Dziś mamy 8 grudnia 2023, piątek, imieniny obchodzą:

18 listopada 2023

Dzień Łamańców Językowych. Bardzo wesołe zajęcia z drugoklasistami

fot. GOK Sadki

fot. GOK Sadki

Nasz język ojczysty z całą pewnością nie należy do łatwych#. Przekonali się o tym uczniowie klasy II B, których gościliśmy u siebie z okazji Dnia Łamańców Językowych.

Już na dzień dobry poinformowali nas, że potrafią czytać  i to całkiem nieźle. Jakież było ich zdziwienie, gdy musieli przeczytać krótkie wierszyki. Okazało się, że wcale nie było to proste. "Po co to tu kuca?

Co  to tak tu kica?", "Wróbelek Walerek miał mały werbelek, werbelek Walerka miał mały felerek". A to był dopiero początek.

Powtarzanie kolejnych zdań dało uczniom wiele powodów do śmiechu. I choć w pewnym momencie trudno było stwierdzić czy Jola jest "lojalna", czy "jolajna", to wszyscy nie ustawali w próbach.

Na zakończenie dzieci zostały podzielone na grupy, w których rysowały wylosowane łamańce językowe. Zadaniem pozostałych było odgadnięcie, co przedstawiają ilustracje.

To były bardzo wesołe i pełne śmiechu zajęcia. A dzięki nim uczniowie mogli lepiej zrozumieć, jak ważna jest poprawna dykcja.

Serdecznie dziękujemy Pani Agacie i klasie II B - jak zawsze miło było Was gościć. Do zobaczenia.

Materiał: Monika Mitek / GOK Sadki

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Zmiana przepisów. Nowe normy handlowe w odniesieniu do jaj

28 listopada 2023 roku straciło moc rozporządzenie #Komisji (WE) nr 589/2008 z dnia 23 czerwca 2008 roku ustanawiające szczegółowe zasady wykonywania rozporządzenia Rady (WE) nr 1234/2007 w sprawie norm handlowych w odniesieniu do jaj (Dz. Urz. L 163 z 24.06.2008 r., str. 6 ze zm.).

(czytaj więcej)
0

Puchar Tymbarku. Trwają zapisy uczniów do turnieju piłkarskiego

Zapraszamy uczniów szkół podstawowych do udziału# w turnieju o Puchar Tymbarku. Przedsięwzięcie skierowane jest do młodych, aktywnych miłośników piłki nożnej, którzy chcą aktywnie spędzać czas i rozwijać swoje umiejętności piłkarskie. Zapisy trwają do 31 stycznia 2024 roku. Na zwycięzców czekają wspaniałe nagrody. Wydarzenie jest objęte patronem Ministra Edukacji i Nauki.

(czytaj więcej)
0

Nowe paliwo na stacjach benzynowych. Zmiany od 1 stycznia

Od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw w Polsce będzie wprowadzane sukcesywnie nowe paliwo# - benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów – tzw. E10. Benzyna silnikowa E10 zastąpi na stacjach paliw benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Benzyna silnikowa E5, która zostanie zastąpiona benzyną E10, zawiera maksymalnie do 5% objętościowo biokomponentów (bioetanolu), podczas gdy benzyna E10 będzie zawierała maksymalnie do 10% objętościowo biokomponentów. Ta zmiana nie wymaga dodatkowych działań od większości właścicieli pojazdów. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa.

(czytaj więcej)
0

Innowacyjny projekt cyfrowy. Wzmocnienie bezpieczeństwa żywności

Jesteś przedsiębiorcą z branży spożywczej? Pracujesz przy# kontroli przedsiębiorców? A może po prostu jesteś świadomym konsumentem, któremu zależy, żeby żywność była bezpieczna? „System powiadamiania o wprowadzeniu do obrotu żywności prozdrowotnej (SPOŻ)” to innowacyjny projekt, który wspiera wszystkich uczestników rynku spożywczego.

(czytaj więcej)