Dziś mamy 29 kwietnia 2025, wtorek, imieniny obchodzą:

27 marca 2025

"Matematyczna (in)fuzja". Konferencja metodyczna dla nauczycieli

fot. powierzone

fot. powierzone

Matematyka to fundament edukacji i podstawa # rozwoju logicznego myślenia, dlatego ciągłe doskonalenie metod nauczania w polskich szkołach jest niezwykle istotne. Zainspirowany tą myślą i nowoczesnym podejściem do nauczania zespół matematyków nakielskiego „Krzywoustego” organizował 25 marca 2025r. konferencję metodyczną „Matematyczna (in)fuzja”.

Edukacyjne spotkanie, którego Partnerem były: Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Gdańsku i Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy, odbyło się w zabytkowej auli I LO. Wydarzenie zgromadziło matematyków ze szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych powiatu nakielskiego, oferując im inspirujące wykłady i ćwiczenia warsztatowe.

Konferencję, której celem było podniesienie jakości pracy nauczycieli oraz efektywności lekcji matematyki, otworzyła pani dyrektor Aleksandra Białka. W swoim wystąpieniu podkreśliła znaczenie nowoczesnych metod nauczania oraz rolę „królowej nauk” w kształtowaniu kompetencji przyszłości. Zaprosiła do dyskusji o edukacji w zmieniającej się przestrzeni społecznej, do rozmów o roli współczesnego nauczyciela, relacjach z uczniami i nowych sprawdzonych trendach i praktykach w nauczaniu matematyki.

Głos zabrał również Starosta Nakielski Krzysztof Błoński, który zwrócił uwagę na wsparcie dla edukacji matematycznej w placówkach oświatowych oraz rolę samorządu w podnoszeniu jakości kształcenia.

Jednym z kluczowych punktów edukacyjnego wydarzenia był motyw wykorzystania wyników egzaminu ósmoklasisty oraz egzaminu maturalnego z matematyki do podniesienia jakości pracy na lekcjach. Omówiła i przedstawiła je Ewa Ludwikowska – koordynator egzaminu maturalnego z matematyki, starszy ekspert OKE w Gdańsku i CKE w Warszawie. Analiza tych wyników pozwala na dostosowanie metod nauczania do potrzeb uczniów oraz identyfikację obszarów wymagających dodatkowej pracy.
Kolejną istotną częścią wydarzenia były warsztaty „Myśląca Klasa”, które koncentrowały się na rozwijaniu umiejętności krytycznego myślenia u uczniów poprzez nowoczesne metody dydaktyczne. Poprowadziła je mgr Justyna Prud – nauczyciel konsultant KPCEN w Bydgoszczy. Nauczyciele mieli okazję poznać techniki, które angażują uczniów i pomagają im w samodzielnym rozwiązywaniu problemów matematycznych.

Nie zabrakło również elementów dbania o zdrowie nauczycieli i ćwiczeń pozwalających na poprawę kondycji fizycznej i redukcję napięcia mięśniowego. W ramach konferencji odbyła się sesja „Joga na krześle – ćwiczenia dla kręgosłupa” prezentowane przez Monikę Sobczak – nauczycielkę wychowania fizycznego w I LO.

Kolejną ciekawą propozycją było wykorzystanie zadań konkursowych na lekcjach matematyki, które przedstawił pasjonat i dyplomowany nauczyciel matematyki Michał Nowak z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Nakle nad Notecią. Pokazał, jak takie zadania pozwalają uczniom rozwijać kreatywność, umiejętność logicznego myślenia oraz zdolność do nieszablonowego rozwiązywania problemów.

Konferencja „Matematyczna (in)fuzja” dostarczyła uczestnikom, którzy stworzyli długo niegasnącego, eterycznego ducha tego spotkania, wielu inspiracji oraz narzędzi do efektywniejszego nauczania.

Organizatorzy edukacyjnego wydarzenia dziękuję Cukierni LA PETITE za przygotowanie słodkiego poczęstunku.

materiał: Aleksandra Białka/ I LO w Nakle

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 19 8

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.

(czytaj więcej)
0

Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)