Dziś mamy 21 kwietnia 2024, niedziela, imieniny obchodzą:

16 lutego 2024

Budżet niezrównoważony. Kosztowna "gigantomania władz"

fot. Ruch Obywatelski Sami o Sobie

fot. Ruch Obywatelski Sami o Sobie

Ruch obywatelski Sami o Sobie, po analizie uchwalonego budżetu gminy Nakło# w dniu 18 grudnia 2023 r. przez Radę Miasta zauważa, iż budżet ten kolejny raz jest budżetem niezrównoważonym finansowo.

Dlaczego? Otóż, łączna kwota dochodów przewidzianych w roku 2024 wynosi 189 mln 989 tys.524,14 zł. Natomiast wydatki to 200 mln 639 tys. 524,14 zł. Powstały deficyt budżetu w kwocie 10 mln 650 tys. zł zostanie sfinansowany po raz kolejny emisją obligacji komunalnych w wysokości 10 mln zł. Ponadto, w roku 2024 budżet zostanie obciążony obsługą długu gminy w wysokości 5 mln 950 tys. zł. Jednocześnie wysokość wpływu z podatku od osób prawnych (CIT) w wysokości 1 mln 777 tys. 194 zł wraz podatkiem od działalności gospodarczej osób fizycznych opłacanych w formie karty podatkowej w wysokości 100 tys. zł wskazuje, iż nadal gmina posiada niewykorzystany potencjał gospodarczy. Główny przychód to udział gminy w podatku od osób fizycznych (PIT) w wysokości 33 mln 197 tys. 270 zł. Mając jednak na uwadze złą prognozę demograficzną dla gminy - systematyczny spadek liczby mieszkańców, gdzie w 2023 r. zameldowanych na pobyt stały było 28 tysięcy 701 osób, a w roku 2020 było 29 tysięcy 745 osób, wysokie zadłużenie oraz ubytek ludności, można stwierdzić, że świadczy to o braku perspektyw dla ludzi młodych. Nawet kosmetyczne zmiany budżetu na rok 2024 dokonane na sesji Rady Miejskiej 25 stycznia br. nie zmieniają postaci rzeczy.

Samorząd gminny musi mieć ofertę zarówno dla mieszkańców, jak i przedsiębiorców. Działania takie jak wysokie podatki od nieruchomości, czy też od działalności gospodarczej nie są bodźcem stymulującym rozwój, lecz wprost przeciwnie hamują inicjatywę mieszkańców. Wszyscy widzimy wyludniające się gospodarczo centrum Nakła. Budowa płatnych stanowisk parkingowych nie zastąpi przedsiębiorców. Po planowanych w budżecie wpływach z płatnego parkowania w kwocie 660 tys. zł można zauważyć, że włodarze gminy mają inne zdanie i inne oczekiwania. Należy się również przyjrzeć właściwemu gospodarowaniu środkami z podatku od nieruchomości - jest to olbrzymia kwota wynosząca 18 mln 514 tys. 641 zł.

Kosztowna gigantomania

Ruch obywatelski Sami o Sobie dostrzega bardzo kosztowną dla gminy Nakło tzw. „gigantomanię władz”. Dowodem na nią jest realizacja przez gminę projektu Mieszkanie Dla Rozwoju Nakło, gdzie gmina podjęła się wykupu udziałów spółki MDR Nakło nad Notecią sp. z o.o.. To zadanie w budżecie 2024 r. obejmuje kwotę 2 mln 520 tys. 808 zł, a pochodzi ona z dochodów własnych gminy. Proces wykupu będzie obciążeniem dla budżetu przez kolejnych 30 lat! Również wysokość opłat najmu mieszkania jest poza zasięgiem zwykłego mieszkańca, gdzie wysokość czynszu ustalono w kwocie 28 zł od m2 plus opłata eksploatacyjna 5 zł/m2, a także dodatkowe opłaty wynikające z użytkowania lokalu. Trudno się więc dziwić, że wiele lokali nie znalazło najemców, co spowodowało generowanie dodatkowych kosztów po stronie budżetu.

Zdaniem ruchu obywatelskiego Sami o Sobie, w przyszłej kadencji samorządu należy wypracować nową strategię rozwoju opartą nie tylko na generowaniu kosztów dla budżetu, lecz na działaniach zachęcających do tworzenia wpływów. Rozwój naszej gminy musi polegać na wspieraniu lokalnych przedsiębiorców będąc jednocześnie otwartym na przedsięwzięcia gospodarcze akceptowalne dla społeczeństwa. Liderzy ruchu obywatelskiego Sami o Sobie widzą konieczność utworzenia Nakielskiego Budżetu Obywatelskiego opartego na bardzo dobrych wzorcach funkcjonujących w innych samorządach.

To Państwo w nadchodzących wyborach zadecydujecie kto i w ramach jakiej koncepcji będzie kierował sprawami naszej gminy.

Materiał: Piotr Niemczewski, Andrzej Kinderman - Ruch Obywatelski Sami o Sobie

Autorzy nie wyrażają zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 177 68

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Ciekawe miejsca na terenie Leśnictwa Dębogóra. Co warto zobaczyć?

Pogoda nie zachęca wręcz do #wychodzenia na zewnątrz, więc My chcemy Was zachęcić do lektury przy porannej kawie. Tym razem kilka ciekawych miejsc na terenie Leśnictwa Dębogóra.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Zmień swoje dotychczasowe nawyki. Serce kocha sport

Systematyczna aktywność fizyczna jest podstawą# zdrowego stylu życia. Małymi krokami spróbuj zmienić swoje dotychczasowe nawyki.

(czytaj więcej)
0

Kwiecień plecień. Poranne opady śniegu zaskoczyły mieszkańców

W kcyńskiej gminie dziś rano #padał śnieg z deszczem i to dość intensywnie. Za oknem przez kilkanaście minut panowała iście zimowa aura.

(czytaj więcej)