Koniec okresu opłacania niższych składek? Czas na duży ZUS

fot. pow.
Przedsiębiorca, któremu 31 grudnia 2021 r. skończył się już# okres opłacania niższych składek w ramach „Małego ZUS plus”, powinien pamiętać, aby do 10 stycznia wyrejestrować się z ubezpieczeń z aktualnym kodem tytułu ubezpieczenia i zgłosić się z kodem właściwym dla pełnego, tzw. dużego ZUS-u.
Z „Małego ZUS plus” przedsiębiorca może korzystać maksymalnie przez 36 miesięcy kalendarzowych w ciągu 60 miesięcy prowadzenia działalności. Po wykorzystaniu pełnego okresu ulgi przedsiębiorca powinien pamiętać, aby się z niej wyrejestrować i przystąpić do tzw. dużego ZUS-u. Ma na to 7 dni od daty utraty prawa do ulgi. Jeśli na przykład korzystał z ulgi przez ostatnie 36 miesięcy kalendarzowych, tj. od 1 stycznia 2019 r. do 31 grudnia 2021 r., to termin na dokonanie zmiany ma do 10 stycznia 2022 r. W tej sytuacji powinien najpierw wyrejestrować się z ubezpieczeń z dotychczasowym kodem ubezpieczenia(druk ZUS ZWUA) i zgłosić się do ubezpieczeń z kodem właściwym dla dużego ZUS-u: 0510 albo 0512(druk ZUS ZUA lub ZUS ZZA) – informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
Przedsiębiorcy, którzy chcą w tym roku zacząć korzystać z „Małego ZUS plus”, powinni zgłosić to w ZUS do 31 stycznia. Ci, którzy korzystali z ulgi w 2021 roku i nadal spełniają warunki, nie muszą zgłaszać się ponownie.
Materiał: Zakład Ubezpieczeń Społecznych - Oddział w Bydgoszczy
Czytaj również
- Zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej. Mija termin na złożenie wniosku
- Zwrot nadpłaty składki zdrowotnej. Kiedy mija czas na złożenie wniosku?
- Rozliczenie składki zdrowotnej przedsiębiorców. Termin upływa 22 maja
- Przedsiębiorcy mogą składać wnioski do 18 maja. Dofinansowanie projektów.
- Roczne rozliczenie składki zdrowotnej przedsiębiorcy. Czas do 22 maja 2023
Dodaj komentarz
Wesele sporym wydatkiem. W jaki sposób i na czym można zaoszczędzić?

Koszty organizacji ślubu i wesela rosną z roku na rok. Wiele osób poszukuje sposobów, by #zaoszczędzić. Jak wynika z naszych analiz, obecnie za „talerzyk” płacimy od 250 do nawet 500 złotych. W Polsce zwykle organizowane są przyjęcia na średnio 80 do 100 osób, choć niektóre pary planują huczne wesela nawet dla 300 gości. Wesele to zwykle spory wydatek w domowym budżecie. Podpowiadamy, w jaki sposób zaoszczędzić i na czym.
(czytaj więcej)Idealny składnik diety odchudzającej. Sprytne sposoby na jajka w stylu fit

Jajko to produkt powszechnie znany i lubiany, chętnie spożywany osobno, ale także jako #dodatek czy element wielu potraw. Stanowi również idealny składnik diety dla osób, które pragną zrzucić parę kilogramów lub być fit dzięki codziennym aktywnościom czy uprawianiu sportu.
(czytaj więcej)"Poradnik bezpiecznego wypoczynku”. O czym należy pamiętać?

Przed rozpoczęciem ferii zachęcamy do zapoznania się z# „Poradnikiem bezpiecznego wypoczynku” Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz sprawdzenia wiarygodności organizatora za pośrednictwem bazy danych o wypoczynku.
(czytaj więcej)Międzynarodowy Dzień Bezpieczeństwa Żywności. Ustanowiony w 2018 roku

Już po raz piąty, 7 czerwca obchodzimy Międzynarodowy Dzień #Bezpieczeństwa Żywności. W tym roku hasło przewodnie to „Standardy żywnościowe ratują życie”.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!