Dziś mamy 28 marca 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

29 sierpnia 2021

Aktywność fizyczna ma wiele korzyści. Jak wyrobić dobre nawyki?

fot. pixabay.com

fot. pixabay.com

Regularna aktywność fizyczna daje wiele różnych# korzyści zdrowotnych. To wiemy. Ale jak przełamać naszą niechęć do ruchu i zacząć ćwiczyć?

Regularna aktywność sprzyja utrzymaniu prawidłowej masy ciała, wzmacnia układ odpornościowy, zmniejsza ryzyko występowania chorób przewlekłych (np. nowotworów, cukrzycy, chorób serca, nadciśnienia tętniczego, osteoporozy, depresji).

Mimo wiedzy o tych korzyściach, często odkładamy na później wprowadzenie ruchu do naszego życia. Co zrobić, by to zmienić? Musimy wyrobić sobie nowy nawyk – codziennego ruchu. Lato jest na to doskonałą porą.

Wykorzystaj moc nawyku

Wiele czynności, które wykonujemy, to działania automatyczne, odruchowe. Nie zastanawiamy się nad nimi, nie odkładamy ich na później. Robimy je bez żadnego problemu. To nasze nawyki. Jest nim np. poranne mycie zębów. Wyrobienie sobie nawyku codziennego ruchu spowoduje ten sam skutek. Nie będziemy się zastanawiać, czy iść np. na spacer, na basen czy na rower. Odwrócimy ten proces. To bez codziennej dawki ruchu będziemy się czuć nieswojo, tak jak źle się czujemy bez umycia zębów. To aktywność stanie się głównym punktem naszego dnia i do niej dostosujemy nasz dzienny plan zajęć.

Daj sobie czas na wyrobienie nowego nawyku

Czas na wyrobienie nowego nawyku to minimum 21 dni, ale najlepiej, gdy przeznaczysz na to 2 miesiące. Łatwiejsze nawyki wykształca się szybciej, trudniejsze wymagają więcej czasu. 66 dni to czas, by wykształcić nawyk, gdy jego trudność oceniamy jako umiarkowaną. Jeśli jednego dnia lub nawet przez kilka dni nie wykonasz czynności, którą chcesz wprowadzić w życie – nic się nie stanie. Nie wpłynie to negatywnie na rezultat pod warunkiem, że do niej powrócisz.

Wykorzystaj sprzyjającą aurę

Każdy czas jest dobry na naukę nowych nawyków, które przysłużą się naszemu zdrowiu. Ale szczególnie łatwo przyjdzie nam to latem:

  • dzień jest wtedy dłuższy, więc prościej wygospodarować pół godziny na dodatkowe zajęcie
  • jest ciepło, więc szybciej, bez zbędnego ubierania się, można wyjść z domu
  • słońce dodaje nam energii do działania, więc łatwiej zacząć się ruszać.

Dlatego wykorzystaj ciepłe dni, by wprowadzić regularny ruch do swojego życia.

Zastosuj sposoby na motywowanie się do aktywności

Zanim wyrobisz sobie nawyk codziennej aktywności, motywuj się do działania! Zastosuj w tym celu wszystkie lub wybrane metody.

  1. Poznaj korzyści wprowadzania zmian. Spisz sobie w punktach, jakim chorobom zapobiega aktywność, poznaj statystyki. Zgromadź też informacje o negatywnych skutkach braku ruchu. Stwórz bazę wiedzy.
  2. Określ, czego chcesz. Konkretnie. Na czym ma polegać Twój nowy nawyk? Wyznacz jasny cel – np. codziennie idę na półgodzinny spacer.
  3. Zapisz cel na kartce i umieść ją w widocznym miejscu. Może to być lodówka albo miejsce tuż nad ekranem monitora. Takie, żeby często na nią spoglądać.
  4. Doprecyzuj szczegóły. Co chcesz robić, kiedy, jak często, w jaki sposób, w co się ubierzesz?
  5. Zacznij od małych kroków. Zacznij od czegoś, co jest łatwe, na przykład poruszania się co pół godziny, jeśli dużo siedzisz przy komputerze. Przyzwyczajaj swój organizm do zwiększonej aktywności. Zacznij od krótkich chwil i małej intensywności, takich jak 5 do 10 minut spaceru. Następnie stopniowo zwiększaj czas i wysiłek.
  6. Rób to, co lubisz. Jaka forma ćwiczeń odpowiada Ci najbardziej? Wypróbuj różne, żeby poznać odpowiedź na to pytanie. Możesz pływać, chodzić na spacery, trenować na siłowni, biegać, uprawiać nordic walking, ćwiczyć jogę, tai chi, pilates albo tańczyć. Ćwicz w taki sposób, jak lubisz i czujesz się dobrze.
  7. Bądź dla siebie wyrozumiały. Uzbrój się w cierpliwość i nie wymagaj od siebie perfekcji. Jeśli zdarzy Ci się opuścić trening, wstać zbyt późno, zasnąć ze zmęczenia i nie postąpić zgodnie z planem, nie przejmuj się. To naturalne. Nie zniechęcaj się. Następnego dnia wrócisz na właściwe tory.
  8. Na początku staraj się nie robić odstępstw. Regularność i systematyczność pomoże Ci wyrobić i utrwalić nowy nawyk.
  9. Myśl o dobrych skutkach, a nie o przeszkodach. Piętrzenie trudności to najpewniejszy sposób, by zawrócić Cię z obranego celu. Lepiej wyobrażaj sobie korzyści zdrowotne, jakie osiągniesz, ćwicząc. Pomoże Ci w tym baza wiedzy z kroku 1.
  10. Odsuwaj od siebie wątpliwości i negatywne myśli. Znów pomoże Ci przypominanie sobie o korzyściach z regularnej aktywności. Coś Ci nie wychodzić, jest dla Ciebie trudne? To chwilowe. Trening czyni mistrza.
  11. Mierz swoje postępy. Zapisuj je w zeszycie, telefonie. Zwykle mamy skłonności do pomniejszania swoich działań i nie dostrzegamy postępów. Dzięki ich zarejestrowaniu, wyraźnie je zobaczysz.
  12. Celebruj małe sukcesy. Może jeszcze nie ćwiczysz codziennie, ale czy nie jest już lepiej niż było wcześniej? Może nie ćwiczyłeś wcale, a teraz udaje Ci się to 2 razy w tygodniu? To są Twoje realne osiągnięcia. Dostrzeż je dzięki mierzeniu swoich postępów. I ciesz się nimi!
  13. Gdy jesteś zmęczony lub nie w nastroju, przypomnij sobie, że zwykle po ćwiczeniu czujesz się znacznie lepiej. To pomoże Ci przezwyciężyć niechęć do ćwiczeń.
  14. Zorganizuj sobie towarzystwo. Wielu osobom łatwiej rozpocząć regularne ćwiczenia, gdy nie są sami, gdy razem z nimi robi to ktoś jeszcze. Może i Tobie będzie lepiej się motywować, gdy dołączy do Ciebie znajomy?

