Dziś mamy 20 października 2021, środa, imieniny obchodzą:

12 sierpnia 2021

Czynniki zwiastujące poród. Początek porodu i stany wymagające szybkiej hospitalizacji

fot. pow.

fot. pow.

Poród jest jednym z najważniejszych wydarzeń# w życiu kobiety i jej rodziny. Bardzo ważna jest umiejętność odróżnienia zwiastunów porodu od typowych objawów świadczących o jego rozpoczęciu. Kobieta powinna posiadać wiedzę umożliwiającą jej samoobserwacje, aby odpowiednio rozpoznać rozpoczynający się poród i szybko zareagować, gdy wystąpią niepokojące objawy wymagające hospitalizacji. Temat ten rozwija położna, Joanna Kucharska, zwyciężczyni 7. edycji konkursu i ambasadorka kampanii Położna na medal.

Objawy zwiastujące poród
Poród to proces a nie nagłe zdarzenie, organizm kobiety wysyła odpowiednie sygnały, dzięki którym większość ciężarnych jest w stanie ocenić, że poród jest rozpoczyna.
Ogólne objawy zwiastujące poród:
- pogorszenie samopoczucia lub tryskanie energią lub entuzjazmem
- niepokój, którego przyczynę trudno określić
- spadek masy ciała
- biegunka, wymioty
- uczucie pełności w okolicy sromu i krocza
- zwiększenie lub zmniejszenie odczuwania ruchów płodu
- obniżenie brzucha przed porodem
- skurcze przepowiadające
- bóle pleców
- odejścia czopa śluzowego

Wyżej wymienione objawy mogą pojawić się u ciężarnej na kilka tygodni, dni lub godzin przed rozpoczęciem się typowej akcji porodowej. Zwiastuny zbliżającego się porodu mogą występować pojedynczo lub kobieta odczuwa większość z wyżej wymienionych symptomów. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie objawy pojawiają się u ciężarnej kobiety.

Obniżenie się brzucha pojawia się w końcowych tygodniach ciąży. Nie jest to jednak zapowiedź, że za chwilę zacznie się poród, ale ważny komunikat, że dziecko przygotowuje się do przyjścia na świat. Ciężarna może złapać głębszy oddech, bo dziecko przestaje uciskać przeponę, ale pojawia się większe parcie na pęcherz moczowy.
Skurcze przepowiadające mogą pojawiać się już kilka tygodni przed porodem. Są nieregularne powodujące silne napięcie i twardnienie mięśnia macicy przez co mogą być uciążliwe i nieprzyjemne. Czasem mogą być długie i silne. Trudno jest je wtedy odróżnić od tych właściwych, najlepiej wtedy wziąć ciepły prysznic, zmienić pozycję, pospacerować - jeśli ustąpiły lub nie przybrały na sile to znaczy, że to nie są skurcze porodowe.

Przed porodem może pojawić się zwiększona wydzielina z pochwy, lekko podbarwiona krwią, jest to efekt skracania i rozwierania się szyjki macicy, może to być również czop śluzowy co oznacza, że do porodu pozostaje kilka dni lub kilka godzin, indywidualnie u każdej ciężarnej kobiety.

Kiedy poród się zaczyna
Objawy oznaczające początek porodu:
- regularne skurcze macicy nie słabną przy zmianie pozycji czy chodzenia, a wręcz przeciwnie zaczynają nabierać na sile i występują coraz częściej
- może być odczuwalny uporczywy tępy ból w okolicy krzyżowej
- pękniecie błon płodowych i odpłynięcie płynu owodniowego (lekko różowy lub mętnawy) bielizna i wkładka jest wtedy wilgotna. Czasem może to być duża ilość odchodzącego płynu owodniowego, wtedy kobieta jest pewna, że to wody płodowe. Czasem jest to tylko śladowa ilość, wówczas trudno być pewnym czy to na pewno płyn owodniowy. Należy wtedy obserwować czy wkładka co jakiś czas jest mokra. Jeśli tak to oznacza, że odpływa płyn owodniowy.

Co może niepokoić?
Niepokojące objawy wymagające szybkiej reakcji udania się do szpitala to:
- wody płodowe mają zabarwienie zielone, brunatne lub krwiste
- krwawienie z pochwy
- wysokie ciśnienie tętnicze u ciężarnej
- występująca gorączka
- silny ból głowy
- wyczuwalne są silne ruchy dziecka lub ich zupełny brak
- stan kobiety gdy nie radzi sobie z lękiem, depresja
Jeżeli pojawi się jeden lub kilka z wyżej wymienionych objawów należy jak najszybciej udać się do szpitala lub wezwać Zespół Ratownictwa Medycznego.

Materiał: Joanna Kucharska, zdobywczyni 2 miejsca w 7 edycji konkursu i ambasadorka kampanii Położna na medal

Oceń artykuł: 4 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Smakowita 450g
2,99PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
0

Chrupiący, świeży i pachnący. Dziś Światowy Dzień Chleba

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika#, że przeciętny Polak zjada blisko 40 kg chleba rocznie. Nie wyobrażamy sobie bez niego śniadania, często jemy go do obiadu, a i na kolację sprawdza się równie dobrze. Z okazji Światowego Dnia Chleba (16 października) bierzemy chleb pod lupę i podpowiadamy, jakie pieczywo wybrać oraz jak samodzielnie przygotować świeży, pachnący bochenek we własnym domu.

(czytaj więcej)
0

Co siódmy młody Polak może być uzależniony od uczenia się

Co siódmy młody Polak może być uzależniony od uczenia się – wynika z# badań psychologa dra Pawła Atroszko. Stosunkowo bardziej narażone są kobiety. Problem dotyka też dzieci, które "znajdują się pod ogromną presją nieustannej nauki pod testy i niepopełniania błędów".

(czytaj więcej)
0

Umowa na wesele. Na te szczegóły musisz zwrócić uwagę

Jak wynika z danych BIQdata.pl, w 2020 r. zawarto w# Polsce 145 tys. Małżeństw. To o 20% mniej niż rok wcześniej. Wiele Par Młodych przełożyło wesele w związku z sytuacją pandemiczną. W jej efekcie zmienił się także sposób planowania wesel - z długoterminowego na krótkoterminowy, ograniczający się do 2-4 miesięcy. Nadal jednak organizacja wesela to zwykle spore przedsięwzięcie, w które zaangażowanych jest wiele podmiotów. By się w tym wszystkim nie pogubić, warto spisywać umowy. Na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy.

(czytaj więcej)
0

Psychiatrzy są zaniepokojeni kondycją Polaków. Wpływ na to miała pandemia?

W tegoroczną jesień wchodzimy z# kiepskim samopoczuciem. Psychiatrzy podkreślają, że coraz więcej osób zwraca się do nich po pomoc - przychodzą ze stanami lękowymi, zaburzeniami depresyjnymi i szeregiem powikłań psychiatryczno-neurologicznych po przebyciu COVID-u.

(czytaj więcej)