Dziś mamy 5 października 2022, środa, imieniny obchodzą:

20 września 2022

Kowalewo wciąż ma nadzieję. W oczekiwaniu na kontrraport

fot. pow.

fot. pow.

Do postępowania administracyjnego w sprawie budowy ubojni #w strefie ekonomicznej w Kowalewie został dopuszczony nowy dowód w sprawie – to niezależna ekspertyza oceniająca złożony przez inwestora raport środowiskowy.

Informacja na ten temat pojawiła się w sierpniu w Biuletynie Informacji Publicznej gminy Szubin. Wiadomo, że ekspertyza ma być wykonana do 15 października 2022 roku, a pieniądze na dokument pochodzą z funduszu sołeckiego Kowalewa. Mieszkańcy, podczas ubiegłorocznego zebrania wiejskiego, przeznaczyli na to 10 tys. zł (do dyspozycji mieli w sumie nieco ponad 48 tys. zł).

Radny Roman Danielewski na początku sierpnia złożył interpelację, w której prosi o zawieszenie postępowania dotyczącego wydania przez burmistrza Szubina decyzji środowiskowej dla inwestycji polegającej na budowie zakładu mięsnego z ubojnią, rozbiorem półtusz wieprzowych, konfekcją, magazynami i ekspedycją.

– Uważam, że kontrraport może wnieść do sprawy coś nowego, w końcu po to to robimy. Może się okazać, że sprawa wygląda zupełnie inaczej niż wynika to z opinii instytucji i reportu inwestora. Dlatego nie tylko ja, ale i inni mieszkańcy, uważamy, że należy wstrzymać procedurę, bo jeśli okaże się, że kontrraport jest sprzeczny z tym, co przedstawił inwestor, a zakład będzie już budowany, to co wtedy? Jeśli okaże się to samo, to trudno, ale jeśli pojawią się nowe wątki, to burmistrz powinien się do nich dostosować przy wydawaniu decyzji – mówi Danielewski.

Jakie jest stanowisko gminy? – Nie ma podstaw do zawieszenia postępowania – informuje Mariusz Piotrkowski, burmistrz Szubina. – Burmistrz Szubina jako organ prowadzący postępowanie administracyjne wydał postanowienie o sporządzenie i przeprowadzenie dodatkowego dowodu – zleconego kontrraportu. Jest on zatem dodatkowym dowodem w sprawie, która się toczy i nie stanowi odrębnego postępowania, które skutkowałoby zawieszeniem. Wobec powyższego nie ma podstaw do zawieszenia postępowania na podstawie art. 98 § 1 kodeksu postępowania administracyjnego. Zgodnie z jego brzmieniem, organ administracji publicznej może zawiesić postępowania, jeśli wystąpi o to strona, na której żądanie postępowanie zostało wszczęte, a nie sprzeciwiają się temu inne strony oraz nie zagraża to interesowi społecznemu. W tej sytuacji nie zachodzi zatem taka przesłanka, wobec trwania postępowania i prowadzenia kolejności czynności dowodowych, w tym przeprowadzenia kontrraportu – tłumaczy burmistrz.

Przypomnijmy, że wniosek o wydanie przez burmistrza Szubina decyzji środowiskowej w sprawie budowy ubojni, wpłynął do Urzędu Miejskiego w Szubinie w lipcu 2021 roku. Złożył go Andrzej Skiba, właściciel Zakładów Mięsnych Skiba w Chojnicach.
Zakład, który ma być zbudowany w strefie ekonomicznej, będzie się składał z ubojni, chłodni, magazynu i przetwórni. Docelowo, na jednej zmianie, ma być przerabiane około 5000 świń. Ma pracować tam 1100 osób przy dwóch pełnych zmianach. Ubojnia będzie mieć własne ujęcie wody i oczyszczalnię ścieków, do której trafią nieczystości płynne, pochodzące z procesu produkcyjnego. Ścieki socjalne od razu będą wprowadzane do kanalizacji i popłyną do gminnej oczyszczalni ścieków. Osady ściekowe z oczyszczalni mają być wywożone do biogazowni. Transport żywca do zakładu i produktów po przerobie będzie się odbywał drogą powiatową Wąsosz - Słupy i dalej drogą ekspresową S5. Inwestycja powstanie na około 30 tys. m2.
Do wniosku został dołączony raport oddziaływania inwestycji na środowisko, który jest oceniany przez kilka instytucji: Starostwo Powiatowe (opinia negatywna), Wody Polskie (opinia pozytywna) i Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Bydgoszczy (póki co, opinia nie wpłynęła do ratusza).

Do tego dochodzi wykonanie kontrraportu, który mieszkańcy Kowalewa zlecili wykonać Anicencie Bubak, specjalizującej się w wykonywaniu takich ekspertyz. W tym miejscu warto podkreślić, że Anicenta Bubak przygotowywała już jeden kontrraport na terenie gminy Szubin – dotyczył on oddziaływania na środowisko chlewni w Królikowie. Dokument wykazał wówczas odchylenia od obowiązujących norm.