Materiał: pacjent.gov.pl

Oceń artykuł: 1 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (7) Zgłoś naruszenie zasad

    • 1 (1)

    MOTTO-sport to zdrowie do stracenia, w dniu 29-08-2021 14:26:45 napisał:

    Wystarczy tylko chcieć i być konsekwentnym w swoim działaniu.To droga do sukcesu.Nie odpuszczać,kiedy wieje wiatr,czy pada deszcz czy śnieg.Nie ma złej pogody,jest tylko źle dobrana odzież. Wszakże najważniejszy jest jakiś plan niż żaden.Uprawianie sportu bez planu lub inaczej bez wyznaczonego celu nie ma racji bycia.Prędzej czy później tak czy siak przestaniemy to robić.Jak już coś zaczynamy to trzeba być konsekwentnym do końca.Jeśli najdzie nas ochota na coś innego wdrażajmy to w nasz plan(cel). Mam tu na myśli np.biegamy- po głowie przeszło nam dodać to tego biegania jazdę na rowerze;-) to zrób to.Za jakiś czas głowa znowu podpowie nam co by tu wdrążyć w trening lub doświadczyć coś nowego.Wiem co piszę jestem uzależniony od wysiłku fizycznego.(niestety, albo i stety. Już mi nie wystarcza bieg,jazda rowerem i pływanie latem.teraz dołożyłem sobie pływanie w zimnej wodzie.Plan jest taki, aby robić to do końca listopada.(no chyba, że organizm sam powie sobie dość ;-) )

    odpowiedz

    • -1 (1)

    naklok, w dniu 29-08-2021 15:31:34 napisał:

    gdzie nakloki za minimalna i aktywnosc fizyczna oni po powrocie z zakladu uwalaja sie przed tv z piwskiem i zapychaja sie jakas brejea i mamalygi

    odpowiedz

    • 0 (0)

    ABC, w dniu 29-08-2021 15:50:35 napisał:

    Potwierdzam - w równe 3 tygodnie udało mi się rzucić spożywanie cukru (oczywiście zastępując go czasem np. syropem z agawy lub daktylowym). Polecam pracę na sobą.

    odpowiedz

    • 2 (2)

    Nakielanin, w dniu 29-08-2021 17:26:37 napisał:

    Żeby zachęcić mieszkańców do aktywnego spędzania czasu wolnego, należy przede wszystkich udostępnić stadion miejski ZA DARMO!!!!

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 0 (0)

    rodzic, w dniu 30-08-2021 10:28:07 napisał:

    Zamienić smartfony na jazdę rowerem,spacery,bieganie,rolki,pływanie. Tylko dom rodzinny powinien wpajać aktywny tryb życia,tylko kto odpowiada za zaciążonych mężczyzn,ojców,córki,matki? Lekarze nie rozwiążą problemu,zdrowie jest najważniejsze,wszystko zależy od nas.

    odpowiedz

    • 5 (5)

    Niezadowolona, w dniu 30-08-2021 21:50:40 napisał:

    Mam pytanie kiedy w SPKrolikowo przestaną uczyć wf nauczycielki w wieku emeryckim??? Jak male dzieci moga miec kondycje po takich lekcjach???Kiedys mieli lekcje z mlodym wfi- istą i super sie podobalo a nie z paniami co juz jak za kare pracują i nawet nie potrafia pokazac ćwiczen.A po zdalnym nauczaniu dzieci potrzebują ruchu.Moze czas wreszcie na emeryture??

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Kalendarz A3 12-miesięczny
42,00PLN
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
49PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Konstrukcje stalowe
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Rozpoczyna się Triduum Paschalne. Dziś Wielki Czwartek

Wielki Czwartek rozpoczyna przeżywanie #Świętego Triduum Paschalnego.

(czytaj więcej)
0

Ujawniono kilka sztuk niewybuchów. Pochodzą z czasów II Wojny Światowej

Podczas prac polowych w #Dużej Cerkwicy zostały znalezione niewybuchy pochodzące z okresu II Wojny Światowej. Niebezpieczne znaleziska do czasu przyjazdu saperów zabezpieczyli policjanci. Funkcjonariusze ostrzegają, że takich przedmiotów pod żadnym pozorem nie wolno dotykać ani przenosić !!!

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)