Dziś mamy 16 września 2021, czwartek, imieniny obchodzą:

23 lipca 2021

Alkohol i brawura. Główne przyczyny wypadków nad wodą

fot. archiwum

fot. archiwum

Jak wynika z danych Komendy Głównej Policji, tylko w# miniony weekend utonęło w Polsce 13 osób, a od początku czerwca już w sumie 116. Alkohol, brawura, niedostateczne umiejętności oraz skoki do wody - są od lat wymieniane jako główne przyczyny wypadków nad wodą. Nie można jednak zapominać, że odpowiedzialność za bezpieczeństwo wczasowiczów spoczywa również na właścicielach i administratorach kąpielisk.

W ramach tylko jednego śledztwa prowadzonego w sprawie utonięcia nastolatka w jeziorze na Mazurach, prokuratura wykazała szereg poważnych uchybień w wyposażeniu, organizacji i oznakowaniu kąpieliska. Stwierdzono m.in. nieprawidłowości przy zatrudnieniu i organizacji pracy ratowników, którzy nie mieli odpowiednich uprawnień do samodzielnego wykonywania swoich obowiązków oraz w nadzorze nad ich działaniami. W konsekwencji przeprowadzonego śledztwa, ratownicy oraz kierownik kąpieliska zostali oskarżeni o nieumyślne spowodowanie śmierci nastolatka oraz narażenie na niebezpieczeństwo utraty życia innych ludzi kąpiących się w tym miejscu, za co grozi kara do pięciu lat pozbawienia wolności.

Świadomość obowiązków administratorów kąpielisk jest kwestią kluczową nie tylko ze względu na ewentualne konsekwencje prawne uchybień, ale przede wszystkim w kontekście zapewnienia bezpieczeństwa tysiącom dzieci i dorosłych wypoczywających nad wodą. Co istotne – Polacy planujący urlop nad danym akwenem wodnym mogą samodzielnie zweryfikować, czy kąpielisko spełnia poszczególne wymogi i wówczas podjąć decyzję dotyczącą zmiany miejsca wypoczynku bądź interwencji ze strony organów nadzorujących. Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?

- Administrator kąpieliska musi przede wszystkim posiadać badanie jakości wody przeprowadzane przez Państwową Inspekcję Sanitarną. Wyniki badania są podstawą do wpisania do rejestru kąpielisk dostępnego na https://sk.gis.gov.pl/. Serwis kąpielowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego powinien więc stanowić pierwszą wskazówkę nt. jakości wody, a więc i bezpieczeństwa kąpieli. Kolejnym elementem jest odpowiednie oznaczenie kąpieliska w widocznych miejscach zawierające szereg kluczowych z punktu widzenia kąpiących się informacji. Chodzi m.in. o nazwę i rodzaj miejsca (kąpielisko lub miejsce okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli) oraz dane kontaktowe: właściwego urzędu gminy prowadzącego ewidencję, organizatora kąpieliska i właściwego inspektora sanitarnego sprawującego kontrolę nad danym miejscem. Kluczowe są również informacje nt. jakości wody w danym akwenie oraz zanieczyszczeń sezonowych. Natomiast bieżącej aktualizacji powinny podlegać informacje nt. temperatury wody i powietrza oraz siły wiatru – mówi Andrzej Bączkowski, Ekspert ds. bezpieczeństwa pracy W&W Consulting.

Mimo licznych kampanii społecznych i edukacyjnych, niestety wciąż nie wszyscy korzystający z wypoczynku nad wodą posiadają wiedzę, jak zachować się w sytuacjach kryzysowych – gdy my sami lub ktoś w wodzie potrzebuje pomocy. Z tego właśnie względu każde kąpielisko powinno posiadać w widocznym i ogólnie dostępnym miejscu informacje nt. postępowania w sytuacjach awaryjnych. Jeśli chodzi o pozostałe kwestie bezpieczeństwa – powierzchnia wody musi być odpowiednio oznakowana bojkami informującymi o zakresie kąpieliska oraz głębokości wody. Oznaczenia te są szczególnie istotne w przypadku dzieci – wskazują obszar, w ramach którego mogą się poruszać pod ochroną ratownika i na bezpiecznej głębokości.

- W kwestii personelu bezwzględnym wymogiem jest zapewnienie adekwatnej do rodzaju zbiornika liczby ratowników wodnych posiadających odpowiednie uprawnienia. Ponadto, każda osoba pracująca w obrębie kąpieliska – ratownicy, ale również osoby spośród personelu np. sprzedającego posiłki czy cumującego sprzęty wodne – powinny odbyć odpowiedni instruktarz stanowiskowy oraz ogólny, przeprowadzany przez osoby posiadającego do tego wymagane kwalifikacje. Nawet w przypadku pracowników wykonujących prace sezonowe w obrębie kąpielisk, w tym również wolontariuszy, obowiązują przepisy pracownicze z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy – podsumowuje ekspert W&W Consulting.

Bezpieczne wakacje nad wodą to składowa dwóch czynników – odpowiedzialnego zachowania osób korzystających z kąpielisk oraz odpowiedniego przygotowania miejsca i personelu. I chociaż sezon wakacyjny już w pełni, nigdy nie jest za późno na podjęcie ewentualnych działań naprawczych, które przełożą się na bezpieczeństwo wczasowiczów.

Materiał: InfoWire.pl 

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Modne aranżacje
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Spray do loków Joanna 300ml
14PLN
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Nowe stylizacje
Sprawdzanie zadymienia i analiza spalin
Narożniki
Sprawdzanie i regulacja ciśnienia w ogumieniu
0

Czteroosobowa rodzina marnuje rocznie żywność wartą nawet 3 tys. zł

Zgodnie z danymi Programu Racjonalizacji Strat i# Ograniczania Marnotrawstwa Żywności (PROM), ok. 40% marnowanej żywności w Polsce generują produkcja, przetwórstwo i dystrybucja, a 60% – konsumenci. To oznacza, że za wyeliminowanie problemu odpowiedzialni są wszyscy: od producentów rolnych zaczynając, poprzez przetwórców i sieci handlowe, na gospodarstwach domowych kończąc.

(czytaj więcej)
0

Znaczki upamiętniające beatyfikacje Prymasa Tysiąclecia oraz Matki Czackiej

Poczta Polska wprowadza do obiegu dwa znaczki upamiętniające# proces beatyfikacyjny Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz matki Elżbiety Róży Czackiej. Emisje obu walorów zaplanowano na 12 września br., dzień uroczystej mszy beatyfikacyjnej.

(czytaj więcej)
0

Pomysł na domowy makaron. Jak zrobić go samodzielnie w domu?

Jesienna dieta to okazja do eksperymentowania i# próbowania nowych smaków. Bogactwo grzybów, warzyw czy orzechów pozwoli, nawet początkującym, poczuć się jak prawdziwy szef kuchni. Dynia, cukinia, papryka czy bakłażan będą idealnie komponować się z wszelkiego rodzaju sosami i makaronami. Jeżeli chcemy zadbać o zdrową i zbilansowaną dietę, warto zrobić wszystko od podstaw. W tekście znajdziesz pomysł na makaron oraz rady z jakiego gadżetu kuchennego warto skorzystać, aby gotowanie było szybsze i łatwiejsze.

(czytaj więcej)
0

Coraz więcej e-Polaków. Tysiące elektronicznych zgłoszeń narodzin

Tylko w tym roku Polacy zgłosili online przyjście na świat ponad 100 tysięcy dzieci. W sumie - z naszej e-usługi skorzystali już niemal 350 tysięcy razy.

(czytaj więcej)