Dziś mamy 28 listopada 2020, sobota, imieniny obchodzą:

22 października 2020

Doceniono twórców ludowych. To już XX edycja konkursu

fot. Daniel Pach dla UMWKP

fot. Daniel Pach dla UMWKP

Tworzą niepowtarzalne koronki, hafty, rzeźby, a przede wszystkim przekazują# techniki tradycyjnej sztuki ludowej młodszym pokoleniom. Talent i twórczość ludowych artystów Kujaw i Pomorza kolejny raz doceniliśmy podczas Konkursu Aktywności Artystycznej Twórców Ludowych. W tym roku nagrody zarządu województwa otrzymało 90 twórców.

- Konkurs jest jednym z instrumentów opieki samorządu województwa nad twórczością ludową. Przyznane w nim nagrody to wyraz uznania dla osób, które dziełami swego talentu i wyobraźni wzbogacają dziedzictwo kulturowe naszego regionu i kraju i zachowują je od zapomnienia – przyznaje marszałek Piotr Całbecki.

W tym roku odbyła się dwudziesta już edycja konkursu. Wyróżniono w niej 90 osób, przyznając nagrody finansowe od 250 do 700 złotych. Łączna suma nagród to 50 500 złotych. Nagrodę specjalną w kwocie 650 złotych otrzymało 49 osób, I nagrodę (500 złotych) – 25 osób, II nagrodę (350 złotych) - 8 osób, III nagrodę (250 złotych) - 5 osób. Nagrody za całokształt działalności twórczej (700 złotych) otrzymały 3 artystki reprezentujące ziemię chełmińską, tworzące koronki w technice frywolitkowej:

Wiesława Baczyńska,
Irena Gawrońska
Jolanta Zantorska

Lista wszystkich nagrodzonych

Konkurs jest organizowany we współpracy z Muzeum Etnograficznym im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu oraz ze Stowarzyszeniem Twórców Ludowych - Oddziałem Bydgosko-Toruńskim i Oddziałem Włocławskim. Ocenie podlega udział w kiermaszach, wystawach i warsztatach, a także przekazywanie zapału, pasji i umiejętności następcom. W drugiej połowie 2019 roku i pierwszej połowie roku 2020 w Kujawsko-Pomorskiem odbyły się m.in. wystawa sztuki ludowej z okazji 60-lecia Borów Tucholskich w Tucholi oraz w plenery rzeźbiarskie w Kęsowie i Rudzie kolo Grudziądza, a także wystawy indywidualne: Danuty Styperek, Piotra Wolińskiego i Zygmunta Kędzierskiego. Dużym wydarzeniem była wystawa z okazji 40-lecia Zespołu Rękodzieła Artystycznego Klub „Supełek” w Toruniu. Nasi twórcy brali także udział w imprezach ogólnopolskich, m. in. w jarmarkach w Lublinie, Poznaniu, Kazimierzu, Wdzydzach, Węgorzewie i Bukowinie Tatrzańskiej.

Uroczyste podsumowanie konkursu odbywało się od lat podczas tradycyjnego Zjazdu Twórców Ludowych Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W tym roku impreza nie odbyła się z uwagi na zagrożenie epidemiczne.

Materiał: Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Narożnik z funkcją spania, 6 kolorów do wyboru
Konstrukcje stalowe
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Makijaż ślubny
Gabaryty (3,2m x 4,5m)
Perfekcyjne wygładzenie zniszczonych włosów!
Siłownia
Terminale płatnicze
0

e-Senior, czyli pomału do celu. Wystarczy przełamać opór

Już jutro, 14 listopada Ogólnopolski Dzień Seniora. W tym roku prezent może być# tylko jeden – pomóc możliwie najbezpieczniej przetrwać ten trudny dla wszystkich czas. I tu zjawiamy się my ze sporą dawką internetowej wiedzy.

(czytaj więcej)
0

Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Dlaczego warto je jeść?

Aż 83 proc. Polaków zaczyna dzień od śniadania: 75% na pierwszy posiłek w ciągu #dnia wybiera kanapki. Jak przygotować pełnowartościowe śniadanie i dlaczego ten posiłek jest tak ważny dla naszego zdrowia?

(czytaj więcej)
0

Nowoczesne technologie w służbie czystości. Precz z zarazkami w łazience!

Szeroko rozumiana czystość jest dziś ważniejsza niż kiedykolwiek. Podwójnie zwracamy #uwagę na to, by wszystko co nas otacza było dla nas bezpieczne. Bezpieczeństwo w łazience to systematyczne pozbywanie się z niej wszelkich zarazków, bakterii, drobnoustrojów i grzybów. Na pomoc w codziennych obowiązkach przychodzą producenci, którzy poprzez stosowanie w swoich produktach nowoczesnej technologii sprawiają, że sprzątanie łazienki jest łatwe, szybkie i nie wymaga stosowanie silnych detergentów. Korzystajmy z dobrodziejstw technologicznych - dla naszego zdrowia.

(czytaj więcej)
0

Polacy unikają regularnych wizyt u stomatologa. Strach przed bólem

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez SW Research na zlecenie #Grupy LUX MED, jedynie 39 proc. Polaków między 25. a 60. r.ż. deklaruje wizyty u stomatologa przynajmniej raz na pół roku. Zlekceważony problem stomatologiczny, może prowadzić do poważnych chorób nie tylko zębów i jamy ustnej, ale także całego organizmu. Bakterie wywołujące stany zapalne mogą przedostawać się do innych narządów i przyczyniać się nawet do udarów mózgu czy zawałów.

(czytaj więcej)