Dziś mamy 20 października 2021, środa, imieniny obchodzą:

22 sierpnia 2021

Budżety w złej kondycji. Zaległości seniorów przekroczyły 10 mld zł

fot. infowire.pl

fot. infowire.pl

Osoby w wieku 65 lat i więcej najczęściej# wskazywały, że odczuły negatywne skutki Covid-19. Wybuch pandemii nie pozostał też bez wpływu na kondycję budżetów domowych najstarszych Polaków. W ciągu pięciu ostatnich kwartałów w tej grupie najbardziej przybyło niesolidnych dłużników, w największym stopniu wzrosła też kwota zaległości, o niemal 0,9 mld zł do 10,2 mld zł – wynika z danych dostępnych w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor oraz bazie informacji kredytowych BIK.

Badanie Quality Watch przeprowadzone na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor pokazują, że na tych właśnie respondentach ostatnie miesiące i zmiany wywołane przez Covid-19 odcisnęły szczególnie negatywne piętno. Osoby w wieku 65 lat i starsze najczęściej w porównaniu z innymi grupami wiekowymi (57 proc.) doświadczały złych stron pandemii. Przede wszystkim skarżyły się na ograniczony dostęp do usług medycznych (55 proc.), nieznacznie mniej badanych wskazało na wymuszone ograniczenie możliwości bezpośredniego kontaktu z bliskimi (47 proc.), a 38 proc. wymieniało konieczność zdalnego przeprowadzania konsultacji lekarskich. Jednocześnie 3 na 10 respondentów w wieku 65 lat i więcej wskazało zwiększenie w czasie pandemii wydatków na usługi medyczne. Co piąty badany z tej grupy wiekowej deklaruje też, że w związku z doświadczeniami wyniesionymi z ostatniego półtora roku będzie w przyszłości osobą bardziej oszczędną.

– Miniony czas nie był dla seniorów najlepszy. To oni najczęściej byli odpowiedzialni za pogarszające się statystyki dotyczące nieopłaconych bieżących rachunków oraz pożyczek i kredytów. To wśród nich nastąpił największy skok liczby nierzetelnych płatników o ponad 8 tys. do 384,5 tys. Jeszcze bardziej w górę poszła kwota ich zaległości, o 0,85 mld zł, do 10,2 mld zł i to w warunkach, gdy wśród ogółu Polaków przeterminowane zobowiązania spadły o niemal 1,2 mld zł, a liczba dłużników zmalała o ponad 92 tys. – mówi Halina Kochalska, ekspert BIG InfoMonitor. – Należy jednak zaznaczyć, że sytuacja najstarszych pogarszała się głównie w ciągu trzech pierwszych kwartałów pandemii, w tym roku już się nieco unormowała - dodaje.

Według danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i bazy informacji kredytowych BIK, odsetek osób w wieku 65+, które nie dają rady terminowo regulować zobowiązań wzrósł w tej grupie wiekowej z 5,59 proc. do 5,71 proc. Nieznacznie podwyższył się jeszcze w przypadku 45-54 latków, przekraczając 11,8 proc. W pozostałych przypadkach zanotowano niewielkie spadki.

– Z badań można wnioskować, że przynajmniej w okresie pandemii seniorów do kłopotów nie doprowadziła oczekująca finansowej pomocy rodzina. O wspieraniu najbliższych mówiło jedynie 3 proc. z nich, jednocześnie też 3 proc. przyznało, że korzystało z materialnej pomocy bliskich. Dla porównania w grupie 18-24 latków dofinansowanie otrzymywało 8 proc. – zauważa Halina Kochalska.

Większość z ponad 10 mld zł zadłużenia przypada na najmłodszą część grupy wiekowej 65+. Dłużnicy między 65 a 70 rokiem życia mają do uregulowania 5,92 mld zł, a im starsi, tym zaległych zobowiązań jest mniej, na osoby w wieku 71-75 lat przypada – 2,7 mld zł, na 76-80 latków - 0,93 mld zł, a przypadku grupy 81+ jest to 0,63 mld zł.

