Dziś mamy 8 grudnia 2021, środa, imieniny obchodzą:

25 listopada 2020

„Oni są wśród nas…”. Konkurs Plastyczno – Literacki dla młodzieży

pixabay.com

pixabay.com

Powiatowa Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Nakle oraz Stowarzyszenie na #Rzecz Integracji Społecznej TWÓJ PRZYJACEL zapraszają młodzież z terenu Powiatu Nakielskiego do udziału w Konkursie Plastyczno – Literackim „Oni są wśród nas – dzieci i młodzież z zaburzeniami ze spektrum autyzmu w szkole i w społeczeństwie”.

Prace konkursowe, wykonane w dowolnej technice i formie, opatrzone metryczką, na której należy umieścić imię i nazwisko autora pracy, prosimy nadsyłać pocztą tradycyjną (zwykłym listem) lub doręczyć osobiście (prosimy o wcześniejszy - przed wizytą w Poradni w celu dostarczenia pracy - kontakt telefoniczny 52 386 51 50) na adres: Powiatowa Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Nakle nad Notecią, ul. Dąbrowskiego 46, 89-100 Nakło nad Notecią do 14 grudnia 2020r.

Prosimy o załączenie do przesłanej pracy wypełnionego i podpisanego oświadczenia (w załączniku) rodziców/prawnych opiekunów dziecka/ucznia pełnoletniego o wyrażeniu zgody na udział w Konkursie oraz wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych dla potrzeb niezbędnych dla realizacji Konkursu.

Poradnia nie zwraca uczestnikom zgłoszonych prac konkursowych. Ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród laureatom odbędzie się 21 grudnia 2020r. w siedzibie Poradni w Nakle nad Notecią (o szczegółach poinformujemy laureatów).

Autyzm - jeszcze nie tak dawno termin obcy, pochodzący z języka greckiego- autos, czyli sam, określał sklasyfikowane przez Leo Kannera w 1943 roku osoby z zespołem chorobowym o ściśle określonych, rozległych rozwojowych zaburzeniach podstawowych funkcji psychicznych, które zaangażowane są w rozwój zdolności społecznych i komunikacyjnych małego dziecka. Określenie „Autyzm – czyli „sam” budzi niepokój, ale doskonale obrazuje podstawowe trudności dzieci (obcość, unikanie kontaktu z osobami, izolowanie ich w społeczeństwie). Osób z autyzmem nie rozumiano, nie akceptowano, zamykano w zakładach psychiatrycznych. Ponad 50 lat trwało oswajanie z zaburzeniem obecnie potocznie nazywanym spektrum autyzmu – zaburzeniem o różnych obliczach, natężeniu, często ze specyficznymi zdolnościami i uzdolnieniami (występujących zwłaszcza u osób z zespołem Aspergera). Przez tyle lat rozpoznawano potrzeby tej grupy - osób, wykluczonych ze społeczeństwa. Wejście w XXI wiek zdecydowanie dało szansę dzieciom, młodzieży i osobom dorosłym na rozwój i wartościowe życie oraz naukę, a rodzinom na prawidłowe funkcjonowanie i radość z macierzyństwa. Dzięki zaangażowaniu wielu specjalistów, nauczycieli, rodziców i wolontariuszy (w naszym przypadku młodzieży z LO Powiatu Nakielskiego oraz z MOW w Samostrzelu, która od ponad 15 lat wspiera działania naszej Poradni) wprowadzamy do życia w środowisku i w szkole dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.

Choć wiele jeszcze przed nami, cieszymy się, że coraz więcej dzieci, uczniów i młodzieży ma szansę na rozwój, wsparcie i naukę w placówkach do tego przystosowanych, przyjaznych i otwartych na potrzeby autystyków. Spróbujmy zauważyć ich wrażliwość, wartość i sukcesy. Podzielmy się wrażeniami z kontaktu z osobami ze spektrum autyzmu. Zróbmy to razem.

Zapraszamy także osoby ze spektrum autyzmu do dzielenia się swoimi przeżyciami i doświadczeniami z życia w różnych środowiskach.

Materiał: Ewa Burzyńska

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie.

Oceń artykuł: 0 0
Pliki do pobrania
zgoda konkurs plastycz - literacki 2020.doc

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Większość Polaków nie może pozwolić sobie na beztroskie gwiazdkowe zakupy

W tym roku ostrożnie podchodzimy do# planowania świątecznych wydatków. Aż połowa respondentów Barometru Providenta, od lat przeprowadzanego na przełomie października i listopada, nie potrafi jeszcze oszacować, ile może kosztować tegoroczna Gwiazdka.

(czytaj więcej)
0

Przyprawy i zioła, które wzmocnią serce. Dieta powinna być ciekawa

Przyprawy i zioła, stosowane regularnie i w odpowiednich ilościach, sprzyjają# zdrowiu serca i naczyń krwionośnych. Największy potencjał na tym polu mają: cynamon, imbir, czosnek, kolendra, pieprz cayenne i kurkuma.

(czytaj więcej)
0

Zaległości finansowe doprowadzają część Polaków do paniki. Wyniki badania

Dla ponad jednej czwartej Polaków 10 tys. zł stanowi# sumę zaległości, przy której odczuwają strach, że nie uda się im podołać spłacie. Dla niemal połowy granica ta leży na 25 tys. zł. Statystyki widoczne w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor oraz bazie informacji kredytowych BIK pokazują, że prawie połowa niesolidnych dłużników, czyli 1,25 mln osób, nie daje sobie rady już z kwotami nieprzekraczającymi 5 tys. zł.

(czytaj więcej)
0

Czy fotowoltaika będzie się jeszcze opłacać?

Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej POLSKA PV# Inwestycja w fotowoltaikę, dzięki udanym rządowym programom pomocowym, była gwarantem optymalizacji rachunków za energię elektryczną dla 700 tys. gospodarstw domowych, a przyszłości miała dotyczyć aż 3 mln rodzin.

(czytaj więcej)