Dziś mamy 17 sierpnia 2022, środa, imieniny obchodzą:

06 lipca 2022

Letnie tankowanie. Ile będzie kosztować paliwo w wakacje?

fot. pixabay

fot. pixabay

Rekordowe ceny paliw utrzymują się już kolejny miesiąc, choć w ostatnich# dniach obserwujemy chwilowe obniżki! Lato to tradycyjny okres podwyżek cen i wzmożonego ruchu na drogach. Czy tegoroczne wyjazdy na wczasy okażą się również rekordowo drogie? Analitycy londyńskiej firmy Unibet przeanalizowali perspektywy rozwoju sytuacji na polskim rynku paliwowym w miesiącach wakacyjnych.

Rosnące ceny na stacjach paliw i sensacyjne doniesienia o montażu nowych, czterocyfrowych pól na wyświetlaczach rozgrzewają wyobraźnię kierowców. Dynamiczny wzrost inflacji w połączeniu ze wciąż trwającym kryzysem surowcowym pogłębiły skłonność do formułowania pesymistycznych prognoz. Ostatni tydzień czerwca przyniósł spadek poziomu cen baryłki ropy (Brent) w kontraktach giełdowych poniżej 106 USD, a następnie powrót do wartości oscylujących wokół 112 USD. To jednak wciąż o 15 USD mniej od rekordów z początku czerwca. Spadek ceny kontraktów nie oznacza jednak poprawy nastrojów na rynkach paliwowych. W obliczu trwającego kryzysu geopolitycznego ich zachowanie wciąż pozostaje wysoce niepewne. Dwucyfrowe ceny paliw obecnie stanowią jednak mało realny scenariusz. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają prawdopodobieństwo przekroczenia w tym roku detalicznej ceny 10 PLN za litr Pb95 na 24%, za litr Pb98 na 25%, a za litr diesla na 28%.

Wakacje najdroższe od lat
Sektor turystyczny w Europie Środkowo-Wschodniej przeżywa okres najtrudniejszy od wielu lat. Najpierw zamrożenie związane z kryzysem zdrowotnym, potem kolejne spowolnienie w konsekwencji nagłego załamania geopolitycznego. Niepewność turystów w zakresie bezpieczeństwa tego obszaru geograficznego to zjawisko nowe, które jeszcze kilka lat temu było trudne do wyobrażenia. Na bieżącej sytuacji cierpi również turystyka wewnętrzna, która ze względu na wysoki poziom inflacji i rosnące koszty transportu staje się zbyt droga dla wielu konsumentów, którzy w konsekwencji rezygnują z wakacyjnych wyjazdów. Według wielu ekspertów tegoroczne urlopy wielu Polaków spędzi w domach, korzystając z wolnego czasu w zaciszu własnego „M” lub posesji. Prognoz tych nie poprawiają ceny paliw, których wysokość znacząco zwiększa koszt podróży. Trend wzrostowy w tym zakresie pozostaje nieprzerwany. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają na 45% prawdopodobieństwo, że średnia cena Pb95 przekroczy w lipcu wartość 8 PLN.

Vitay(cie) obniżki???
Państwowy koncern paliwowy PKN Orlen wprowadził szeroko komentowany program rabatowy, w ramach którego posiadacze karty lojalnościowej i aplikacji Vitay będą mogli zakupić taniej do 150 litrów dowolnego paliwa w maksymalnie trzech tankowaniach w ciągu miesiąca. Wartość obniżki to 30 gr na litrze, a w przypadku posiadaczy Karty Dużej Rodziny (minimum trójka dzieci) to 40 gr na litrze. Skorzystanie z obniżki pozwala efektywnie obniżyć rachunek na stacjach benzynowych. Eksperci podkreślają jednak, że akcja ta pozostawia pole do nadużyć. Kartę lojalnościową może założyć każdy, w tym także osoby nieposiadające samochodu, czy nawet prawa jazdy. Szacuje się, że miesięczny koszt utrzymania akcji wyniesie 800 mln PLN. Państwowy potentat jest jednak prawdopodobnie w stanie ponieść tę cenę – wskazują na to rekordowe przychody z pierwszego kwartału 2022 roku na poziomie 45,5 mld PLN. To wzrost aż o 85% w ujęciu rok do roku – kwartał otwierający 2021 rok PKN Orlen zamykał z przychodem 24,5 mld PLN. Jakkolwiek obniżki Orlenu spowodowały spadki również na innych stacjach, to należy się spodziewać, że jest to raczej chwilowy trend.

