Dziś mamy 5 maja 2024, niedziela, imieniny obchodzą:

25 kwietnia 2024

Nadmierna emisja energii akustycznej. Hałas szkodliwy dla zdrowia

fot. GIOŚ

fot. GIOŚ

Dziś Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia# Hałasem. Sprawdź, co warto wiedzieć.

Hałas, czyli nadmierna emisja energii akustycznej, jest jednym z najbardziej szkodliwych i uciążliwych rodzajów zanieczyszczeń środowiska. W Międzynarodowym Dniu Świadomości Zagrożenia Hałasem chcemy zwrócić uwagę na problem hałasu i jego wpływu na zdrowie ludzi i środowisko.

Hałas jest wszędzie i jest jednym z głównych zanieczyszczeń środowiska w całej Europie. Szczególnie dokuczliwy jest hałas komunikacyjny, głównie drogowy. Pod pojęciem hałasu rozumie się dźwięki o częstotliwości od 16 Hz do 16 000 Hz.

Hałas powoduje obniżenie jakości życia i zdrowia ludzi poprzez uszkodzenia słuchu, choroby układu krążenia, zakłócenia snu, trudności w uczeniu się. Pogarsza stan psychiczny i powoduje wzrost napięcia nerwowego, ponieważ nie pozwala organizmowi wypocząć.

Nie możemy wyeliminować hałasu z naszego życia, rozwój cywilizacji jest z nim ściśle związany, możemy jednak starać się obniżać jego poziomy. Warto zatem wiedzieć, ile decybeli emitują źródła hałasu obecne w naszym otoczeniu (patrz grafika na dole tekstu).

Pod kontrolą

W 2024 r. do 18 lipca na podstawie danych ze strategicznych map hałasu uchwalane są we wszystkich województwach programy ochrony środowiska przed hałasem. Programy te mają na celu zarządzanie emisją i skutkami hałasu, w tym podjęcie działań ograniczających poziom hałasu.

Inspekcja Ochrony Środowiska jest jednym z kilku organów w Polsce powołanych do kontroli i monitorowania hałasu. Przedsiębiorca, który emituje hałas, mając świadomość jego negatywnych skutków na środowisko, ma obowiązek wykonywania pomiarów wielkości emisji hałasu do środowiska.

W 2023 r. Inspekcja Ochrony Środowiska przeprowadziła 240 kontroli podmiotów dotyczących przestrzegania przepisów ochrony środowiska w zakresie emisji hałasu do środowiska.

Źródło: GIOŚ

Oceń artykuł: 10 11

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

    • 1 (1)

    amabo, w dniu 25-04-2024 14:26:42 napisał:

    Ludzie chrońcie powiat ponoć Błoński starostą. Koniec powiatu nie pozwólcie

    odpowiedz

    • 1 (1)

    Bambo, w dniu 25-04-2024 16:20:19 napisał:

    Czyli napieralizm w nakle się rozpycha, współczuję sobie i innym.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Zadaj pytanie
20PLN
Szkolenie okresowe pracowników
89PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Zaproszenia
4,00 zł PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Fotoobraz na płótnie 50x70
121,00 zł PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
0

Miej oko na kleszcze. Przestrzegaj podstawowych zasad

Choroby odkleszczowe to jedno z największych naturalnych zagrożeń#, które występuje w naszym klimacie.

(czytaj więcej)
0

Przepis na syrop z lilaka. Właściwości przeciwzapalne i przeciwwirusowe

Dość wcześnie w tym roku zakwitł lilak pospolity#, zwany przez wielu bzem. Roślina cechuje się wyjątkowym zapachem. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, że posiada ona wiele właściwości leczniczych.

(czytaj więcej)
0

Wspomnienie św. Floriana. Oddał życie za wiarę

4 maja kościół katolicki wspomina św. Floriana#, patrona strażaków, hutników, kominiarzy, garncarzy i piekarzy, oraz Krakowa, Chorzowa, Bystrzycy Kłodzkiej, Żnina oraz Górnej Austrii i Linzu. Według tradycji był rzymskim oficerem, który stanął w obronie prześladowanych chrześcijan.

(czytaj więcej)
0

W upały nie zapominaj o piciu wody. Szczególnie potrzebują jej seniorzy

Niedobory wody u osób po 65 roku życia występują znacznie częściej niż# są rozpoznawane. Postępujące wraz z wiekiem pogorszenie funkcji narządów sprawia, że nawet niewielkie zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej mogą inicjować proces chorobowy lub prowadzić do zaostrzenia chorób współistniejących.

(czytaj więcej)