Co istotne, zdecydowana większość seniorów ma do oddania nie więcej niż 5 tys. zł. Tej kwoty nie przekracza prawie trzy czwarte zobowiązań pozakredytowych i blisko dwie trzecie kredytowych, choć średnie wielkości zadłużenia wynoszą odpowiednio 18 732 zł i 24 923 zł. Rekordziści mają do uregulowania kwotę 12,1 mln zł w pierwszym i aż 74,2 mln zł w drugim przypadku.

Największy udział seniorów ze zobowiązaniami pozakredytowymi jest w woj. dolnośląskim (4,54 proc.), a z kredytowymi w woj. kujawsko-pomorskim (4,44 proc.).

Niechlubnym rekordzistą jest 65-letni mieszkaniec Lubelszczyzny, którego zaległości sięgnęły kwoty 74,2 mln zł. Druga na liście jest 68-letnia mieszkanka Mazowsza (28,1 mln zł), a trzeci 71-latek też z woj. mazowieckiego (28 mln zł). Najstarszy w dwudziestce najbardziej zadłużonych jest 82-latek, który ma 10,7 mln zł zaległych zobowiązań.

Niewykluczone, że niektórzy z rekordzistów dojrzeją do tego by ogłosić upadłość konsumencką. Tylko w ciągu pierwszych 6 miesięcy tego roku zrobiło to 1 252 osób w wieku 65+ na 8 823 wszystkich, którzy sięgnęli po to rozwiązanie. Udział najstarszych bankrutujących, od 2015 r. gdy działają przepisy umożliwiające upadłość, do połowy tego roku przekroczył 15 proc. Było ich 7314 na 47 617 upadłych łącznie.

Badanie Quality Watch zrealizowane w dniach 18-21 czerwca metodą CAWI (komputerowo wspomagany wywiad internetowy) wśród Polaków w wieku 18+. Reprezentatywność ze względu na: wiek, płeć, wielkość miejsca zamieszkania. Próba n=1048.

Materiał: Infowire.pl

Oceń artykuł: 4 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (14) Zgłoś naruszenie zasad

  • -4 (12)

  Ki, w dniu 22-08-2021 17:02:46 napisał:

  A na przekór nie wierzącym w epidemię i szczepionki nadchodzi 4 fala Covid-19, która dzięki tym osobom będzie znowu bolesna dla gospodarki i zdrowia pozostałych ludzi. Już pal licho, tych, którzy mogą, a sami z własnej woli, na przekór badaniom i naukowcom nie chcą się szczepić. Ale reszta na tym znowu ucierpi.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)
  • -1 (9)

  zzemerytzz, w dniu 22-08-2021 17:20:02 napisał:

  Matka Polka musi wrócić na premiera. Dosyć tego tuskowego doradcy bankstera.

  odpowiedz

  • 3 (7)

  Gal Goj, w dniu 22-08-2021 17:48:38 napisał:

  Nie dla korporacyjnej nakładczej hodowli zwierząt. Nie dla korporacyjnych inwestycji w budynki inwentarskie. Nie dla rządów niszczących Polskie rolnictwo i polski przemysł pod dyktando i na pasku korporacji i wrogich Polsce Państw. Polska to nie Polin. Polska to nie IV Rzesza. Nie dla rolników niewolników korporacji - Nie dla korporacyjnych rolników. Nie dla niszczenia hodowli i niszczenia polskich rodzinnych gospodarstw rolnych pod przykrywką ochrony zwierząt. Nie dla niszczenia małych polskich gospodarstw rolnych. Nie dla niszczenia potencjału produkcyjnego polskiego rolnictwa. Nie dla wyzysku Polskiego Rolnika. Gospodarka Polska przede wszystkim "głupcy" albo zdrajcy. Jeżeli to nie są głupcy to apel do zdrajców należy zastąpić apelem do Polaków - Bierzmy polskie sprawy w polskie ręce. Polska to nie Polin, Polska to nie IV Rzesza. Polska to nie Palestyna. Trzydzieści lat ograbiania Polski i Polaków czas najwyższy zakończyć, rozliczyć piekielnymi karami i zamknąć ustawą nie dla prywatyzacji i nie dla reprywatyzacji, nie dla oddawania rozgrabiania majątku. "Polskie ulice i Polskie Kamienice" Po czterdziestu latach NIE dla nie polskiego polsko języcznego projektu "Solidarność", KOR - Komitetu obrabowania robotników, państwa Polskiego i Polaków. Tzw. Solidarności, tzw. TW różnym i różnych i nie polskich nacji już dziękujemy - WON. ,

  odpowiedz

  • 12 (16)

