Dziś mamy 5 stycznia 2026, poniedziałek, imieniny obchodzą:

16 maja 2025

Obóz szkoleniowy kadetów. Relacja z pierwszego dnia

fot. powierzone

fot. powierzone

12 maja 2025 roku, o godzinie 8:55, kadeci z Zespołu Szkół w #Szubinie przybyli do Harcerskiego Ośrodka Obozowego w Pólko, rozpoczynając tym samym swój obóz szkoleniowy.

Na miejscu zostali przywitani przez podporucznika Łukasza Nieradko komendanta obozu.

Po krótkiej części oficjalnej kadeci zostali zapoznani z regulaminem i zasadami obowiązującymi na terenie ośrodka. Następnie przeprowadzono kontrolę, mającą na celu wykluczenie wniesienia jakichkolwiek niedozwolonych substancji lub przedmiotów.
Budowa obozu – to lekcja odpowiedzialności i zaradności. Kadeci rozstawili namioty, uporządkowali teren oraz wyposażyli je w łóżka polowe i półki na specjalnych stojakach.

Prace przebiegały sprawnie i z dużym zaangażowaniem. Choć dla wielu z nich jest to pierwsza tego typu przygoda, zadania te mają ważny wymiar wychowawczy. Budowanie obozu, stawianie namiotów czy dbanie o wspólną przestrzeń to nie tylko nauka techniki – to także szkoła życia. Celem tego szkolenia jest bowiem nie tylko kształcenie umiejętności wojskowych, ale także rozwijanie samodzielności, odpowiedzialności i zdolności do współpracy – wartości, które w dzisiejszych czasach młodzieży bywają często odległe.

Po zakończeniu intensywnych prac przy budowie obozowiska, uczestnicy udali się na długo wyczekiwany posiłek. Serwowano pyszną, domową zupę pomidorową, a następnie sycący zestaw: ryż z mięsem oraz aromatycznym sosem. Posiłek nie tylko poprawił wszystkim nastroje, ale przede wszystkim dostarczył niezbędnej energii na kolejne wyzwania zaplanowane na resztę dnia.

Po krótkim odpoczynku, kadeci przystąpili do pierwszych popołudniowych zajęć praktycznych – szkolenia strzeleckiego. Ich celem było nabycie podstawowych umiejętności w zakresie obsługi broni sportowej oraz zasad bezpiecznego zachowania się na strzelnicy.

Podczas treningu kadeci uczyli się przyjmowania prawidłowych postaw strzeleckich (klęczącej, stojącej i leżącej), prawidłowego zgrywania przyrządów celowniczych oraz techniki oddawania strzału. Strzelanie odbywało się do tarcz typu P23, a zadania obejmowały zarówno celność, jak i skupienie – kluczowe elementy skutecznego strzelca.

Zajęcia te stanowiły ważny element programu szkoleniowego, łączący w sobie dyscyplinę, precyzję oraz umiejętność działania pod presją, a jednocześnie wprowadzały kadetów w praktyczne podstawy wyszkolenia wojskowego.

Kolacja oraz rozgrywki na boiskach do siatkówki i piłki nożnej były przerywnikiem przed wieczornym ogniskiem dla kadetów. Rozmowy trwały dość długo – ciepły powiew bijący od ognia był sygnałem, że noc będzie chłodna. To znak, że pora wskoczyć w śpiwory i zasznurować namioty. Jutro kolejny dzień szkolenia –co czeka kadetów, okaże się już niebawem.

materiał: Mateusz Smoliński

Oceń artykuł: 27 22

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (4) Zgłoś naruszenie zasad

    • -5 (27)

    Jim, w dniu 16-05-2025 15:57:25 napisał:

    A teraz tylko zagłosować na bonjoura i na Ukrainu. Jesteście gotowi.

    odpowiedz

    • 2 (6)

    Tygrys , w dniu 17-05-2025 02:33:46 napisał:

    Dzieciaki

    odpowiedz

    • 2 (8)

    Ha, w dniu 17-05-2025 06:45:51 napisał:

    Dzieci te pukawki są cięższe od was macie rodziców ?co oni o tym myślą .?

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

KOBIZE
500PLN
Tonery Directions
27PLN
Wkład do Mopa Obrotowego Ravi Tango – Mikrofibra do Czyszczenia Podłóg
114,99PLN
Korektor w taśmie
7,99PLN
Żel UV 5ml
7,50PLN
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
79PLN
Szkolenie bhp dla studentów
79PLN
Cortina Wkład LED do znicza – ciepła biel, realistyczny płomień – 13,8 cm – 1 sztuka
14,50PLN
0

Receptomaty niezgodne z przepisami prawa. Kolejne kary

Rzecznik Praw Pacjenta konsekwentnie wskazuje #na zagrożenia płynące z niekontrolowanej preskrypcji produktów leczniczych dostępnych na receptę. Szczególnej uwadze podlega działalność tzw. receptomatów, podmiotów udzielających świadczeń zdrowotnych za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności, które oferują szybkie, odpłatne konsultacje lekarskie z możliwością wystawienia recepty na żądany przez pacjenta lek. W ostatnich tygodniach grudnia Rzecznik nałożył kary pieniężne na podmioty nie stosujące się do przepisów prawa w tym obszarze.

(czytaj więcej)
0

Jeden z ojców polskiej niepodległości. Rocznica śmierci przywódcy

2 stycznia 1939 roku w Drozdowie pod #Łomżą zmarł po długiej chorobie Roman Dmowski – przywódca obozu narodowego, główny ideolog polskiego nacjonalizmu, współtwórca niepodległej Polski.

(czytaj więcej)
0

Jak dokarmiać ptaki zimą? Przestrzegaj zasad

Za oknami robi się coraz chłodniej, a temperatura #powietrza spada poniżej zera. To oznacza, że na naszą pomoc coraz bardziej liczą żyjące w pobliżu człowieka ptaki. Warto przypomnieć kilka ważnych zasad dotyczących ich dokarmiania w czasie zimy.

(czytaj więcej)
0

"Wśród Nocnej Ciszy". Wybitny kryminał kręcony w Bydgoszczy

"Wśród nocnej ciszy" to kryminał #wybitny, uznawany za jeden z najlepszych w historii polskiego kina, z fantastycznymi kreacjami aktorskimi.

(czytaj więcej)