Dziś mamy 3 grudnia 2022, sobota, imieniny obchodzą:

30 września 2022

Inwestycja gazowa zrealizowana. Otwarcie gazociągu Baltic Pipe

fot. MKiŚ

fot. MKiŚ

- To nie jest przypadek, że w tym roku ukończyliśmy # tyle inwestycji gazowych. Od dawna wiedzieliśmy, że współpraca ze Wschodem wymaga pilnej rewizji – powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podczas konferencji prasowej poświęconej uruchomieniu gazociągu Baltic Pipe. Wydarzenie miało miejsce 27 września 2022 r. w Goleniowie.

Gazociąg Baltic Pipe służyć ma dywersyfikacji źródeł dostaw gazu do Polski i Danii oraz innych państw regionu Morza Bałtyckiego i Europy Środkowo-Wschodniej. Zapewni on Polsce bezpośredni dostęp do złóż gazu zlokalizowanych na Szelfie Norweskim. Nowe połączenie międzysystemowe pomiędzy Polską a Danią wpłynie istotnie na zwiększenie stabilności, bezpieczeństwa i konkurencyjności rynku gazu w tej części Europy.

Baltic Pipe to obok terminali LNG, czy polsko-litewskiego gazociągu GIPL, jedna z najważniejszych inwestycji infrastrukturalnych, dzięki którym polski system gazowy, jako jeden z niewielu w Unii Europejskiej, może w pełni zrezygnować z dostaw gazu z Rosji. Mamy najwięcej wejść i interkonektorów w UE. Jesteśmy połączeni m.in. ze Słowacją, Litwą, Danią i Norwegią. Możemy wspierać bezpieczeństwo energetyczne nie tylko Polaków, ale też państw naszego regionu. Jesteśmy po bezpiecznej stronie – powtarzamy to w absolutnym poczuciu odpowiedzialności – mówiła minister Anna Moskwa.

W uroczystości otwarcia gazociągu na tłoczni w Goleniowie wzięli udział Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki oraz przedstawiciele Rządu Rzeczypospolitej Polskiej, Rządu Królestwa Danii i Rządu Królestwa Norwegii.

Na marginesie uroczystości minister Anna Moskwa spotkała się z ministrem ds. ropy naftowej i energii Królestwa Norwegii Terje Aasland, ministrem ds. klimatu, energii i zaopatrzenia Królestwa Danii Danem Jørgensenem oraz Ditte Juul Jorgensen, Dyrektor Generalną DG ENER.

Minister Anna Moskwa i minister Dan Jørgensen podpisali Porozumienie o współpracy pomiędzy Ministerstwem Klimatu i Środowiska Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Klimatu, Energii i Zaopatrzenia Królestwa Danii. Jego celem jest ustanowienie ram wzajemnie korzystnej współpracy, w zakresie przyspieszenia globalnej transformacji energetycznej i wzmocnienia regionalnego bezpieczeństwa energetycznego.

materiał: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Oceń artykuł: 8 23

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (12) Zgłoś naruszenie zasad

  • 3 (13)

  Kpina, w dniu 30-09-2022 10:49:54 napisał:

  od dawna wiedzieli a wegiel w tym roku wydali na Uk, żeby w miejszej ilości go odkupić.

  odpowiedz

  • 4 (8)

  Rurka od gazu, w dniu 30-09-2022 10:49:57 napisał:

  Tam grasuje jakiś podwodny wiertacz i nie daj Boże zrobi dziurkę. Gaz pójdzie w Batlic Pipe.

  odpowiedz

  • 8 (16)

  magazynier, w dniu 30-09-2022 10:51:13 napisał:

  Szanowni Państwo mamy najmniejsze magazyny rezerw w całej Europie jeżeli chodzi o gaz. Dużo mniejsze Czechy mają kilka razy większe magazyny rezerw, a oni mydlą oczy, że dbają o nas. Już dawno magazyny powinny zostać zwiększone.

  odpowiedz

  • -10 (18)

  Ja, w dniu 30-09-2022 12:21:45 napisał:

  Magazynier a ty myślisz kto tworzył te magazyny? Jeśli masz małe magazyny to dbasz by mieć dużą dywersyfikację, ale to wyższy stopień, pewnie nie ogarniasz lub jesteś w gronie mieszaczy kremlowskich

