Decyzja zapadła. Kilka nagrobków zostało wpisanych do rejestru zabytków

fot. archiwum
Gmina Sadki pochwalić się może wpisaniem przez Wojewódzkiego Konserwatora #Zabytków w Toruniu do rejestru zabytków nagrobków znajdujących się na cmentarzu parafialnym w Sadkach, który założony został w 1842 roku.
Przeprowadzone zostały wizje lokalne, wskutek których do rejestru zabytków wpisano następujące nagrobki: kaplicę grobową rodziny Robowskich, postument z krzyżem z nagrobka Katarzyny Krotofil z Lemieżów, nagrobek ks. Stanisława Lemieża, nagrobek kaprala Floriana Kmieciaka, nagrobek z Pietą Małgorzaty Szulcowej. Konserwator uznał, że nagrobki mają wysoką wartość historyczną, artystyczną i naukową ze względu na pochowane pod nimi osoby zasłużone dla regionu.
Kaplica grobowa rodziny Robowskich pochodzi z około 1915 roku. Powstała z inspiracji ks. Ludwika Robowskiego, proboszcza parafii w Sadkach. Pochowano w niej członków rodziny Robowskich i Lewandowiczów. Kaplica grobowa posiada wartość historyczną jako miejsce pochówku osób zasłużonych dla działalności społecznej i patriotycznej w okresie przed wybuchem I wojny światowej.
Warta uwagi jest osoba ks. Ludwika Robowskiego. Wykształcony był w Gnieźnie i Wurzburgu. W 1902 roku objął parafię w Sadkach. Był członkiem wielu organizacji, m.in. Rady Ludowej. To także jeden z inicjatorów i duchowy przywódca sadkowskich powstańców w walce Wielkopolski o odzyskanie niepodległości 1918-1919. Zginął tragicznie, zamordowany podczas nocnego włamania na plebanię w Sadkach 31 stycznia 1930 roku. W kaplicy pochowani są także dyrektorzy dóbr samostrzelskich, będących własnością Bnińskich herbu Łodzia: Michał Lewandowicz (1856-1915), jego żona Anna Robowska (1861-1927) oraz Feliks Robowski (1859-1929).
Cmentarz parafialny w Sadkach został założony w 1842 roku, po zamknięciu cmentarza przykościelnego. Postument z krzyżem z nagrobka Katarzyny z Lemieżów Krotofil, powstały około 1860 roku, jest obecnie przemieszczony i usytuowany u wezgłowia grobu ks. Stanisława Lemieża. Jest to najstarszy nagrobek znajdujący się na cmentarzu parafialnym w Sadkach. Jest przykładem lokalnej sztuki rzemieślniczej.
W księdze metrykalnej nr 11, przechowywanej w Archiwum Archidiecezji w Gnieźnie, pod datą 29 listopada 1860 roku znajduje się zapis, że w Sadkach zmarła w wieku 45 lat Katarzyna z Lemieżów Krotofil, córka Franciszka Lemieża i Józefy z domu Kaźmierczak Lemieżowej. Katarzyna z Lemieżów Krotofil była siostrą ks. Stanisława Lemieża, proboszcza parafii w Sadkach.
Do rejestru zabytków został wpisany także nagrobek ks. Lemieża. Proboszczem w Sadkach był przez 44 lata. To uczestnik powstania z 1848 roku i konspiracyjny komisarz w powstaniu styczniowym. Warto zauważyć, że przy kościele parafialnym w Sadkach znajduje się nagrobek – płyta z epitafium – Józefa Patrycego Garczyńskiego, który był dowódcą ks. Lemieża w powstaniu w 1848 roku.
Nagrobek Floriana Kmieciaka to symbol burzliwej walki Wielkopolan o niepodległość w latach 1918-1919. Florian Kmieciak był kapralem 1. Kompanii 4. Pułku Strzelców Wielkopolskich. Inskrypcja na jego grobie głosi, że „poległ z rąk Grenszucu 6 maja 1919 roku pod Ostrówcem”.
Małgorzata Szulcowa zmarła w 1934 roku. Jej nagrobek jest wzbogacony w rzeźbę, tzw. pietę, wykonaną zapewne w czasie międzywojennym w warsztacie Drukarni i Księgarni św. Wojciecha w Poznaniu.
Mieszkańcy Sadek podkreślają, że na terenie całej gminy jest wiele miejsc wpisanych do rejestru zabytków. Często są to nagrobki lokalnych bohaterów-patriotów i to obowiązkiem parafii, gminy i całego społeczeństwa jest zadbać o to, by pamięć o ludziach zasłużonych przetrwała przez kolejne pokolenia.
Czytaj również
- I zawody w ratownictwie technicznym. Udział wzięło 20 komend straży pożarnej
- Powstaną nowe kluby seniora. Przyznano granty na ponad 2 mln zł
- Poruszający moment w Potulicach. Odznaczono Jadwigę Kliniewską i Teresę Schab
- Delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze. Apel Pamięci w Potulicach
- Uroczystość w Potulicach Nabożeństwo na Cmentarzu Ofiar
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)
Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad
proboszcz, w dniu 07-08-2017 21:22:58 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!