Dziś mamy 29 września 2024, niedziela, imieniny obchodzą:

29 września 2024

Chopin na Kujawach i Pomorzu. Konferencja naukowa

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Recitalem Rafała Blechacza, zwycięzcy XV Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego# i honorowego obywatela województwa kujawsko-pomorskiego, zakończył się pierwszy dzień ogólnopolskiej konferencji naukowej z okazji 200. rocznicy pobytu Fryderyka Chopina w naszym regionie. W spotkaniu uczestniczył marszałek Piotr Całbecki.

Wiele lat temu krajobrazy naszych ziem zainspirowały młodego Fryderyka Chopina do napisania kilku młodzieńczych kompozycji, których motywy powtarzają się w dojrzałej twórczości genialnego romantyka – podkreśla marszałek Piotr Całbecki. – Konferencja jest świetną okazją do poznania działalności Chopina z różnych perspektyw.

Chopin na Kujawach i Pomorzu. Konferencja naukowa

Rafał Blechacz urodził się w Nakle nad Notecią. Grę na fortepianie rozpoczął w wieku pięciu lat. Uczył się w Państwowej Szkole Muzycznej im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy pod kierunkiem prof. Jacka Polańskiego. W 2007 roku ukończył studia pianistyczne w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie prof. Katarzyny Popowej-Zydroń. W 2005 roku zwyciężył w XV Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Warszawie, zdobywając Grand Prix, Złoty Medal i wszystkie z możliwych nagród regulaminowych: za najlepsze wykonanie mazurków, poloneza, koncertu i sonaty. Swoją nagrodę przyznała mu również publiczność. Podczas obchodów Święta Województwa w 2016 roku wirtuozowi nadany został tytuł Honorowego Obywatela Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Zobacz

Podczas dwudniowej (19 i 20 września) konferencji w murach Ośrodkach Chopinowskiego w Szafarni gościliśmy muzykologów, teoretyków muzyki, historyków i filozofów. Wśród prelegentów pierwszego dnia znaleźli się prof. Piotr Dahling, prof. Magdalena Dziadek, dr Małgorzata Mokrus, prof. Tomasz Nowak, dr Michał Jaczyński, Aleksandra Bobrowska i prof. Piotr Korduba.

Z historycznymi zapiskami receptur potraw nawiązujących do miejsc, w których przebywał kompozytor w naszym regionie, zapoznał zebranych prof. Jarosław Dumanowski, historyk, specjalista historii nowożytnej, historii kuchni, literatury kulinarnej, kuchni staropolskiej i jej dziedzictwa, historii mody i kontaktów polsko-francuskich w czasach nowożytnych.

Piątek rozpoczął wykład Jakuba Puchalskiego „Koczalski, Mikuli i tajemnicza tradycja”. Następnie głos zabrali prof. Marcin Gmys, dr Paweł Siechowicz i dr Aneta Derkowska.

Harmonogram na stronie www.szafarnia.art.pl

Organizatorami wydarzenia są Fundacja Chopin w Ogrodzie Sztuk i Ośrodek Chopinowski.

Szafarski Ośrodek Chopinowski jest instytucją kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

Materiał: Beata Krzemińska / rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 1 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach
500PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
79PLN
Budowa magazynów
Praca na wysokości
60PLN
Zadaj pytanie
40PLN
Zdjęcia do dokumentów
35,00 złPLN
0

Niezwykła sesja fotograficzna. Miejsce idelane do tworzenia

W minioną sobotę odbyła się niezwykła sesja fotograficzna# w Brzózkach.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Walki z Wścieklizną. Przede wszystkim profilaktyka

Co roku 28 września przypada Światowy Dzień Walki z Wścieklizną#. Wścieklizna to jedna z najpoważniejszych chorób zakaźnych. Cechuje ją blisko 100% śmiertelność. Jeśli wirus dostanie się do mózgu, nie ma możliwości uratowania chorego.

(czytaj więcej)
0

Międzynarodowy Dzień Głuchych. Filmy w języku migowym

Dziś przypada Międzynarodowy Dzień Głuchych i Języka Migowego#. To ważne święto, które zwraca uwagę na prawa, osiągnięcia oraz wyzwania, z jakimi mierzą się osoby niesłyszące.

(czytaj więcej)
0

Wymarzona pogoda do wędrowania. Było bezchmurnie i bezwietrznie

Dzisiejszą wędrówkę rozpoczęliśmy# z przystani Powiat Nakielski i kierowaliśmy się do Potulic, skąd dalej do mostu na rzece Noteć, co znajduje się między Chobielinem a Turem.

(czytaj więcej)