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 9 (17)

  *** *****, w dniu 30-09-2022 12:31:38 napisał:

  267 mln euro dofinansowania ze środków Unii Europejskiej z którą pisowcy tak chętnie walczą, ale oczywiście o tym nie wspomną, bo chcą jak zwykle sprawić wrażenie , że sami coś zrobili, ciemny lud to kupi jak mawia Matełuszek-kłamczuszek

  odpowiedz

  • 7 (15)

  emeryt bezpartyjny , w dniu 30-09-2022 13:23:57 napisał:

  to mi przypomina typową pozorację i prezentację zdjęciową jak za komunistów czego to nie dokonali czy na prawdę nie uwolnimy się od tego systemu naśladowania komuny dali im drugie życie komuno wróć i wróciła

  odpowiedz

  • 8 (16)

  Polak, w dniu 30-09-2022 15:31:33 napisał:

  Nie wiem czy zauważyliście ale PiSiory zawsze robią szopke z otwarcia. Tu na zdjęciu pseudo rury, pseudo zawór byle było przy czym fotki robić. Mają parcie na szkło złodzieje!

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 1 (5)

  Gaz majester, w dniu 30-09-2022 20:34:04 napisał:

  O gaz się nie ma co martwić. Niemcy uruchomią rury z Rosji i będziemy Ruski gaz kupować od Niemiec. Interes stulecia.

  odpowiedz

  • 0 (8)

  amabo, w dniu 01-10-2022 09:06:38 napisał:

  Bieden rozpierniczył gazociąg ale obecnie jest taki trend "PUTIN" więc trzeba to wykorzystać. Największym bandziorem na świecie są USA najbardziej korzystaja na tym zamieszaniu

  odpowiedz

  • -1 (3)

  pr, w dniu 02-10-2022 00:27:21 napisał:

  Piękna fotka, jak na dłoni widzimy kto podpisał sie pod tym że gazu w Polsce zbraknie. nie zapomnijcie ich rozliczyć za to przy nastepnych wyborach. W Polsce na bank zabraknie wegla, energii elektrycznej .Chwalą się gazociągiem który zabezpieczy nas na miesiąc

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Stres w pracy oraz jego wpływ na występowanie wypadków przy pracy
49PLN
Album na zdjęcia 10x15
17,90PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Szkolenie okresowe pracowników
49PLN
0

Nadzieje polskich kibiców. Dzisiaj Polska zagra z Meksykiem

Rozpoczęcie mundialu rozpaliło nadzieje polskich kibiców. Sukces w meczu towarzyskim z Chile (1:0) dodał optymizmu #przed dzisiejszym spotkaniem z Meksykiem.

(czytaj więcej)
0

Jaja dla urody. Naturalne sposoby na piękną skórę i włosy

Jajko to produkt ceniony w diecie, ale nie musi służyć wyłącznie# jako jedzenie. Już od starożytności znane są bowiem także jego właściwości kosmetyczne, a szczególnie zbawienny wpływ na skórę, paznokcie i włosy.

(czytaj więcej)
0

Mundial na dwa sposoby. Pytania do hiszpańskiego trenera

Mundial zaczęliśmy na dwa zupełnie różne sposoby. Reprezentacja Polski #od antyfutbolu w meczu z Meksykiem, w którym co prawda udało się wywalczyć punkt, ale murowaniem własnej bramki i graniem „lagą na Roberta” nie rozkochaliśmy w sobie koneserów dobrego futbolu. Hiszpanie z kolei zagrali mecz idealny, pokonując Kostarykę 7:0 i dominując pod każdym względem. Co mamy zrobić, żeby kiedyś zagrać w podobny sposób? Rady szukamy u hiszpańskiego trenera, który od siedmiu lat uczy futbolu polskie dzieci.

(czytaj więcej)
0

Co wartościowego jeść rano? Śniadaniowe grzechy Polaków.

Z przeprowadzanych badań wynika, że Polacy cenią sobie śniadania i traktują je jako najważniejszy posiłek dnia. #Z pewnością nie bez znaczenia jest to, że ich spożywanie jest coraz częściej promowane przez media oraz specjalistów od żywienia.

(czytaj więcej)