Źródło: 

Oceń artykuł: 2 1

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (6) Zgłoś naruszenie zasad

  • 9 (19)

  krajan, w dniu 20-09-2022 12:34:48 napisał:

  Panie Romanie,młode pokolenir musi w Polsce mieć nadzieje na pracę.Dziwi mnie stanowisko,że niech zakłady pracy powstają w innych miejscach niz w gminie,powiecie nakielskim.Nie,bo nie....

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 7 (17)

  Z, w dniu 20-09-2022 14:11:26 napisał:

  Też tak myślę jak krajan. Pan Roman chce żeby gmina się zwijał, a nie rozwijała. Jakoś w innych miastach i gminach, nikomu nie przeszkadza STREFA EKONOMICZNA, w końcu po to ona jest. Trzeba było się sprzeciwiać, w momencie projektów przy strefie, a nie teraz "zdziwiony", że powstają tam zakłady. Poza tym, z czego gmina ma czerpać podatki, jak nie ma dużych firm? Ma być na wszystko (inwestycje, koncerty, imprezy itd.itp), ale z czego brać? Z pustego nie nalejesz!

  odpowiedz

  • -7 (15)

  Ja, w dniu 20-09-2022 16:08:07 napisał:

  Nieważne że śmierdzi ważne że jest praca ,?.Strefa tak ale nie ubojnia niech prezes wybuduje ubojnie na swojej posiadłości i niech mu cspi

  odpowiedz

  • -2 (2)

  Artur M., w dniu 21-09-2022 10:04:30 napisał:

  Ja też zatrudnię firmę do zrobienia raportu i da mi taki raport jaki chcę bo wiadomo .. jak płacisz to dostaniesz co chcesz, więc robienie kontrraportów u znajomych firm jet bez sensu. Drodzy Państwo jak nie powstanie zakład to będziecie mieć podatki na poziomie 25% i wtedy cała gmina będzie dziękować Radnym i mieszkańcom Kowalewa...

  odpowiedz

  • 0 (2)

  DAar, w dniu 21-09-2022 13:30:30 napisał:

  I super. Niech powstaje. Więcej miejsc pracy, większy wpływ podatków do Urzędu, które można dobrze wykorzystać. Gmina się rozwinie

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Wypalenie zawodowe jako przyczyna występowania wypadków przy pracy
49PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
49PLN
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Konstrukcje stalowe
Album na zdjęcia 10x15
17,90PLN
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
0

„Toksyczna agentura”. Bezpieka i jej tajni współpracownicy

Kolejna książka doktora Adama Węsierskiego pt. #„Toksyczna agentura”, t. 3, Toruń 2022, która prezentuje ponad 200 biogramów TW komunistycznego aparatu bezpieczeństwa oraz ich szkodliwość.

(czytaj więcej)
0

Potrzeby psa i kota. Czyli szczęśliwy pupil nie tylko od święta

Światowy Dzień Zwierząt obchodzony jest co roku 4 października#. Data ta stała się międzynarodowym świętem praw i dobrostanu zwierząt. Jako opiekunowie czworonożnych pupili chcemy zapewnić im szczęście i zdrowie. Jak to zrobić? Wystarczy każdego dnia zadbać o zaspokojenie potrzeb behawioralnych naszego psa i kota. A z okazji ich święta celebrujmy wspólny czas podczas spaceru, zabawy lub częstując ulubieńca zdrowym smakołykiem.

(czytaj więcej)
0

1 października. Jak ucztować w Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu?

Analitycy z Polskiego Instytutu Ekonomicznego zwracają uwagę, że# w Polsce coraz więcej osób ogranicza ilość spożywanego mięsa. Eksperci PIE, powołując się na dane z ankiety Global Consumer Survey z 2021 r., wskazali, że 7 proc. osób w wieku 18-29 lat jest wegetarianami, a 1 proc. weganami. Według badań przeprowadzonych przez Maczfit, w aglomeracjach miejskich może być nawet 20% wegetarian. Tymczasem jeszcze w 2014 r. CBOS podawał, że wegetarianizm deklaruje zaledwie 1% społeczeństwa. Wzrost jest zatem ogromny, a Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu świętuje coraz więcej osób.

(czytaj więcej)
0

"Bezpieczeństwo energetyczne nie ma ceny". Rozmowa z Jerzym Gawędą

Od kilku miesięcy mówi się o kryzysie energetycznym w Europie. Wysokie #ceny energii, surowców, problem z dostępem do nich jest niezwykle ważny i trudny. O możliwościach jego rozwiązania rozmawiamy z Jerzym Gawędą, radnym Sejmiku Wojewózdtwa Kujawsko-Pomorskiego z klubu radnych PiS.

(czytaj więcej)