Dziś mamy 20 kwietnia 2024, sobota, imieniny obchodzą:

13 kwietnia 2022

13 kwietnia. Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

fot. pow.

fot. pow.

Katyń to symbol sowieckich zbrodni wojennych popełnionych na# Polakach podczas II wojny światowej. To dramat niewoli i ludobójstwa wielu tysięcy polskich oficerów, intelektualistów, profesorów wyższych uczelni, artystów. Katyń, to także prawda, która przez wiele lat była okrywana kłamstwem, którą przemilczały mocarstwa i którą spychano na margines świadomości.

13 kwietnia 1943 roku o zbrodni dokonanej przez Sowietów usłyszał cały świat. Tego dnia Niemcy ogłosili informację o odkryciu w lesie pod Katyniem masowych grobów polskich oficerów. Kilka dni później radio moskiewskie podało komunikat, że zbrodnię tę popełnili Niemcy w 1941 roku podczas zajmowania okolic Smoleńska.

Prawda była jednak inna. Wiosną 1940 roku NKWD zamordowało blisko 22 tysiące polskich obywateli wziętych do niewoli po agresji ZSRR na Polskę. Wśród nich byli oficerowie Wojska Polskiego, sędziowie, urzędnicy, policjanci, a także uczeni oraz lekarze, prawnicy i nauczyciele. Byli to ludzie stanowiący elitę narodu polskiego, żarliwi patrioci, osoby wykształcone, które w przyszłości mogły przeszkodzić komunistom w podporządkowaniu sobie Polski. Dlatego postanowiono ich zgładzić. Ginęli od strzału w tył głowy. Pogrzebano ich w zbiorowych, bezimiennych mogiłach w Katyniu, Charkowie oraz Miednoje. Egzekucje trwały od kwietnia do maja 1940 roku.

Kiedy polski rząd z pomocą Międzynarodowego Czerwonego Krzyża podjął próbę wyjaśnienia tej sprawy, doszło do zerwania przez Kreml stosunków z Polską. Propaganda ZSRR rozpowszechniała wersję o eksterminacji jeńców przez hitlerowskie Niemcy. Pomimo tego, że władze USA oraz Wielkiej Brytanii posiadały informacje, że zbrodni tej dokonali Sowieci, wolały w tej sprawie milczeć z obawy, że Stalin wycofa się z koalicji antyhitlerowskiej.

Dopiero w 1951 roku Amerykanie zdecydowali o powołaniu Specjalnej Komisji Śledczej Kongresu Stanów Zjednoczonych do Zbadania Zbrodni Katyńskiej. Wnioski tej komisji były jednoznaczne. Odpowiedzialnych za to ludobójstwo należy postawić przed międzynarodowym sądem.

Prawda o Zbrodni Katyńskiej była jednak ukrywana przez pół wieku. Dopiero 13 kwietnia 1990 roku władze ZSRR przyznały, że zbrodnię popełniło NKWD i, że była to „jedna z ciężkich zbrodni stalinizmu”. Do dzisiaj jednak wiele kwestii w tej sprawie nie zostało wyjaśnionych.

Każdego roku 13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Ofiar, które z głębin swych mogił wołają o naszą pamięć, o to byśmy nie ustawali „w bitwie o prawdę”.

Materiał: Katarzyna Hass - PiMBP w Nakle

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 8 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Ciekawe miejsca na terenie Leśnictwa Dębogóra. Co warto zobaczyć?

Pogoda nie zachęca wręcz do #wychodzenia na zewnątrz, więc My chcemy Was zachęcić do lektury przy porannej kawie. Tym razem kilka ciekawych miejsc na terenie Leśnictwa Dębogóra.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Edukacyjny piknik z okazji Dnia Ziemi. Wstęp bezpłatny

22 kwietnia 2024 r. po raz pięćdziesiąty czwarty obchodzimy# Dzień Ziemi. To święto ekologiczne, które w tym roku promowane jest hasłem: Planeta kontra plastik. W ramach obchodów Główny Inspektorat Ochrony Środowiska jest współorganizatorem edukacyjnego pikniku na terenie Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB.

(czytaj więcej)
0

Ćwiczenia strażaków w Szczecinie. Doskonały obiekt do nauki

W ramach zawartego porozumienia o współpracy #z Politechniką Szczecińską ratownicy OSP JRS wzięli udział w ćwiczeniach zorganizowanych w Akademickim Centrum Szkoleniowym MUSTC.

(czytaj więcej)