Dziś mamy 30 października 2024, środa, imieniny obchodzą:

13 lipca 2024

Wysokie temperatury męczą i osłabiają kierowców. Zadbaj o siebie i pasażerów

fot. GDDKiA / Małgorzata Tarnowska

fot. GDDKiA / Małgorzata Tarnowska

Upalna pogoda nie odpuszcza. #Nasze służby stale monitorują sytuację na drogach krajowych, bez względu na panujące warunki atmosferyczne. Jednak kierowcy też muszą zachować czujność i pamiętać o kilku podstawowych zasadach podczas wakacyjnych podróży samochodem, by dotrzeć do wyznaczonego celu bezpiecznie i komfortowo.

Zadbaj o siebie, pasażerów i o pojazd

Wysokie temperatury męczą i osłabiają, powodując senność za kierownicą, zwłaszcza w pojazdach pozbawionych klimatyzacji. Dlatego warto zaopatrzyć się w butelkę wody, aby nawadniać organizm. Podczas podróży przydadzą się też regularne przerwy, by złapać nieco oddechu na świeżym powietrzu.

Jeżeli w trakcie upałów nasz samochód parkujemy na zewnątrz, to przed wyruszeniem w trasę otwórzmy wszystkie drzwi i odczekajmy chwilę, by przewietrzyć auto. Dzięki temu obniżymy temperaturę w środku pojazdu, co wpłynie na poprawę komfortu podróżowania. Wnętrze samochodu stojącego na słońcu w trakcie upałów może nagrzać się nawet do 70°C.

Na wakacyjną wyprawę warto wyruszyć rankiem lub wieczorem, co pozwoli uniknąć wysokich temperatur. Pamiętajmy o jadących z nami pasażerach i zadbajmy, aby również mieli dostęp do wody. Robiąc przerwę w trasie, nie zostawiajmy w zamkniętym samochodzie, nawet na chwilę, dzieci i zwierząt. Przy upałach temperatura we wnętrzu pojazdu rośnie bardzo szybko.

Jeżeli auto, którym podróżujemy, jest wyposażone w klimatyzację, zadbajmy o jej odpowiednią konserwację i serwis. Nie przesadzajmy jednak z chłodem w aucie. Kilka stopni mniej niż wskazania na termometrze na zewnątrz samochodu wystarczy do komfortowego podróżowania.

Przed wyjazdem nie zapomnijmy również o podstawowych czynnościach serwisowych:

  • skontrolujmy poziom oleju i płynu chłodniczego, 
  • sprawdźmy ciśnienie w oponach i ogólny stan ogumienia, również tego zapasowego, 
  • zabierzmy ze sobą podstawowe narzędzia, które w sytuacji awaryjnej pozwolą na proste naprawy. 

Bieżąca sytuacja pogodowa i drogowa

Przygotowując się do podróży, warto też sprawdzić prognozowane warunki pogodowe i komunikaty ostrzegawcze przekazywane przez:

IMGiW (http://www.imgw.pl/, https://meteo.imgw.pl/)

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (https://twitter.com/RCB_RP)

Z bieżącą sytuacją pogodową, jak również utrudnieniami występującymi na drogach krajowych, można zapoznać się też w naszym serwisie https://drogi.gddkia.gov.pl/. Dobrze zaplanowany wyjazd oraz dostęp do aktualnych informacji o sytuacji na trasie, którą planujemy pokonać, także przyczyniają się do bezpiecznej i komfortowej podróży.

W przypadku poważniejszej awarii, która będzie miała miejsce na drodze szybkiego ruchu (drodze ekspresowej lub autostradzie), pamiętajmy o numerze kontaktowym Punktu Informacji Drogowej – 19 111.

Nic nie zastąpi zdrowego rozsądku

Bez względu na warunki pogodowe, nic nie zwalnia kierowców z zachowania ostrożności podczas podróżowania samochodem. Bezpieczeństwo na drodze w dużej mierze zależy od nas samych. Po raz kolejny przed wakacjami przypomnieliśmy więc o najważniejszych zasadach i dobrych praktykach. Zwłaszcza podczas wzmożonego ruchu wakacyjnego.

Źródło: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad

Oceń artykuł: 2 1

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (2)

    Ja, w dniu 13-07-2024 10:36:25 napisał:

    Autobusy elektryki często nie mają włączonej klimy bo jest obawa że staną w trasie.Chcieliscie to coś macie to coś i problem .

    odpowiedz

    • 1 (1)

    CNA, w dniu 13-07-2024 13:30:10 napisał:

    Zgadzam się elektryk ma tyle z ekologią co totalnie globalnie przeraża to że emisji spalin mniej a utylizacja samej baterii to już nie ekologia albo pójdzie w glebę albo w atmosferę.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Korzystanie ze środowiska
500PLN
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Rejestracja BDO
500PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Konsultacja środowiskowa
200 zł / 0,5 hPLN
Budowa magazynów
Zadaj pytanie
40PLN
0

Żołnierze 8.K-PBOT pomagają na południu kraju. Minął miesiąc działań

Minął miesiąc od rozpoczęcia wspólnej operacji #5 Rodzajów Sił Zbrojnych RP we współdziałaniu z pozostałymi służbami mundurowymi i organami samorządowymi pk. „FENIKS”. Operacja ma na celu szeroko pojęte działania na rzecz usuwania tragicznych skutków powodzi oraz niesienie wsparcia poszkodowanym. Od początku biorą w niej udział żołnierze 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej (8.K-PBOT).

(czytaj więcej)
0

Zauważyłeś odpady w lesie? Zgłoś naruszenie środowiskowe

Sezon na grzybobranie w Polsce trwa, a spacerując po lesie, można# natknąć się nie tylko na borowiki czy podgrzybki, ale niestety również na porzucone śmieci. Jeśli podczas zbierania grzybów zauważymy odpady lub inne zanieczyszczenia środowiska, można je od razu zgłosić w aplikacji mObywatel. A zgłoszenie może być anonimowe.

(czytaj więcej)
0

Ołowiana kapsuła czasu. Niezwykłe odkrycie podczas prac remontowych

Podczas trwających dużych prac remontowych# Kościoła Rektorskiego Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny „Klarysek” w Bydgoszczy znaleziona została ołowiana kapsuła czasu.

(czytaj więcej)
0

Cmentarze w naszym województwie. Większość zlokalizowana jest na wsiach

Według stanu na 31 grudnia 2023 r. w województwie kujawsko-pomorskim# znajdowało się 1179 cmentarzy o łącznej powierzchni 965,9 ha. W miastach zlokalizowanych było 175 cmentarzy o powierzchni 468,0 ha, natomiast na wsiach znajdowały się 1004 cmentarze o powierzchni 497,9 ha.

(czytaj więcej)