Dziś mamy 20 kwietnia 2024, sobota, imieniny obchodzą:

24 grudnia 2021

12 potraw na wigilijnym stole. Każdy ma swoją symbolikę

fot. pixabay.com

fot. pixabay.com

Ze względu na wyjątkowy charakter świąt, II Polski Synod Plenarny postanowił#, że okres od 24 do 26 grudnia powinien być wstrzemięźliwy i postny. Choć kościół kilka lat temu zniósł ten wymóg, w wielu domach nadal ta tradycja jest zachowywana. Często serwuje się aż 12 potraw. Skąd taka ich liczba?

Po złożeniu sobie życzeń, modlitwie, czytaniu pisma świętego można zasiąść do wieczerzy. Powinno się jeść w momencie pojawienia się na niebie pierwszej gwiazdy. Tradycja sugeruje, żeby na stole znalazło się 12 potraw, co ma symbolizować 12 apostołów. Dopuszczalne są mniejsze ilości potraw. Można udekorować stół siedmioma potrawami, co odnośni się dni tygodnia, bądź dziewięcioma. W tym ostatnim przypadku widać powiązania do 9 chórów anielskich. Czasami można też spotkać się z trzema daniami w ubogich rodzinach. Każda potrawa powinna być skosztowana, by uhonorować ziemię w podzięce za jej płody.

Wśród potraw wigilijnych można wymienić: barszcz z uszkami, zupę grzybową, kapustę z grochem, karpia smażonego, kutię, pierogi z kapustą i grzybami, zupę rybną, żur i wiele więcej.  Wśród składników tych dań można doszukać się symboli. Mak oraz miód były podawane w potrawach ze względu na ich symboliczną moc. Mak miał być w stanie pomóc zasiadającym przy stole duchom zasnąć i umożliwić im przejście w zaświaty. Miód to produkt od pszczół, powszechnie w kulturze uważanych za święte, był darem ofiarnym dla dusz zmarłych. Innym charakterystycznym składnikiem świątecznych potraw są grzyby. Ich znaczenie wynikało z faktu, że rosły w lasach czyli przestrzeni nieoswojonej przez ludzi, a więc należały bardziej do przestrzeni zaświatów i dlatego miały niezwykłą moc. Ryba nie była popularna wśród chłopstwa. Były drogie i prędzej można było je spotkać na dworach królewskich.

Ciekawostką jest fakt, że przy stole Polacy wykonywali wiele czynności, by zaklinać rzeczywistość. Czy wiecie, że przed zakończeniem wieczerzy nie można odchodzić od stołu? Odejście ma przynosić zły urok i śmierć na biesiadników. Dawniej nie sprzątano resztek z wigilijnego stołu, odchodzono od niego i wszystko zostawiano do następnego dnia, czyli do Bożego Narodzenia, aby dusze zmarłych mogły się posilić.

Źródło: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Oceń artykuł: 0 4

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (5) Zgłoś naruszenie zasad

    • 3 (5)

    Mig, w dniu 24-12-2021 13:53:13 napisał:

    W wigilie nie ma postu, proszę się podszkolić razem z ministerstwem. Można pościć ale nie trzeba. Zdrowych radosnych Świąt Bożego Narodzenia dla wszystkich.

    odpowiedz

    • 6 (6)

    damian, w dniu 24-12-2021 14:25:11 napisał:

    dzis tlyko pierogi z biedronki i barszcz z torebki bieda jest trzeba oszczedzac paliwo drogie inflacja rosnie ceny ogromne

    odpowiedz

    • 9 (9)

    Obserwator , w dniu 24-12-2021 15:33:03 napisał:

    Biedne te święta będą a kolejne jeszcze gorsze. Wszystko drożeje, w polityce same afery. To jest ta "dobra zmiana"? Pytanie tylko dla kogo bo raczej nie dla społeczeństwa polskiego...

    odpowiedz

    • 0 (4)

    Tradycja , w dniu 24-12-2021 16:45:31 napisał:

    Hamburger to która potrawa? Przed tortem z salami czy po? I czy każdy ma pietruszkę na stole?

    odpowiedz

    • -2 (4)

    Mieszkaniec , w dniu 24-12-2021 17:48:21 napisał:

    Mam piwo wódkę whisky i Pepsi to 4 rodzaje

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!



Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Dziękujemy za dodanie opinii. Niebawem pojawi się na stronie.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Konstrukcje stalowe
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Zaproszenia
4,00 zł PLN
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
0

Ciekawe miejsca na terenie Leśnictwa Dębogóra. Co warto zobaczyć?

Pogoda nie zachęca wręcz do #wychodzenia na zewnątrz, więc My chcemy Was zachęcić do lektury przy porannej kawie. Tym razem kilka ciekawych miejsc na terenie Leśnictwa Dębogóra.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Szkolenie rezerwistów. Duże zaangażowanie podczas zajęć

W dniach 15-19.04.br. instruktorzy z Brygadowego Zespołu# Szkoleniowego 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej szkolili na Jachcicach rezerwę pasywną.

(czytaj więcej)
0

Kwiecień plecień. Poranne opady śniegu zaskoczyły mieszkańców

W kcyńskiej gminie dziś rano #padał śnieg z deszczem i to dość intensywnie. Za oknem przez kilkanaście minut panowała iście zimowa aura.

(czytaj więcej)