Dziś mamy 2 grudnia 2021, czwartek, imieniny obchodzą:

19 października 2021

Akcja znakowania dróg leśnych. W działania włączył się zakład karny

fot. archiwum Nadleśnictwa Szubin

fot. archiwum Nadleśnictwa Szubin

W ramach realizowanego programu ministerialnego „Praca dla# więźniów” w potulickiej jednostce penitencjarnej skazani kierowani są do różnych miejsc zatrudnienia. Jednym z nich jest Nadleśnictwo Szubin. W ramach wypełniania obowiązków pracowniczych osadzeni wzięli udział w oznakowaniu dróg leśnych.

Współpraca

Zakład Karny w Potulicach od marca 2017 roku systematycznie współpracuje z Nadleśnictwem Szubin. Skazani z potulickiej jednostki od tamtego czasu są zatrudniani przy wykonywaniu różnych prac porządkowych, a tym razem wzięli udział w oznakowaniu dróg leśnych.

Zatrudnienie więźniów a dobro społeczne

Las to jedyny zakład pracy, który nie zanieczyszcza środowiska. Posiada szereg zdolności, chociażby wycisza hałas, pochłania ogromne ilości pyłów, przez co działa jak filtr, dzięki czemu oczyszcza powietrze z kurzu. Bez lasu brak jest możliwości utrzymania podstawowych warunków życia dla człowieka. Ponadto stanowić może idealną bazę do odpoczynku i dbania o swój dobrostan. Las ma wiele zalet, których nie sposób wymienić, dlatego też naszym obowiązkiem jest dbanie o nasze wspólne „leśne dobro”. Skazani na co dzień zatrudnieni w Nadleśnictwie Szubin zostali włączeni w realizowaną akcję oznakowania dróg leśnych, co jak się okazuje stanowi ważny aspekt w codziennym funkcjonowaniu lasu.

- W lasach trwa „sezon grzybowy”, a w raz z nim, jak co roku o tej porze wzmożony ruch pojazdów w lasach. Niestety nie wszyscy odwiedzający lasy stosują się do przepisów prawa. Często zdarzają się sytuacje wjazdu na drogi nieudostępnione dla ruchu. Nierzadko Służba Leśna zauważa również samochody zaparkowane w miejscach do tego nie wyznaczonych. Zdarza się, że zaparkowane w przypadkowy sposób auta uniemożliwiają nam wykonywanie prac gospodarczych, wywóz drewna, czy dojazd sprzętu na pozycję roboczą. Pomimo jesiennej aury nadal istnieje ryzyko wystąpienia pożaru. Czasami niefrasobliwe zachowanie osób odwiedzających lasy utrudnia podejmowanie działań ratowniczych przez Straż Pożarną. W naszym Nadleśnictwie prace te dobiegają końca. Mamy nadzieję, że czytelne oznakowanie dróg leśnych ułatwi miłośnikom lasu nie tylko poruszanie się po gruntach nadleśnictwa ale również będzie pomocne w dotarciu do celu – informuje Nadleśnictwo Szubin.

Wymiar resocjalizacji

Praca sama w sobie stanowi ważne ogniwo w prowadzonych wobec skazanych oddziaływaniach penitencjarnych. Wartością dodaną wykonywanych obowiązków pracowniczych jest działanie na rzecz ogółu społeczeństwa. Oznakowanie dróg leśnych z pewnością przyczyniło się do bezpiecznego korzystania z dobrodziejstw lasu.

Materiał: ppor. Justyna Sejdowska-Szrajber - Rzecznik Prasowy Dyrektora Zakładu Karnego w Potulicach

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 1 3

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Na całym świecie u około jednego na 160 dzieci diagnozuje się autyzm

Europejski Tydzień Autyzmu obchodzony jest co roku, w# pierwszym tygodniu grudnia. Zaburzenia ze spektrum autyzmu należą do całościowych zaburzeń rozwojowych charakteryzujących się pewnym stopniem trudności w zakresie interakcji społecznych i komunikacji. Innymi cechami charakterystycznymi są nietypowe wzorce zachowań, ograniczony i stereotypowy repertuar zainteresowań i aktywności, trudności z przejściem od jednej czynności do drugiej, skupienie się na szczegółach i nietypowe reakcje na bodźce zmysłowe.

(czytaj więcej)
0

Ceny prądu. Jak ograniczyć zużycie energii elektrycznej w domu?

W kontekście zapowiadanych podwyżek cen energii elektrycznej# od nowego roku, już teraz warto sprawdzić, w jaki sposób możemy ograniczyć zużycie prądu, a tym samym wpływ rachunków na budżet gospodarstwa domowego.

(czytaj więcej)
0

Zaległości finansowe doprowadzają część Polaków do paniki. Wyniki badania

Dla ponad jednej czwartej Polaków 10 tys. zł stanowi# sumę zaległości, przy której odczuwają strach, że nie uda się im podołać spłacie. Dla niemal połowy granica ta leży na 25 tys. zł. Statystyki widoczne w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor oraz bazie informacji kredytowych BIK pokazują, że prawie połowa niesolidnych dłużników, czyli 1,25 mln osób, nie daje sobie rady już z kwotami nieprzekraczającymi 5 tys. zł.

(czytaj więcej)
0

Ponad pół miliona mężczyzn ma na imię Andrzej. Zobacz inne ciekawostki

563 554 – dokładnie tylu mężczyzn w Polsce ma na# imię Andrzej i dokładnie tylu już we wtorek ma imieniny. Na naszym portalu dane.gov.pl poszukaliśmy także innych ciekawych informacji o solenizantach. Sprawdźcie, co znaleźliśmy.

(czytaj więcej)