Dziś mamy 24 września 2021, piątek, imieniny obchodzą:

31 lipca 2021

Dokumentacja w ciągu dwóch lat. Rewitalizacja linii stanie się faktem

fot. archiwum

fot. archiwum

To niewątpliwy sukces lokalnych samorządowców. Po latach starań udało się# doprowadzić do podjęcia konkretnych decyzji w sprawie rewitalizacji linii kolejowej, która ma przebiegać także przez Kcynię. Na jakim etapie są prace związane z jej uruchomieniem? To dopiero dobry początek.

Od kilku lat lokalni samorządowcy starali się o to, aby pociągi wróciły do Kcyni. Starosta nakielski Tadeusz Sobol, wicestarosta Tomasz Miłowski, burmistrz Kcyni Marek Szaruga i radny powiatowy Ryszard Bagnerowski propagowali ideę rewitalizacji linii kolejowej nr 356. Samorządowcom szczególnie zależało na rewitalizacji odcinka między granicą województwa wielkopolskiego a Kcynią oraz na budowie mijanki na odcinku Kcynia – Nakło dla linii kolejowej nr 281. Punktem zwrotnym było spotkanie z wicemarszałkami woj. wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego. Wieloletnie starania zostały docenione i Polskie Koleje Państwowe Polskie Linie Kolejowe wzięły pod uwagę konieczność rewitalizacji tej linii.

Na początku czerwca br. PLK ogłosiły przetarg na przygotowanie studium wykonalności i dokumentacji projektowej dla projektu pn. „Rewitalizacja kolejowego ciągu komunikacyjnego linii kolejowej nr 356 na odcinku granica województwa – Kcynia wraz z budową mijanki na odcinku Kcynia – Nakło nad Notecią linii kolejowej nr 281”. – Efektem przyszłej realizacji projektu byłby powrót pociągów pasażerskich do Kcyni, gdzie krzyżują się linie z Poznania do Bydgoszczy oraz z Gniezna do Nakła. Takie rozwiązanie zwiększy możliwości dobrych podróży koleją m.in. między stolicami województw: do Bydgoszczy i Poznania. Studium wykonalności oraz dokumentacja projektowa określą zakres prac na stacji Kcynia oraz na trasie między Kcynią a granicą województw kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego. Wskazana będzie lokalizacja mijanki na odcinku między Kcynią a Nakłem. Takie rozwiązanie miałoby poprawić przepustowość linii i zapewnić kursowanie większej liczby pociągów – poinformował Przemysław Zieliński z zespołu prasowego PKP PLKA S.A. Mimo że podjęto pierwsze konkretne działania, zanim pociągi wrócą do Kcyni minie jeszcze kilka lat. Przygotowanie wspomnianej dokumentacji planowane jest do końca 2023 r. Jak przekazał Przemysław Zieliński, projekt współfinansowany jest w wysokości do 85 proc. z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Realizacja inwestycji przewidziana jest przy zapewnieniu środków finansowych w perspektywie finansowej na lata 2021–2027. O dalszych działaniach w sprawie rewitalizacji linii będziemy informować na bieżąco.

Oceń artykuł: 12 1

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (7) Zgłoś naruszenie zasad

  • 4 (8)

  z ołóweczkiem w ręku, w dniu 31-07-2021 14:59:30 napisał:

  Najpierw zamykają po zniszczeniu i rozkradzeniu rewitalizują. Tak się robi ludzi w wała bo za to zapłacą w podatkach co roku większych.

  odpowiedz

  • 0 (2)

  Anna, w dniu 31-07-2021 16:13:43 napisał:

  A kiedy zlikwidowali ? W czasach czyich rzadow ?

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • -2 (8)

  PiS , w dniu 31-07-2021 23:11:01 napisał:

  Porozumienie centrum zwane dziś PiSancjum

  odpowiedz

  • 0 (0)

  KK, w dniu 01-08-2021 17:39:46 napisał:

  Rewitalizacja linii kolejowej biegnącej głównie przez las :( A gdzie kolej Kcynia-Zalesie-Szubin-Kołaczkowo-Zamość-Bydgoszcz?

  odpowiedz

  • 0 (0)

  palermo044, w dniu 01-08-2021 19:58:31 napisał:

  Jak dobrze, że kolej wróci do słonecznego Palmierowa!

  odpowiedz

  • 1 (3)

  koneser, w dniu 01-08-2021 21:01:09 napisał:

  Czy tą linią będzie jeździło PENDOLINO? Dokumentacja na gotową linię ma trwać dwa lata i ile ona będzie kosztowała? Czy opracowanie dokumentacji na wymianę nowych torów na nową musi tak długo trwać? Kto na tym wszystkim zarobi?

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Gabinet / jadalnia / pokój dzienny
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Budowa hal
Kanapa
Elewacje
Torba na akcesoria fryzjerskie
82PLN
Nowoczesny styl
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
0

Dzień Bez Samochodu. Zostaw auto w garażu i nadrób zaległości!

Zdarza Ci się narzekać, że masz za mało czasu na czytanie, oglądanie filmów, albo# załatwianie spraw urzędowych? Jeśli dodatkowo jesteś kierowcą – mamy dla Ciebie dobrą radę. Dziś, w Dzień Bez Samochodu, zostaw auto w garażu i nadrób zaległości!

(czytaj więcej)
0

Młodzi chętnie kontynuują tradycję przygotowywania przetworów na zimę

Polacy kochają przetwory – po raz kolejny pokazało cykliczne# badanie Barometr Providenta. Za specjałami ze słoika nie przepada zaledwie 3 proc. respondentów. Choć ulubionym przysmakiem Polaków w każdym wieku są kiszone ogórki, można zauważyć, że im młodsi badani, tym większa słabość do słodkich, owocowych smaków.

(czytaj więcej)
0

Apetyt na kawę służy zdrowej starości. Dobroczynne związki zaklęte w filiżance

Co piąty mieszkaniec Unii Europejskiej ma 65 lat i więcej#. Oznacza to, że niemal 100 milinów ludzi na naszym kontynencie mierzy się z wyzwaniami późnego wieku. Wśród nich znajduje się wiele rodzajów zaburzeń zdolności poznawczych, w tym choroba Alzheimera. Schorzenie to dotyka już 5 proc. osób w tym wieku. Przewiduje się, że populacja osób starszych będzie rosła, co prawdopodobnie będzie równoznaczne ze wzrostem liczby osób cierpiących na chorobę Alzheimera. Nie dziwi więc zwiększony wysiłek naukowców w celu poszukiwania czynników mogących przedłużać sprawność umysłową. Jedynym z nich, szczególnie przykuwającym uwagę badaczy, jest kawa.

(czytaj więcej)
0

Rozmowa szer. Agatą Wasiluk. W weekend zdobyła V-ce Mistrzostwo Polski

Żołnierz 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony# Terytorialnej szer. Agata Wasiluk ma 24 lata. Pochodzi z Bydgoszczy, na co dzień służy w 82 batalionie lekkiej piechoty w Inowrocławiu, który podlega pod brygadę. Ma 177 cm wzrost i 64 kg wagi. Ukończyła studia pierwszego stopnia z wychowania fizycznego.

(czytaj więcej)