Dziś mamy 20 października 2021, środa, imieniny obchodzą:

18 września 2021

„Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy”. Zofia Strzyżewska ponownie laureatką

fot. pow.

fot. pow.

Absolwentka Krzywoustego Zofia Strzyżewska z# klasy III angielskiej została laureatką 12 edycji Ogólnopolskiego konkursu „Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy”.

Komisja konkursowa spośród kilkuset nadesłanych prac nagrodziła „kartę z albumu” uczennicy I LO, która upamiętniła postać Edwarda Jana Kwitowskiego. Zosia wykorzystując zebrane materiały, pamiątki i zdjęcia z dostępnych źródeł przygotowała ciekawą pracę pod względem merytorycznym i estetycznym.

Edward Jan Kwitowski urodzony w Przemyślu był uczestnikiem I wojny światowej, wojny bolszewickiej i II wojny światowej. Ukończył Oficerską Szkołę dla Podoficerów w Bydgoszczy w 1928 roku w stopniu podporucznika. Wygrał bieg maratoński w Toruniu w 1924 roku. Jesienią 1939 roku mjr Kwitowski w niewyjaśnionych okolicznościach trafił do obozu w Kozielsku i zginął wiosną 1940 roku w Katyniu.

Nagrodą dla laureatów jest wyjazd edukacyjny do Muzeum Katyńskiego w Warszawie oraz nagrody rzeczowe i książkowe. Warto przypomnieć, że Zosia jest podwójną laureatką tego konkursu, gdyż pierwszy sukces odniosła w 9 edycji w 2018 roku. Jej merytorycznym opiekunem była Violetta Hejza.

Gratulacje dla utalentowanej uczennicy i życzenia powodzenia na studiach.

Materiał: Violetta Hejza - I LO w Nakle

Autor nie wyraża zgody na komentowanie. 

Oceń artykuł: 3 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Chrupiący, świeży i pachnący. Dziś Światowy Dzień Chleba

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika#, że przeciętny Polak zjada blisko 40 kg chleba rocznie. Nie wyobrażamy sobie bez niego śniadania, często jemy go do obiadu, a i na kolację sprawdza się równie dobrze. Z okazji Światowego Dnia Chleba (16 października) bierzemy chleb pod lupę i podpowiadamy, jakie pieczywo wybrać oraz jak samodzielnie przygotować świeży, pachnący bochenek we własnym domu.

(czytaj więcej)
0

Co siódmy młody Polak może być uzależniony od uczenia się

Co siódmy młody Polak może być uzależniony od uczenia się – wynika z# badań psychologa dra Pawła Atroszko. Stosunkowo bardziej narażone są kobiety. Problem dotyka też dzieci, które "znajdują się pod ogromną presją nieustannej nauki pod testy i niepopełniania błędów".

(czytaj więcej)
0

Umowa na wesele. Na te szczegóły musisz zwrócić uwagę

Jak wynika z danych BIQdata.pl, w 2020 r. zawarto w# Polsce 145 tys. Małżeństw. To o 20% mniej niż rok wcześniej. Wiele Par Młodych przełożyło wesele w związku z sytuacją pandemiczną. W jej efekcie zmienił się także sposób planowania wesel - z długoterminowego na krótkoterminowy, ograniczający się do 2-4 miesięcy. Nadal jednak organizacja wesela to zwykle spore przedsięwzięcie, w które zaangażowanych jest wiele podmiotów. By się w tym wszystkim nie pogubić, warto spisywać umowy. Na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy.

(czytaj więcej)
0

Psychiatrzy są zaniepokojeni kondycją Polaków. Wpływ na to miała pandemia?

W tegoroczną jesień wchodzimy z# kiepskim samopoczuciem. Psychiatrzy podkreślają, że coraz więcej osób zwraca się do nich po pomoc - przychodzą ze stanami lękowymi, zaburzeniami depresyjnymi i szeregiem powikłań psychiatryczno-neurologicznych po przebyciu COVID-u.

(czytaj więcej)