Materiał: Biuro Prasowe Unibet w Polsce

Oceń artykuł: 1 1

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (7) Zgłoś naruszenie zasad

  • 8 (12)

  Obserwator z pisowskiego bagna, w dniu 06-07-2022 13:50:13 napisał:

  czyli mamy już de facto kartki na paliwo i na węgiel. Drogie pisiorki, a kartki na cukier i na mięso kiedy? Oto do czego doprowadziły rządy pisowskiej hołoty

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 7 (7)

  emeryt, w dniu 06-07-2022 17:09:38 napisał:

  po II wojnie św. najbardziej nieudolny rząd aby dorwać się do władzy rozdawnictwem a teraz są skutki skąd tu napełnić budżet i co jeszcze że nie jeden patol ich popiera bo to wina Tuska

  odpowiedz

  • 7 (7)

  bo tak :D, w dniu 06-07-2022 21:00:18 napisał:

  Obajtek tak dowalił marże na paliwa, że może wam rabaty dawać i tak jest na plusie. A frajerstwo pisowskie zadowolone, bo pan dał, mentalność chłopa pańszczyźnianego. Nie tankuje na orlenie dla zasady, w d... mam wasze rabaty. Jak będzie trzeba to będę jeździł 30km dalej na stacje żeby nie zatankować na stacji koncernu, którego prezesem jest przestępca Obajtek.

  odpowiedz

  • 7 (7)

  Oponent, w dniu 06-07-2022 22:26:32 napisał:

  Ja całe życie tankowałem na Orleanie mam te Wasze wszystkie złote karty Vitay, karty biznes tank a teraz karzecie mi założyć aplikacje z lokalizacja. Za 30 gr na litrze mam Wam pokazać czy jestem w kościele czy na kurw... ch pod Bydgoszcz. Pirdol się Obajtek i kup sobie za moje 30 gr/l kolejny pałac isciemniaj tym pisowskim debilowyborcom że przekazałeś go na cele społeczne. Po stokroć ***** ***

  odpowiedz

  • 1 (1)

  Ak46, w dniu 06-07-2022 23:16:27 napisał:

  ***** ***

  odpowiedz

  • 2 (2)

  Basia, w dniu 07-07-2022 07:40:48 napisał:

  Obajtki zwiększyli marżę rafineryjną z 3 dolarów do już 34 dolarów za baryłkę!! to mają z czego 30gr teraz obniżkę dawać złodzieje.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Ramka na 4 zdjęcia
39,90PLN 27,90PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Ramka na zdjęcia
26,90PLN 13,45PLN
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
0

Odśwież pokój na nowy rok szkolny! Szybka metamorfoza

Zbliżający się nowy rok szkolny to zwykle emocjonujący czas dla dzieci i rodziców.# Ekscytacja dziecka na myśl o powrocie do szkoły, miesza się z żalem za kończącymi się wakacjami. Pojawia się tęsknota za szkolnymi kolegami, a wrodzona, dziecięca ciekawość, przekłada się na motywację do nauki i zabawy. Dla rodziców z kolei to moment, w którym chcą jak najlepiej przygotować dziecko do tego, by czerpało z chodzenia do szkoły maksimum satysfakcji. Istotne są tutaj nie tylko kupno zeszytów czy książek, ale również zaaranżowanie wnętrza pokoju dziecięcego tak, by zachęcało do efektywnej nauki, jak i pozwalało na odpoczynek.

(czytaj więcej)
0

Sprzedaż pożyczek. W porównaniu do roku ubiegłego wzrost o 19%

W lipcu 2022 r. firmy pożyczkowe udzieliły łącznie 307,5 tys. nowych# pożyczek o wartości 793 mln zł. W porównaniu do lipca 2021 r. liczba udzielonych pożyczek wzrosła o 19,1%, a wartość o 18,0%.

(czytaj więcej)
0

Prawie 48,5 mln zł. Tyle mieszkańcy regionu przekazali dla organizacji

W 2022 roku mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego #po raz kolejny pokazali, że chętnie wspierają bliskie im cele przekazując w swoich rozliczeniach PIT prawie 48,5 mln zł dla organizacji pożytku publicznego. To rekordowa kwota wyższa o ponad 6 mln zł w porównaniu z ubiegłym rokiem. Kwoty te rosną z roku na rok.

(czytaj więcej)
0

Julia Hladiy z Kowalewa przekazała cenne znalezisko. Tysiącletni krzyżyk

Julia Hladiy, pochodząca z Kowalewa (gmina Szubin), postanowiła# związać swoje życie z Gdańskiem. Tam, od jakiegoś czasu, łowi bursztyny. W lutym tego roku znalazła jantar w kształcie krzyża, pochodzący z XII wieku. Swoje znalezisko oddała do Muzeum Bursztynu w Gdańsku.

(czytaj więcej)