Dziś mamy 26 czerwca 2024, środa, imieniny obchodzą:

03 sierpnia 2018

Upał doskwiera nie tylko ludziom. To ciężki czas także dla psów. Jak im pomóc?

foto: arch

foto: arch

W czasie upałów psy należy otaczać szczególną opieką, by nie dopuścić do przegrzania #się organizmu i udaru cieplnego, a nawet śmierci zwierzęcia. Przestrzeganie kilku podstawowych zasad pomoże przetrwać lato.

Bezpieczeństwo podczas upałów

W czasie miesięcy letnich należy zapewnić zwierzęciu możliwość schronienia się przed słońcem. Każde zwierzę powinno mieć zapewniony dostęp do świeżej wody. Należy pamiętać, że w czasie upałów będzie spożywać jej o wiele więcej niż w miesiącach chłodniejszych. Nigdy nie wolno zostawiać psa w zamknięciu narażonego na promienie słoneczne. Dotyczy to zarówno przebywania na wybiegu, umieszczenia w klatce, czy w samochodzie. W zamkniętym pojeździe, zaparkowanym na słońcu temperatura wzrasta błyskawicznie (niektóre źródła podają, że nawet o 10C w ciągu minuty). Łatwo sobie wyobrazić, że po kilkunastu minutach w aucie temperatura może podnieść się do kilkudziesięciu stopni, niczym w piekarniku.

Wysokie temperatury szczególnie źle znoszą szczenięta, zwierzęta starsze i otyłe. Podobnie jak zwierzęta chore i osłabione. Wyjątkowo narażone na przegrzanie są psy ras krótkoczaszkowych, np. boksery, buldożki, buldogi, mopsy, czy shih-tzu. Psy tych ras szczególnie źle znoszą letnie podróże i w miarę możliwości powinny zostawać w domu, nie uczestniczyć w długich eskapadach.

Jeśli pies towarzyszy nam podczas wakacyjnej wycieczki, możemy zabrać ze sobą kilka rzeczy, które ułatwią mu zniesienie upałów. Dobrze jest mieć zimną wodę, najlepiej z lodem oraz szmatkę, którą można namoczyć i położyć psu na głowie. Dobrym rozwiązaniem jest atomizer - spray taki, jak do zraszania kwiatów, którym możemy co pewien czas spryskać psa.

 Pierwsza pomoc, w przypadku przegrzania:

- umieszczamy zwierzę w chłodniejszym miejscu,
- ochładzamy powoli całe ciało, zaczynając od głowy i szyi,
- jak najszybciej dostarczmy psa do lecznicy weterynaryjnej,
- pamiętamy o odpowiednich warunkach podczas transportu. 

Czego nie należy robić:

- nie ochładzamy psa nagle, nie wrzucamy go do zimnej wody,
- nie poimy na siłę,
- nie podajemy żadnych leków. 

Po powrocie z lecznicy psu, który uległ przegrzaniu lub udarowi cieplnemu, należy zapewnić spokojne, chłodne i odosobnione miejsce, w którym będzie czuł się bezpiecznie i odpoczywał. Podopieczny musi mieć stały dostęp do świeżej wody. Prowadzący lekarz weterynarii zadecyduje kiedy można mu podać posiłek i jaki ma on być. Udar cieplny jest dla zwierzęcia dużym stresem, dlatego zaleca się podawanie lekkostrawnych i wartościowych posiłków.

Pamiętajmy, że w czasie upałów zwierzęta należy otaczać szczególną opieką. Dotyczy to wszystkich zwierząt towarzyszących człowiekowi. Zasady postępowania są takie same w przypadku innych gatunków.

Przy kolejnej wizycie w gabinecie weterynaryjnym warto jest poprosić prowadzącego lekarza weterynarii, aby pokazał nam jak zmierzyć tętno, ocenić kolor błon śluzowych i czas kapilarny u naszego podopiecznego. Mając odpowiednią wiedzę, mamy szanse na uratowanie życia naszym przyjaciołom.

Oceń artykuł: 14 5

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

    • 7 (7)

    Krytyk Społeczny, w dniu 03-08-2018 16:52:14 napisał:

    Podpowiadam wolno myślącym urzędnikom ratusza;kurtyny wodne,kurtyny wodne z których skorzystają zarówno zwierzaki jak i homo sapiens .

    odpowiedz

    • -1 (1)

    Kum, w dniu 04-08-2018 15:31:15 napisał:

    Kurtyn w Nakle być nie może bo się bezdomni będą myć.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Szkolenie bhp dla studentów
79PLN
Zadaj pytanie
40PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
Rejestracja BDO
500PLN
Konstrukcje stalowe
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Ewidencja Importu Aut
2400 zł / rokPLN
0

Zakażenia pokarmowe w sezonie wakacyjnym. Jak się chronić?

W miesiącach letnich wzrasta liczba zakażeń #i zatruć pokarmowych. Wiąże się to z łatwiejszym psuciem żywności w gorące dni, jak też funkcjonowaniem sezonowych punktów „małej gastronomii”. Nadzór nad nimi to jedno z podstawowych zadań Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

(czytaj więcej)
0

Diecezjalna pielgrzymka. Rowerem na Jasną Górę

Po raz siódmy z parafii #św. Józefa wyruszyła pielgrzymka „Bydgoski Józef rowerem na Jasną Górę”. „Tworzycie wyjątkową wspólnotę w drodze” – mówił na jej rozpoczęcie bp Krzysztof Włodarczyk, który przewodniczył Mszy św. Będąc w niej – jak dodał ordynariusz – każdy chce doświadczyć obecności Boga, relacji z Nim. – Do pokonywania tej drogi są potrzebne środki – klucze, by otwierać mnie na Boga. Są nimi: słowo Boże, modlitwa oraz sakrament pokuty i pojednania – zaznaczył.

(czytaj więcej)
0

Nie bądź zombi! Narkotyki to bardzo ryzykowna gra (film)

Narkotyki to bardzo ryzykowna gra, w której jedyną #pewną jest to, że nie można wygrać. Przeciwnik, w tym przypadku środek odurzający, nie bierze jeńców. Obowiązującą zasadą jest to, że wraz z rozwojem uzależnienia pojawia się coraz większa tolerancja na narkotyk. Aby utrzymać pożądany efekt, osoba uzależniona zaczyna przyjmować coraz większe dawki – a te w którymś momencie stają się toksyczne i… game over – nie ma drugiego życia. Żeby zatrzymać tę rozgrywkę, polska Policja stworzyła spot skierowany do młodych ludzi, którzy nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, że każdy, kto zaczyna tę grę, już na starcie jest przegrany.

(czytaj więcej)
0

Rozliczanie PIT. Podsumowanie tegorocznej akcji

93 %, czyli blisko 1,1 mln deklaracji podatkowych #za 2023 r. podatnicy złożyli elektronicznie, z czego większość, bo prawie 660 tys. przez usługę Twój e-PIT. Tylko 82 tys. zeznań wpłynęły w wersji papierowej. W tym roku urzędy skarbowe rekordowo szybko zwracały nadpłaty podatku – średnio w ciągu 15 dni. Pierwszy raz z usługi Twój e-PIT skorzystali przedsiębiorcy, którzy w naszym województwie złożyli w ten sposób 213 tys. dokumentów. Organizacje Pożytku Publicznego (OPP) mogą w tym roku otrzymać rekordową sumę 71 mln zł.

(czytaj więcej)