Baśniowe "Ludzieńki" tematem zajęć. Poprowadziła je Katarzyna Baszak

fot. Kamila Wełniak-Bohdanowicz
Uczniowie i dzieci Filialnej Szkoły Podstawowej w Dębowie w listopadzie uczestniczyli kolejny raz #w stacjonarnych warsztatach plastycznych. Poprowadziła je pani Katarzyna Baszak z Brzózek – malarka, plastyczka i pedagog. Zajęcia odbyły się przy współpracy z Centrum Kształcenia w Dębowie.
Tematem przewodnim spotkania były baśniowe postacie – Ludzieńki według Dariusza Twardocha – współczesnego artysty posługującego się techniką suchego pastelu.
Ludzieńki to marionetki, które opuszczone przez swego Lalkarza, zaczynają żyć własnym życiem, jak ludzie. Postaci kukiełek, nawiązując do beztroskich lat dzieciństwa, stanowią pretekst do opowieści o dorosłym człowieku, jego marzeniach i uczuciach: miłości, tęsknocie, smutku, samotności itd.
Dla lepszej organizacji uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy – młodszą i starszą. W trakcie pracy wykorzystywano technikę suchych pasteli. Działania podczas warsztatów dostosowane były do możliwości psychofizycznych poszczególnych grup wiekowych. Praca i zabawa pod czujnym okiem malarki była „brudząca”, ale bardzo pasjonująca dla wszystkich artystów. Z barwnych i tworzonych z dużym zaangażowaniem prac plastycznych utworzone zostały niezwykle ciekawe wystawy – pokaz wrażliwości i umiejętności dzieci.
Warsztaty odbyły się dzięki współrealizacji projektu Stowarzyszenia „Michał” z Dębowa, pt. "Mali artyści" współfinansowanego przez Urząd Gminy Sadki. Celem tego projektu jest upowszechnianie kultury i sztuki oraz rozwój edukacji artystycznej. Aktywność ta przynosi dzieciom wiele korzyści, m.in.: rozwija zainteresowania i indywidualność, pomaga w usuwaniu napięć i konfliktów, daje radość i zadowolenie, rozwija empatię, samodzielność i wytrwałość, wzbogaca wnętrze oraz kształtuje wartości duchowe. W ramach realizacji zadania uczniowie uczestniczyli w stacjonarnych warsztatach plastycznych i w plenerowych spotkaniach ze sztuką w Brzózkach.
Materiał: Kamila Wełniak-Bohdanowicz
Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria




























Czytaj również
- Drzwi Otwarte w „Żegludze”. Uczniowie zapoznali się z ofertą szkoły
- Przed młodzieżą nowy rozdział. Uroczyste pożegnanie maturzystów
- Zakończenie roku maturzystów. „To symboliczny moment zamknięcia pewnego rozdziału”
- Pożegnanie tegorocznych absolwentów. To już ostatnia prosta przed maturą!
- Pożegnanie absolwentów w nakielskim liceum. Wyróżniono najlepszych uczniów
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)