Dziś mamy 19 sierpnia 2022, piątek, imieniny obchodzą:

26 listopada 2021

Dzieci poznały dawne tradycje. O wróżbach opowiadała Anna Sergot

fot. MB

fot. MB

Pierwszoklasiści z SP Sadki są bogatsi o wiedzę dotyczącą dawnych# wróżb i przesądów andrzejkowych, a wszystko za sprawą zajęć w Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle.

W piątkowy ranek uczniowie dwóch klas pierwszych ze Szkoły Podstawowej w Sadkach wraz z opiekunkami wzięli udział w zajęciach dotyczących wróżb andrzejkowych. Anna Sergot - kustosz nakielskiego muzeum zainteresowała dzieci dawnymi wierzeniami dotyczącymi wróżb andrzejkowych. Pierwszoklasiści z zainteresowaniem przyglądali się rekwizytom, które były nieodzownymi narzędziami do roztapiania i lania wosku przez ucho klucza, wróżbach z lusterkiem. Wysłuchali także o dawnych wróżbach ze śledziem dla kawalerów czy zaglądaniu do pieca chlebowego przez panny chcące odnaleźć tam wizerunek swego przyszłego męża. Było także o ustawianiu butów przez panny, aby te wiedziały, która z nich pierwsza wyjdzie za mąż czy o kradzieży bielizny z linek przez młodzieńców chcących poznać wizerunek swej przyszłej wybranki. Na zakończenie każdy z uczestników zajęć z dużego klucza mógł wybrać sobie zapieczętowaną karteczkę, pod którą widniała wróżba z zawodem, jaki może wykonywać w dorosłym życiu.

Dzieci w zajęciach uczestniczyły w dwóch grupach, kiedy pierwsza wsłuchiwała się w historie o wróżbach, druga zwiedzała ekspozycje w budynku muzeum. Po nich oprowadzał dyrektor placówki Tomasz Pasieka.

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Szkolenie okresowe pracowników
49PLN
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Album na zdjęcia 10x15
17,90PLN
Ramki urodzinowe
39,90PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
BHP przy usuwaniu wyrobów zawierających azbest
59PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
0

Odśwież pokój na nowy rok szkolny! Szybka metamorfoza

Zbliżający się nowy rok szkolny to zwykle emocjonujący czas dla dzieci i rodziców.# Ekscytacja dziecka na myśl o powrocie do szkoły, miesza się z żalem za kończącymi się wakacjami. Pojawia się tęsknota za szkolnymi kolegami, a wrodzona, dziecięca ciekawość, przekłada się na motywację do nauki i zabawy. Dla rodziców z kolei to moment, w którym chcą jak najlepiej przygotować dziecko do tego, by czerpało z chodzenia do szkoły maksimum satysfakcji. Istotne są tutaj nie tylko kupno zeszytów czy książek, ale również zaaranżowanie wnętrza pokoju dziecięcego tak, by zachęcało do efektywnej nauki, jak i pozwalało na odpoczynek.

(czytaj więcej)
0

Nowa publikacja o Kcyni . O argentyńskim Rozpętku i nie tylko

– Uwielbiam ten moment, gdy po wielu miesiącach pracy nad projektem# uzyskuje on swój ostateczny kształt i jest to suma wysiłków wielu osób. Kształt piękniejszy niż wszystko, co o nim myślałam wcześniej – tak o wydaniu książki pt. „Ciekawostki o Kcyni i okolicy. Ku nauce i rozrywce czytających skrzętnie zebrane” pisze Justyna Makarewicz, autorka publikacji.

(czytaj więcej)
0

Prawie 48,5 mln zł. Tyle mieszkańcy regionu przekazali dla organizacji

W 2022 roku mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego #po raz kolejny pokazali, że chętnie wspierają bliskie im cele przekazując w swoich rozliczeniach PIT prawie 48,5 mln zł dla organizacji pożytku publicznego. To rekordowa kwota wyższa o ponad 6 mln zł w porównaniu z ubiegłym rokiem. Kwoty te rosną z roku na rok.

(czytaj więcej)
0

Czy pompy ciepła się psują? Na te rzeczy warto zwrócić uwagę podczas instalacji

W związku z wysokimi cenami gazu i węgla, a także rosnącą świadomością# ekologiczną konsumentów, coraz więcej Polaków decyduje się na zainstalowanie pomp ciepła. Pomagają w tym dofinansowania, które mogą pokryć nawet 90 proc. kosztów montażu i sprzętu. Za instalację należy zapłacić od 40 do 60 tysięcy złotych – cena zależy m.in. od mocy urządzenia. Pompy ciepła uznawane są za dobre i niezawodne rozwiązanie. Jak często ulegają awarii? I na co zwrócić uwagę podczas instalacji?

(czytaj więcej)