Dziś mamy 25 czerwca 2022, sobota, imieniny obchodzą:

17 czerwca 2022

Drapieżny ptak potrzebował pomocy. Młody myszołów uratowany

fot. Nadleśnictwo Szubin

fot. Nadleśnictwo Szubin

16 czerwca br. otrzymaliśmy telefon od okolicznych mieszkańców #o młodym ptaku drapieżnym, który wymaga pomocy.

Osoby, które znalazły młodego ptaka zachowały się właściwie. Powiadomiły w pierwszej kolejności Urząd Gminy, który zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt ma obowiązek opieki nad wszystkimi zwierzętami: domowymi (bezdomnymi) oraz dzikimi. Urząd w rozmowie telefonicznej przekazał informację, aby pozostawić ptaka na miejscu oraz oddalić się. Mieszkańcy wykonali polecenia, jednak ich wrażliwość na przyrodę oraz przeczucie przyprowadziło ich w to samo miejsce następnego dnia.

Na miejscu zastali pióra po drugim ptaku, który dzień wcześniej leżał martwy przy znalezionym pisklaku. W związku z malejącymi szansami na przeżycie drugiego ptaka skontaktowali się z miejscowym leśniczym, który przy pomocy osoby wyznaczonej w Nadleśnictwie do interwencji w zakresie lęgów ptasich oraz konsultacji z przedstawicielem Komitetu Ochrony Orłów, po przybyciu na miejsce stwierdził uszkodzone gniazdo oraz brak alternatywnych rozwiązań, poza przekazaniem młodego myszołowa do doświadczonego Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Olimpinie. Ptak był w dobrej kondycji zdrowotnej więc są duże szanse, że przy właściwej opiece trafi na wolność i zasili populacje ptaków szponiastych okolicznych lasów.

W Nadleśnictwie Szubin wyznaczyliśmy blisko 20 stref ochrony ostoi, miejsc rozrodu i regularnego przebywania ptaków a ich liczba z roku na rok wzrasta.

Pamiętajmy, aby nie zabierać ptaków z ich środowiska, a gdy mamy wątpliwości skonsultujmy się z pracownikami Nadleśnictwa, którzy swoją wiedzą pozwolą wypracować odpowiednie rozwiązanie.

Materiał: Grzegorz Gust / Nadleśnictwo Szubin

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

 

Oceń artykuł: 12 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Co robić w przypadku zatrucia? Jak go unikać?

Jak się zachować w przypadku zatrucia? Jak go unikać? Na co uważać, żeby niego nie doszło?

(czytaj więcej)
0

Nie masz jeszcze prezentu na Dzień Ojca? Zaserwuj alternatywny, bezmięsny obiad!

W ostatnim czasie świętowaliśmy już Dzień Matki i Dzień Dziecka# Teraz przychodzi w końcu pora na Dzień Ojca, który przypada na 23 czerwca. Podaruj swojemu Tacie wspólnie spędzony czas! Specjalnie z tej okazji mamy dla Ciebie propozycję na uroczyste menu w nieco alternatywnej, bezmięsnej odsłonie.

(czytaj więcej)
0

„Czy możemy liczyć na europejską pomoc?”. Rozmowa z Jerzym Gawędą

Ponownie rozmawiamy z radnym Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego# Jerzym Gawędą na temat sytuacji politycznej w Europie w związku z toczącą się wojną w naszym sąsiedztwie. Minęło ponad sto dni od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę i nadal trudno mówić o szansach na pokój. Zdaniem naszego rozmówcy w samej Europie jest kilka państw, które wcale nie dążą do jego zawarcia.

(czytaj więcej)
0

Ortodonta dla dzieci. Kiedy warto iść do kontroli?

Dbanie o zęby dzieci to nie tylko nauka szczotkowania. Warto także zatroszczyć się o prawidłowy zgryz. Zajmuje się tym ortodonta.

(czytaj więcej)