Dziś mamy 20 czerwca 2021, niedziela, imieniny obchodzą:

22 października 2020

Doceniono twórców ludowych. To już XX edycja konkursu

fot. Daniel Pach dla UMWKP

fot. Daniel Pach dla UMWKP

Tworzą niepowtarzalne koronki, hafty, rzeźby, a przede wszystkim przekazują# techniki tradycyjnej sztuki ludowej młodszym pokoleniom. Talent i twórczość ludowych artystów Kujaw i Pomorza kolejny raz doceniliśmy podczas Konkursu Aktywności Artystycznej Twórców Ludowych. W tym roku nagrody zarządu województwa otrzymało 90 twórców.

- Konkurs jest jednym z instrumentów opieki samorządu województwa nad twórczością ludową. Przyznane w nim nagrody to wyraz uznania dla osób, które dziełami swego talentu i wyobraźni wzbogacają dziedzictwo kulturowe naszego regionu i kraju i zachowują je od zapomnienia – przyznaje marszałek Piotr Całbecki.

W tym roku odbyła się dwudziesta już edycja konkursu. Wyróżniono w niej 90 osób, przyznając nagrody finansowe od 250 do 700 złotych. Łączna suma nagród to 50 500 złotych. Nagrodę specjalną w kwocie 650 złotych otrzymało 49 osób, I nagrodę (500 złotych) – 25 osób, II nagrodę (350 złotych) - 8 osób, III nagrodę (250 złotych) - 5 osób. Nagrody za całokształt działalności twórczej (700 złotych) otrzymały 3 artystki reprezentujące ziemię chełmińską, tworzące koronki w technice frywolitkowej:

Wiesława Baczyńska,
Irena Gawrońska
Jolanta Zantorska

Lista wszystkich nagrodzonych

Konkurs jest organizowany we współpracy z Muzeum Etnograficznym im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu oraz ze Stowarzyszeniem Twórców Ludowych - Oddziałem Bydgosko-Toruńskim i Oddziałem Włocławskim. Ocenie podlega udział w kiermaszach, wystawach i warsztatach, a także przekazywanie zapału, pasji i umiejętności następcom. W drugiej połowie 2019 roku i pierwszej połowie roku 2020 w Kujawsko-Pomorskiem odbyły się m.in. wystawa sztuki ludowej z okazji 60-lecia Borów Tucholskich w Tucholi oraz w plenery rzeźbiarskie w Kęsowie i Rudzie kolo Grudziądza, a także wystawy indywidualne: Danuty Styperek, Piotra Wolińskiego i Zygmunta Kędzierskiego. Dużym wydarzeniem była wystawa z okazji 40-lecia Zespołu Rękodzieła Artystycznego Klub „Supełek” w Toruniu. Nasi twórcy brali także udział w imprezach ogólnopolskich, m. in. w jarmarkach w Lublinie, Poznaniu, Kazimierzu, Wdzydzach, Węgorzewie i Bukowinie Tatrzańskiej.

Uroczyste podsumowanie konkursu odbywało się od lat podczas tradycyjnego Zjazdu Twórców Ludowych Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W tym roku impreza nie odbyła się z uwagi na zagrożenie epidemiczne.

Materiał: Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Drukarka fiskalna Epson
2499PLN PROMOCJA PLN
Meble systemowe Dąb Sonoma/ Biały Połysk
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Fotokoszulka z nadrukiem
35,00PLN
Fotopoduszka w kształcie serca
30,00PLN
Pokój dzienny/ młodzieżowy lub sypialnia
Kanapa
Żel UV 5ml
7,50PLN
0

Ocena pracy zdalnej przyczyną konfliktu między pracownikami a pracodawcami?

Przedsiębiorcy częściej niż pracownicy źle oceniają jakość# pracy zdalnej. Po upływie kilkunastu miesięcy, zastosowany w wielu przypadkach po raz pierwszy model zdalnego zatrudnienia, przynosi gorsze efekty zdaniem co trzeciego pracodawcy. Najmniej zadowoleni z home office są przedstawiciele handlu, przemysłu i mikrofirm. Opinię pracodawców podziela co piąty pracownik, a wielu z nich nie wie, jak się ocenić – wynika z badań przeprowadzonych dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Nikt jednak nie ma wątpliwości, że nie ma już powrotu do rzeczywistości sprzed Covid-19.

(czytaj więcej)
0

Czym galerie handlowe przyciągają klientów? Przedstawiamy wyniki sondy

Co jest najważniejsze dla odwiedzających centra handlowe po# pandemii? Według wyników najnowszego badania konsumenckiego przeprowadzonego na zlecenie Cushman & Wakefield nadrzędne dla klientów odwiedzających centra handlowe są: możliwość dokonywania zakupów na miejscu, bez korzystania z internetu oraz możliwość zrobienia spontanicznych, nieplanowanych zakupów. Najmniej ważny dla konsumentów okazuje się udział w eventach organizowanych na terenie centrum oraz korzystanie z oferty fitness.

(czytaj więcej)
0

Zadbaj o wątrobę. Sprawdź jak ją chronić!

Co szkodzi wątrobie? Jak ją chronić, by służyła nam jak najdłużej? Dowiesz się dzięki kampanii „Listy od W.”

(czytaj więcej)
0

Ranking opieki nad dziećmi. Polska zajęła 27. miejsce

Według raportu UNICEF, Luksemburg, Islandia, Szwecja, Norwegia i Niemcy zajmują# najwyższe miejsca w rankingu dotyczącym opieki nad dziećmi wśród 41 krajów OECD i UE. Na najniższych miejscach uplasowały się: Słowacja, Stany Zjednoczone, Cypr, Szwajcaria i Australia. Polska zajęła 27. miejsce.

(czytaj więcej)