Dziś mamy 31 maja 2025, sobota, imieniny obchodzą:

29 maja 2025

Wkrótce zmiana przepisów. Obowiązkowe badania laboratoryjne

fot. PIORiN

fot. PIORiN

Obowiązkowe badanie laboratoryjne będzie dotyczyło roślin #przeznaczonych do sadzenia, wskazanych taksonów i powinno zostać wykonane przed pierwszym przemieszczaniem danych roślin na terenie Unii Europejskiej (tj. przed ich wyprowadzeniem z miejsca produkcji do dalszej dystrybucji).

Przedmiotowy wymóg dotyczy roślin:

• z rodzaju Coffea, oraz

• następujących gatunków:

- Lavandula angustifolia

- Lavandula dentata

- Lavandula x intermedia

- Lavandula latifolia

- Lavandula stoechas

- Nerium oleander

- Olea europaea

- Polygala myrtifolia

- Prunus dulcis

- Salvia rosmarinus

Pobranie prób do badań i ich analiza laboratoryjna są wykonywane przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa na zlecenie. Wypełnione zlecenie należy złożyć do wojewódzkiego inspektoratu ochrony roślin i nasiennictwa, właściwego ze względu na miejsce prowadzonej uprawy. Druk można pobrać ze strony internetowej właściwego WIORiN z zakładki „Formularze” - link do adresów.

Dla wyżej wymienionych roślin, rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2024/2507, również od 1 lipca 2025 r. wprowadza obowiązek, wpisywania kodu identyfikacyjnego za literą C na paszporcie roślin. Kod identyfikacyjny jest istotny w przypadku wystąpienia zagrożenia fitosanitarnego i umożliwia szybką lokalizację źródła zakażenia.

Materiały

Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2024/2507

Źródło: Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa

Oceń artykuł: 3 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!



Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Dziękujemy za dodanie opinii. Niebawem pojawi się na stronie.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Konstrukcje stalowe
Szkolenie bhp dla studentów
79PLN
Budowa magazynów
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Praca na wysokości
60PLN
Ramki ślubne
39,90 zł PLN
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
79PLN
0

Jak zachować się podczas burzy? Skorzystaj z poradnika

O burzy mówimy wtedy, gdy następuje jedno lub kilka #nagłych wyładowań atmosferycznych (piorunów). Wyładowania występują zarówno pomiędzy chmurami, jak i między chmurą a ziemią. Zwykle burzy towarzyszą intensywne opady deszczu, często z gradobiciem, oraz porywisty wiatr.

(czytaj więcej)
0

Kontrole upraw na obecność GMO. Co wykazały badania?

Podjęte czynności dotyczące upraw GMO# były realizowane poprzez kontrole materiału siewnego znajdującego się w obrocie oraz plantacji nasiennych i produkcyjnych: kukurydzy, rzepaku jarego i ozimego oraz soi.

(czytaj więcej)
0

Udar to czas! Bardzo ważna jest profilaktyka

Według danych NFZ udar mózgu# stanowi drugą po chorobach serca najczęstszą przyczynę zgonu. Jest również głównym powodem niesprawności osób dorosłych.

(czytaj więcej)
0

"Wygrać siebie". Pełna energii muzyczna opowieść na Dzień Dziecka

"Wygrać siebie" w wykonaniu grupy wokalnej Mini Medici #to pełna energii muzyczna opowieść o wartościach, dorastaniu, wyborach i sile rodzinnego wsparcia.

(czytaj więcej)