Dziś mamy 30 kwietnia 2025, środa, imieniny obchodzą:

06 sierpnia 2017

Decyzja zapadła. Kilka nagrobków zostało wpisanych do rejestru zabytków

fot. archiwum

fot. archiwum

Gmina Sadki pochwalić się może wpisaniem przez Wojewódzkiego Konserwatora #Zabytków w Toruniu do rejestru zabytków nagrobków znajdujących się na cmentarzu parafialnym w Sadkach, który założony został w 1842 roku.

Przeprowadzone zostały wizje lokalne, wskutek których do rejestru zabytków wpisano następujące nagrobki: kaplicę grobową rodziny Robowskich, postument z krzyżem z nagrobka Katarzyny Krotofil z Lemieżów, nagrobek ks. Stanisława Lemieża, nagrobek kaprala Floriana Kmieciaka, nagrobek z Pietą Małgorzaty Szulcowej. Konserwator uznał, że nagrobki mają wysoką wartość historyczną, artystyczną i naukową ze względu na pochowane pod nimi osoby zasłużone dla regionu.

Kaplica grobowa rodziny Robowskich pochodzi z około 1915 roku. Powstała z inspiracji ks. Ludwika Robowskiego, proboszcza parafii w Sadkach. Pochowano w niej członków rodziny Robowskich i Lewandowiczów. Kaplica grobowa posiada wartość historyczną jako miejsce pochówku osób zasłużonych dla działalności społecznej i patriotycznej w okresie przed wybuchem I wojny światowej.

Warta uwagi jest osoba ks. Ludwika Robowskiego. Wykształcony był w Gnieźnie i Wurzburgu. W 1902 roku objął parafię w Sadkach. Był członkiem wielu organizacji, m.in. Rady Ludowej. To także jeden z inicjatorów i duchowy przywódca sadkowskich powstańców w walce Wielkopolski o odzyskanie niepodległości 1918-1919. Zginął tragicznie, zamordowany podczas nocnego włamania na plebanię w Sadkach 31 stycznia 1930 roku. W kaplicy pochowani są także dyrektorzy dóbr samostrzelskich, będących własnością Bnińskich herbu Łodzia: Michał Lewandowicz (1856-1915), jego żona Anna Robowska (1861-1927) oraz Feliks Robowski (1859-1929).

Cmentarz parafialny w Sadkach został założony w 1842 roku, po zamknięciu cmentarza przykościelnego. Postument z krzyżem z nagrobka Katarzyny z Lemieżów Krotofil, powstały około 1860 roku, jest obecnie przemieszczony i usytuowany u wezgłowia grobu ks. Stanisława Lemieża. Jest to najstarszy nagrobek znajdujący się na cmentarzu parafialnym w Sadkach. Jest przykładem lokalnej sztuki rzemieślniczej.

W księdze metrykalnej nr 11, przechowywanej w Archiwum Archidiecezji w Gnieźnie, pod datą 29 listopada 1860 roku znajduje się zapis, że w Sadkach zmarła w wieku 45 lat Katarzyna z Lemieżów Krotofil, córka Franciszka Lemieża i Józefy z domu Kaźmierczak Lemieżowej. Katarzyna z Lemieżów Krotofil była siostrą ks. Stanisława Lemieża, proboszcza parafii w Sadkach.

Do rejestru zabytków został wpisany także nagrobek ks. Lemieża. Proboszczem w Sadkach był przez 44 lata. To uczestnik powstania z 1848 roku i konspiracyjny komisarz w powstaniu styczniowym. Warto zauważyć, że przy kościele parafialnym w Sadkach znajduje się nagrobek – płyta z epitafium – Józefa Patrycego Garczyńskiego, który był dowódcą ks. Lemieża w powstaniu w 1848 roku.

Nagrobek Floriana Kmieciaka to symbol burzliwej walki Wielkopolan o niepodległość w latach 1918-1919. Florian Kmieciak był kapralem 1. Kompanii 4. Pułku Strzelców Wielkopolskich. Inskrypcja na jego grobie głosi, że „poległ z rąk Grenszucu 6 maja 1919 roku pod Ostrówcem”.

Małgorzata Szulcowa zmarła w 1934 roku. Jej nagrobek jest wzbogacony w rzeźbę, tzw. pietę, wykonaną zapewne w czasie międzywojennym w warsztacie Drukarni i Księgarni św. Wojciecha w Poznaniu.

Mieszkańcy Sadek podkreślają, że na terenie całej gminy jest wiele miejsc wpisanych do rejestru zabytków. Często są to nagrobki lokalnych bohaterów-patriotów i to obowiązkiem parafii, gminy i całego społeczeństwa jest zadbać o to, by pamięć o ludziach zasłużonych przetrwała przez kolejne pokolenia.

Oceń artykuł: 4 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 2 (10)

    proboszcz, w dniu 07-08-2017 21:22:58 napisał:

    jakieś zdjęcia dajcie tych nagrobków a nie tylko info,

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Szkolenie bhp dla studentów
79PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Budowa magazynów
Konstrukcje stalowe
Szkolenie okresowe pracowników
89PLN
0

Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.

(czytaj więcej)
0

Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)