Dziś mamy 17 maja 2024, piątek, imieniny obchodzą:

21 grudnia 2023

Mija termin składania korekt. Ostatnia szansa dla przedsiębiorców

fot. powierzone

fot. powierzone

Tylko do 1 stycznia 2024 r. płatnicy składek mają czas na złożenie #korekt dokumentów rozliczeniowych za okres od stycznia 1999 r. do grudnia 2021 r. - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

- Czasu na sporządzenie i przekazanie korekt dokumentów rozliczeniowych za lata 1999-2021 jest coraz mniej. Termin składania korekt w ZUS mija już 1 stycznia 2024 r. Płatnicy składek mogą skorzystać z pomocy ZUS-u przy weryfikacji dokumentów, czy to podczas e-wizyty, telefonicznie pod numerem 22 560 16 00, czy w dowolnej placówce ZUS, ale trzeba się pospieszyć. Po 1 stycznia 2024 r. ZUS nie przyjmie korekt dokumentów rozliczeniowych za ten okres - informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

- Dlatego warto przejrzeć swoje dokumenty i uporządkować, bo już za chwilę nie będzie można dokonać w nich żadnych poprawek. Korektę dokumentów rozliczeniowych za okres od stycznia 1999 r. do grudnia 2021 r.  będzie można przekazać tylko do 1 stycznia 2024 r. Natomiast korekty dokumentów rozliczeniowych złożonych za okres od stycznia 2022 r. w ciągu 5 lat od terminu płatności składek za dany miesiąc kalendarzowy - dodaje rzeczniczka.

Po upływie tych terminów poprawki mogą być, sporządzane tylko z urzędu przez ZUS wyłącznie na podstawie prawomocnej decyzji, lub wyroku sądu. Co ważne zmiany na koncie płatnika składek będą wprowadzane tylko wtedy, jeśli nie minęło 5 lat, licząc od dnia wymagalności składki zawartej w korygowanej deklaracji i raporcie. Jeśli minęło już 5 lat, to informacje umieszczone w dokumentach rozliczeniowych, ewidencjonowane będą wyłącznie na kontach ubezpieczonych i nie będą miały wpływu na stan rozliczeń z płatnikiem składek. Nie będą więc mogły powodować zwiększenie albo zmniejszenie należności na kontach płatników składek.

Materiał: Krystyna Michałek / regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim

Oceń artykuł: 10 10

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Balustrady Bramy Ogrodzenia
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Konstrukcje stalowe
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Zdjęcia do dokumentów
35,00 złPLN
Zaproszenia
4,00 zł PLN
0

"Przybij Piątkę z CSWOT". Bieg terenowy z przeszkodami

Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej #zaprasza wszystkich biegaczy na wyjątkowy bieg terenowy pod nazwą „Przybij Piątkę z CSWOT”, który odbędzie się już 25 maja br. na terenie Gospodarstwa Szkółkarskiego Bielawy.

(czytaj więcej)
0

Leczenie boreliozy metodą ILADS. Nałożono pierwszą karę pieniężną

Podsumowanie działań Rzecznika Praw Pacjenta w zakresie leczenia# boreliozy metodą ILADS i pierwsza kara pieniężna nałożona w tej sprawie.

(czytaj więcej)
0

Bezpieczeństwo priorytetem. Pełne koszenie rzadziej niż w ostatnich latach

Pełne koszenie pasa drogowego #przeprowadzamy rzadziej niż w ostatnich latach. Robimy to co do zasady raz w roku, aby przeciwdziałać skutkom suszy hydrogeologicznej. Dotyczy to jednak tylko tych miejsc, gdzie nie powoduje to niebezpieczeństwa dla użytkowników dróg.

(czytaj więcej)
0

Akt o sztucznej inteligencji. Wyniki prekonsultacji

Akt o sztucznej inteligencji to pierwsze tego typu na świecie prawo#, które w sposób całościowy ma uregulować rozwijanie i stosowanie AI. Unijne rozporządzenie wymaga od państw członkowskich, aby tak przystosowały swoje systemy prawne, by skutecznie zrealizować nowe reguły w praktyce. Ministerstwo Cyfryzacji zakończyło właśnie prekonsultacje do projektowanej implementacji Aktu o sztucznej inteligencji. Wzięło w nich udział 50 podmiotów.

(czytaj więcej)