Dziś mamy 26 grudnia 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

08 grudnia 2024

Dziś uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. Ważny dzień w Kościele

fot. Wiesław Kajdasz

fot. Wiesław Kajdasz

Wszystkie gałęzie Ruchu Światło-Życie Diecezji Bydgoskiej #przeżywały coroczne święto patronalne, związane z uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, jakie jest obchodzone w Kościele 8 grudnia.

 

Wydarzenia te nawiązują do daty 15 czerwca 1973 roku, kiedy w Krościenku nad Dunajcem ówczesny kardynał Karol Wojtyła poświęcił figurę i oddał ruch pod opiekę Niepokalanej Matki Kościoła.

Świętowanie rozpoczęło się 7 grudnia wieczorem w Katedrze św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy Nieszporami, po których sprawowano dziękczynną Eucharystię. W modlitwie uczestniczyli członkowie i animatorzy oaz Dzieci Bożych, młodzieżowych, dorosłych oraz wspólnoty Domowego Kościoła.

Mszy Świętej przewodniczył biskup Krzysztof Włodarczyk, ordynariusz diecezji bydgoskiej, a zarazem delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Ruchu Światło-Życie.

Ksiądz Paweł Rybka w homilii przybliżył postawę ufności Maryi wobec Bożego planu, która powinna być wzorem dla członków ruchu. Przypomniał tym samym nawrócenie sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego w więzieniu i jego zawierzenie Bogu, które kształtowało duchowość ruchu. Moderator diecezjalny dodał, że charyzmat maryjny wyraża się w naśladowaniu Matki Kościoła, przyjmowaniu woli Bożej i dziękczynieniu w każdej sytuacji, co było też postawą ks. Blachnickiego.

W trakcie Mszy św. miało miejsce błogosławieństwo osób podejmujących służbę w diakoniach Ruchu Światło-Życie (oaz rekolekcyjnych, komunikowania społecznego, modlitwy, deuterokatechumenatu, muzycznej).

Tego samego dnia w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Bydgoszczy odbył się adwentowy dzień Wspólnoty Oazy Młodzieżowej. W programie pojawiły się konferencja, spotkania w grupach oraz wspólna agapa. Animator Bartek Knioła w trakcie swojej konferencji, podkreślał jak ważna jest rodzina oraz odpowiednie i świadome przygotowanie do małżeństwa. Po zakończeniu integracji członkowie oazy dołączyli do obchodów święta w katedrze.

Kolejna część świętowania, jakie stało się czasem głębokiej modlitwy, wspólnoty i refleksji nad rolą Maryi w życiu każdego członka Ruchu Światło Życie, zaplanowano w niedzielę, 8 grudnia, w Górce Klasztornej – przy najstarszym sanktuarium maryjnym w Polsce.

Materiał oprac. Marcin Jarzembowski / Agnieszka Zajączkowska – Diakonia Komunikowania Społecznego

Autorzy nie wyrażają zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 3 6

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Drugi dzień świąt. Podczas mszy w kościele święci się owies

Drugi dzień świąt bożonarodzeniowych poświęcony jest# św. Szczepanowi – pierwszemu męczennikowi za wiarę chrześcijańską, znanemu z głębokiej wiary i mocy czynienia cudów. Został ukamienowany, gdy przyznał się przed sanhedrynem do wiary w Chrystusa (tradycyjna kara za bluźnierstwo).

(czytaj więcej)
0

Pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia. Jak było kiedyś?

Boże Narodzenie było zawsze uważane za święto niezwykle ważne i rodzinne#, nazywano je również Godami lub "godnimi świętami".

(czytaj więcej)
0

Szopki z bogatą tradycją. Zachwycają swoją wyjątkowowścią

Tradycja szopkarska w Krakowie trwa nieprzerwanie od XIX wieku#. Pierwotnie wykonywaniem szopek trudnili się rzemieślnicy z ówczesnych przedmieść Krakowa, szczególnie Krowodrzy i Zwierzyńca.

(czytaj więcej)
0

Tradycje Bożonarodzeniowe. Jak świętują inne kraje?

Wszystkie kraje Grupy Wyszehradzkiej mają ze sobą wiele wspólnego#, ale też bardzo wiele je różni. Przedstawiamy, jak wyglądają święta Bożego Narodzenia w Czechach, Polsce, Słowacji i na Węgrzech.

(czytaj więcej)