Dziś mamy 19 sierpnia 2022, piątek, imieniny obchodzą:

07 grudnia 2021

„Dla przysłowiowego Kowalskiego nie jest to znacząca kwota”. Wyższe podatki

fot. archiwum

fot. archiwum

Radni gminy Sadki zdecydowali na sesji o# podwyższeniu podatków od nieruchomości, po tym, jak projekt uchwały na wniosek wójta Dariusza Gryniewicza został usunięty z porządku październikowej sesji rady gminy. Nowe stawki będą obowiązywać w 2022 roku.

Od nowego roku w gminie Sadki mieszkańcy będą ponosić wyższe koszty z tytułu podatków od nieruchomości, mieszkaniowe wzrosną o kilka groszy, znacznie bardziej wzrosną podatki od obiektów, w których prowadzona jest szeroko pojęta działalność.

Radni gminy Sadki podjęli uchwałę o podwyższeniu stawek podatkowych od nieruchomości, które obowiązywać będą od stycznia 2022 roku. Jak argumentował skarbnik gminy Sadki Maciej Maciejewski, nie jest to znaczącą podwyżka dla budżetu przysłowiowego Kowalskiego.

– Stawka podatku na 2022 rok w stosunku do roku 2021 jest wyższa o 3,6%. Ta kwota dla potencjalnego odbiorcy, przysłowiowego Kowalskiego czy Nowaka nie jest kwotą zbyt wielką, która znacząco zaburzałaby budżet domowy. Posługując się przykładem, statystyczna rodzina, która posiada dom 120-metrowy, na działce 1000-metrowej, ta różnica między zapłaconym podatkiem w 2021 roku a 2022 roku, jest w wysokości 24,8 złotego. Czyli biorąc pod uwagę, że podatek płacimy w systemie ratalnym, cztery raty w roku, jest to niespełna 6-7 złotych różnicy na racie – wyjaśniał podwyżki skarbnik gminy. – Dla gospodarstwa nie jest to kwota zbyt znacząca. Natomiast uszczuplenie gminy z tytułu niepodniesienia podatków to już jest kwota znacząca. Kwota, która jest konsekwencją wyższej stawki to ok. 60-70 tysięcy złotych dla budżetu. Dochody bieżące gminy są coraz niższe, musimy o nie bardzo mocno zabiegać – dodał.

Komisja finansów rady gminy zaopiniowała podwyżki pozytywnie, komisja rewizyjna – także. Stawki podatku od nieruchomości przedstawia zaprezentowana tabela

Typ nieruchomości  Obecna stawka  Stawka w 2022 r.
od gruntów:    
związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej 0,99 zł/m kw. 1,03 zł/m kw.
pod wodami powierzchniowymi stojącymi lub pod wodami powierzchniowymi płynącymi jezior i zbiorników sztucznych 4,99/1 ha 5,17 zł/1 ha
pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego 0,52 zł/m kw. 0,54 zł/m kw.
niezabudowanych, objętych obszarem rewitalizacji 3,28 zł/m kw. 3,40 zł/m kw.
od budynków lub ich części:
mieszkalnych 0,85 zł/m kw. 0,89 zł/m kw.
związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej 24,84 zł/m kw. 25,74 zł/m kw.
zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym 11,62 zł/ m kw. 12,04 zł/ m kw.
związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej, zajętych przez przedmioty udzielające tych świadczeń 5,06 zł/m kw. 5,25 zł/m kw.
pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organziacje pożytku publicznego 8,37 zł/m kw. 8,68 zł/m kw.
od budowli 2% ich wartości 2% ich wartości
Oceń artykuł: 0 9

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Budowa hal
Ramki ślubne
39,90PLN
0

Odśwież pokój na nowy rok szkolny! Szybka metamorfoza

Zbliżający się nowy rok szkolny to zwykle emocjonujący czas dla dzieci i rodziców.# Ekscytacja dziecka na myśl o powrocie do szkoły, miesza się z żalem za kończącymi się wakacjami. Pojawia się tęsknota za szkolnymi kolegami, a wrodzona, dziecięca ciekawość, przekłada się na motywację do nauki i zabawy. Dla rodziców z kolei to moment, w którym chcą jak najlepiej przygotować dziecko do tego, by czerpało z chodzenia do szkoły maksimum satysfakcji. Istotne są tutaj nie tylko kupno zeszytów czy książek, ale również zaaranżowanie wnętrza pokoju dziecięcego tak, by zachęcało do efektywnej nauki, jak i pozwalało na odpoczynek.

(czytaj więcej)
0

Nowa publikacja o Kcyni . O argentyńskim Rozpętku i nie tylko

– Uwielbiam ten moment, gdy po wielu miesiącach pracy nad projektem# uzyskuje on swój ostateczny kształt i jest to suma wysiłków wielu osób. Kształt piękniejszy niż wszystko, co o nim myślałam wcześniej – tak o wydaniu książki pt. „Ciekawostki o Kcyni i okolicy. Ku nauce i rozrywce czytających skrzętnie zebrane” pisze Justyna Makarewicz, autorka publikacji.

(czytaj więcej)
0

Prawie 48,5 mln zł. Tyle mieszkańcy regionu przekazali dla organizacji

W 2022 roku mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego #po raz kolejny pokazali, że chętnie wspierają bliskie im cele przekazując w swoich rozliczeniach PIT prawie 48,5 mln zł dla organizacji pożytku publicznego. To rekordowa kwota wyższa o ponad 6 mln zł w porównaniu z ubiegłym rokiem. Kwoty te rosną z roku na rok.

(czytaj więcej)
0

Czy pompy ciepła się psują? Na te rzeczy warto zwrócić uwagę podczas instalacji

W związku z wysokimi cenami gazu i węgla, a także rosnącą świadomością# ekologiczną konsumentów, coraz więcej Polaków decyduje się na zainstalowanie pomp ciepła. Pomagają w tym dofinansowania, które mogą pokryć nawet 90 proc. kosztów montażu i sprzętu. Za instalację należy zapłacić od 40 do 60 tysięcy złotych – cena zależy m.in. od mocy urządzenia. Pompy ciepła uznawane są za dobre i niezawodne rozwiązanie. Jak często ulegają awarii? I na co zwrócić uwagę podczas instalacji?

(czytaj więcej)