Dziś mamy 25 czerwca 2024, wtorek, imieniny obchodzą:

16 maja 2024

Bezpieczeństwo priorytetem. Pełne koszenie rzadziej niż w ostatnich latach

fot. GDDKiA

fot. GDDKiA

Pełne koszenie pasa drogowego #przeprowadzamy rzadziej niż w ostatnich latach. Robimy to co do zasady raz w roku, aby przeciwdziałać skutkom suszy hydrogeologicznej. Dotyczy to jednak tylko tych miejsc, gdzie nie powoduje to niebezpieczeństwa dla użytkowników dróg.

Kosić czy nie kosić? Oto jest pytanie…

Jednym z elementów bieżącego utrzymania dróg krajowych jest prowadzenie regularnego koszenia pasa drogowego. Wpływa to na bezpieczeństwo ruchu i sprawne działanie odwodnienia. Klimat jednak się zmienia. Doświadczamy w Polsce długich okresów bez opadów atmosferycznych, co sprzyja suszy. Dlatego też, przeciwdziałając temu niekorzystnemu zjawisku, ograniczyliśmy powierzchnie koszenia pasów zieleni przy drogach krajowych.

Co do zasady, pełne koszenie całego pasa drogowego przeprowadzane jest jeden raz w roku. Następne koszenie uzależnione jest od panujących warunków atmosferycznych. Terminy i zakresy koszenia uzależnione są od tempa wegetacji roślin oraz określane są pod kątem zachowania odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa ruchu drogowego, funkcjonowania infrastruktury drogowej i towarzyszącej oraz minimalizacji zjawiska suszy hydrogeologicznej. Wysoka trawa to dobra przestrzeń do retencji wody, dobra przestrzeń do jej magazynowania w miejscu.

Bezpieczeństwo użytkowników dróg zawsze jest priorytetem!

Podkreślamy jednak, że bezpieczeństwo użytkowników naszych dróg, bez względu na okoliczności, to priorytet numer jeden i to nie podlega jakiejkolwiek dyskusji. Dlatego w kwestii przeciwdziałania przesuszeniu gleby, wyłączone z tego postępowania są miejsca związane z bezpieczeństwem ruchu drogowego i efektywnym działaniem systemu odwodnienia.

Bujna roślinność nie może ograniczać widoczności ani przesłaniać znaków drogowych. Z kolei system odwodnienia musi zapewnić sprawne odprowadzenie wody z jezdni, ponieważ od tych aspektów bezpośrednio zależy bezpieczeństwo na drodze.

Źródło: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad

Oceń artykuł: 9 11

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (6) Zgłoś naruszenie zasad

    • 2 (4)

    Koniu, w dniu 16-05-2024 14:58:28 napisał:

    Na rogu księdza skargi i bydgoskiej krzaki zasłaniają widoczność, czas to wykosić

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 2 (2)

    Mieszkanka, w dniu 17-05-2024 03:18:39 napisał:

    Porównajcie wysokoac trasy w mieście i na wsiach? Na wsiach gorszy sort mieszka Panie burmistrzu?

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 0 (2)

    000000, w dniu 17-05-2024 09:43:13 napisał:

    Te krzaki przy ks. Skargi powinny być totalnie wycięte przy takim skrzyżowaniu i z takim oznakowaniem! Bezpieczeństwo powinno być ważniejsze, niż krzaczki

    odpowiedz

    • -1 (3)

    Ja, w dniu 17-05-2024 14:10:32 napisał:

    W miastach trawa wysokości metra albo więcej nie jest koszone to gnije smród i to wdychamy .Pomysł chorych ludzi .Jeszcze reklamują że chcą łaki w mieście kwiatki mylą pojęcia park jest w mieście a łąka gdzie wypasa się bydło kosi trawę .

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Ewidencja Importu Aut
2400 zł / rokPLN
Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach
500PLN
Rejestracja BDO
500PLN
Konsultacja środowiskowa
200 zł / 0,5 hPLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Praca na wysokości
60PLN
Audyt środowiskowy
3000PLN
Budowa magazynów
0

Zakażenia pokarmowe w sezonie wakacyjnym. Jak się chronić?

W miesiącach letnich wzrasta liczba zakażeń #i zatruć pokarmowych. Wiąże się to z łatwiejszym psuciem żywności w gorące dni, jak też funkcjonowaniem sezonowych punktów „małej gastronomii”. Nadzór nad nimi to jedno z podstawowych zadań Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

(czytaj więcej)
0

Blisko 1000 wypadków z udziałem motocykli. "Dajcie się zauważyć"

Sprzyjająca aura sprawia, że od początku roku na drogach# jest wyraźnie więcej niechronionych uczestników ruchu drogowego, w szczególności motocyklistów. W tym czasie dochodzi, niestety, do większej liczby zdarzeń drogowych z udziałem jednośladów. Od początku roku zginęło już 102 użytkowników motocykli!

(czytaj więcej)
0

Nie bądź zombi! Narkotyki to bardzo ryzykowna gra (film)

Narkotyki to bardzo ryzykowna gra, w której jedyną #pewną jest to, że nie można wygrać. Przeciwnik, w tym przypadku środek odurzający, nie bierze jeńców. Obowiązującą zasadą jest to, że wraz z rozwojem uzależnienia pojawia się coraz większa tolerancja na narkotyk. Aby utrzymać pożądany efekt, osoba uzależniona zaczyna przyjmować coraz większe dawki – a te w którymś momencie stają się toksyczne i… game over – nie ma drugiego życia. Żeby zatrzymać tę rozgrywkę, polska Policja stworzyła spot skierowany do młodych ludzi, którzy nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, że każdy, kto zaczyna tę grę, już na starcie jest przegrany.

(czytaj więcej)
0

Pierwszy ważny egzamin Terytorialsa. Współpraca przede wszystkim

Ponad 90 uczestników 16-dniowego szkolenia# podstawowego i 8-dniowego szkolenia wyrównawczego 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej pomyślnie ukończyło wieńczący je egzamin, tzw. pętlę taktyczną.

(czytaj więcej)