Dziś mamy 16 września 2024, poniedziałek, imieniny obchodzą:

04 września 2024

Dopłaty 2024 . W poniedziałek zakończono przyjmowanie wniosków

fot. pixabay

fot. pixabay

Nabór w ramach kampanii dopłat bezpośrednich# i obszarowych za 2024 r. trwał do 26 lipca, natomiast 2 września był ostatnim dniem, by ubiegać się o przyznanie płatności dla małych gospodarstw i do gruntów wyłączonych z produkcji. To drugi rok realizacji Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 i kolejny, gdy wnioski były przyjmowane wyłącznie drogą internetową.

Bezsankcyjny termin na złożenie deklaracji o przyznanie płatności bezpośrednich i obszarowych za 2024 rok upłynął 1 lipca. Nabór trwał jeszcze do 26 lipca, ale za każdy dzień roboczy opóźnienia kwotę dopłat pomniejsza się o 1 proc. Złożono ponad 1,218 mln wniosków (w kampanii 2023 ok. 1,24 mln).

Tak jak w ubiegłym roku rolnicy mogli składać wnioski o przyznanie płatności dla małych gospodarstw. Warunki były analogiczne jak w 2023 r. – powierzchnia do 5 ha użytków rolnych, kwota pomocy 225 EUR/ha, czyli maksymalnie 1 125 EUR na gospodarstwo i najpierw trzeba było złożyć wniosek o dopłaty bezpośrednie. Decydując się na płatność dla małych gospodarstw rolnik automatycznie rezygnował z wyliczonych na podstawie danych z wniosku dopłat bezpośrednich. Dodatkowo jednak mógł otrzymać, o ile spełniał do tego warunki, przejściowe wsparcie krajowe (uzupełniającą płatność podstawową lub płatność niezwiązaną do tytoniu) oraz płatności obszarowe (płatności ONW, ekologiczne, rolno-środowiskowo-klimatyczne, zalesieniowe). W tym roku ARiMR przyjmowała wnioski o płatność dla małych gospodarstw do 2 września. W sumie o takie wsparcie ubiegało się 210 tys. rolników (w kampanii 2023 ponad 196 tys.).

Natomiast nowością w 2024 roku było dofinansowanie do gruntów wyłączonych z produkcji. Dodatkowe fundusze w ramach tego ekoschematu – zgodnie z nazwą –można otrzymać za wyłączenie do 4 proc. pól z użytkowania (w tym wypasu i koszenia) oraz niestosowania na nich środków ochrony roślin. Wprowadzenie tego wsparcia było warunkiem zniesienia obowiązku ugorowania (norma GAEC 8). Po zakończeniu naboru 2 września wiadomo, że realizacją nowego ekoschematu jest zainteresowanych ponad 13 tys. rolników.

Źródło: ARiMR

Oceń artykuł: 0 1

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Budowa hal
Korzystanie ze środowiska
500PLN
Ewidencja Importu Aut
2400 zł / rokPLN
Audyt środowiskowy
3000PLN
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
79PLN
Zadaj pytanie
40PLN
0

Urozmaicona śniadaniówka. Co powinno się w niej znaleźć?

W porannym pośpiechu trudno skomponować pożywne# drugie śniadanie dla dziecka? A jednak warto poświęcić temu chwilę zastanowienia.

(czytaj więcej)
0

Jedna ogólnopolska infolinia KAS. Zmiany od października

Pracownicy urzędów skarbowych i Krajowej Informacji Skarbowej# (KIS) będą udzielać informacji pod numerami: (+48) 22 330 03 30 – dla połączeń z telefonów komórkowych i 801 055 055 – dla połączeń z telefonów stacjonarnych. Tak jak dotychczas dzwoniący uzyskają pod tymi numerami ogólną informację podatkową i celną. Nowością jest możliwość uzyskania informacji dotyczących indywidualnych spraw podatnika objętych tajemnicą skarbową po potwierdzeniu tożsamości kodem telePIN.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Pierwszej Pomocy. Nie bądź bierny

Każdy z nas może znaleźć się w sytuacji#, gdy szybka reakcja otoczenia może uratować życie! Przypominamy o tym, świętując Światowy Dzień Pierwszej Pomocy.

(czytaj więcej)
0

Wędrówka wzdłuż Noteci. "Wiatr nam sprzyjał"

Kolejna wędrówka z cyklu #"Po Bezdrożach" za nami.

(czytaj więcej)