  Oxy proxy, w dniu 22-08-2021 17:51:24 napisał:

  no popatrz a trzynastki, czternastyki, pietnastki imiały wspierać emerytów. Pisory dały ale więcej zabrały w podwyzkach podatków i przede wszystkim w inflacji. Ale ciemny lud wszystko kupi. Najwazniejsze ze dali bo nikt wczesniej inny nie dawał tyle

  odpowiedz

  • 1 (9)

  Goj Gal, w dniu 22-08-2021 17:53:06 napisał:

  Polska gospodarka przede wszystkim. Polska gospodarka = Polski interes narodowy. Polska to nie Polin. Polska to nie Palestyna. Polska to nie IV Rzesza. Nie dla holocaustu Polaków i Polski.

  odpowiedz

  • -4 (4)

  jamian, w dniu 22-08-2021 20:48:57 napisał:

  kłamstwo wystarczy se zobaczyc w sklepach i nad morzem ludzie maja full kasy

  odpowiedz

  • 2 (2)

  Pozdrawiam., w dniu 22-08-2021 21:12:07 napisał:

  dla mnie polska już dawno upadła.Zeszmaciła się i tyle.Czy rządzi Pis czy PO to jeden kij.

  odpowiedz

  • -3 (5)

  Gal Animin, w dniu 22-08-2021 23:19:23 napisał:

  Sykulski: Niemcy budują Mitteleuropę. To dziś większe od Rosji zagrożenie dla samodzielności Polski. https://www.youtube.com/watch?v=yLFj_nZiKWA&t=10s

  odpowiedz

  • 6 (6)

  Adrian , w dniu 23-08-2021 07:18:22 napisał:

  Tyle podwyżek rząd nam funduje, że będzie coraz gorzej. Ale tylko głupi myślał, że te wszystkie 500+, trzynastki, etc. są za darmo...

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Cytryna
3,99PLN
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
0

Chrupiący, świeży i pachnący. Dziś Światowy Dzień Chleba

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika#, że przeciętny Polak zjada blisko 40 kg chleba rocznie. Nie wyobrażamy sobie bez niego śniadania, często jemy go do obiadu, a i na kolację sprawdza się równie dobrze. Z okazji Światowego Dnia Chleba (16 października) bierzemy chleb pod lupę i podpowiadamy, jakie pieczywo wybrać oraz jak samodzielnie przygotować świeży, pachnący bochenek we własnym domu.

(czytaj więcej)
0

Co siódmy młody Polak może być uzależniony od uczenia się

Co siódmy młody Polak może być uzależniony od uczenia się – wynika z# badań psychologa dra Pawła Atroszko. Stosunkowo bardziej narażone są kobiety. Problem dotyka też dzieci, które "znajdują się pod ogromną presją nieustannej nauki pod testy i niepopełniania błędów".

(czytaj więcej)
0

Umowa na wesele. Na te szczegóły musisz zwrócić uwagę

Jak wynika z danych BIQdata.pl, w 2020 r. zawarto w# Polsce 145 tys. Małżeństw. To o 20% mniej niż rok wcześniej. Wiele Par Młodych przełożyło wesele w związku z sytuacją pandemiczną. W jej efekcie zmienił się także sposób planowania wesel - z długoterminowego na krótkoterminowy, ograniczający się do 2-4 miesięcy. Nadal jednak organizacja wesela to zwykle spore przedsięwzięcie, w które zaangażowanych jest wiele podmiotów. By się w tym wszystkim nie pogubić, warto spisywać umowy. Na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy.

(czytaj więcej)
0

Psychiatrzy są zaniepokojeni kondycją Polaków. Wpływ na to miała pandemia?

W tegoroczną jesień wchodzimy z# kiepskim samopoczuciem. Psychiatrzy podkreślają, że coraz więcej osób zwraca się do nich po pomoc - przychodzą ze stanami lękowymi, zaburzeniami depresyjnymi i szeregiem powikłań psychiatryczno-neurologicznych po przebyciu COVID-u.

(czytaj więcej)