Dziś mamy 25 czerwca 2022, sobota, imieniny obchodzą:

23 maja 2022

MRiPS: 86 mln zł na dofinansowanie pobytu dzieci w żłobkach

fot. pixabay.com

fot. pixabay.com

Dofinansowanie pobytu w żłobku, klubie lub# u dziennego opiekuna – chociaż weszło w życie 1 kwietnia br. – przysługuje z wyrównaniem od 1 stycznia br. W maju do podmiotów prowadzących placówki trafi w sumie 86 mln zł. To środki obejmujące dofinansowanie czterech miesięcy pobytu dzieci w instytucjach.

Dofinansowanie pobytu w żłobku, klubie lub u dziennego opiekuna to do 400 zł miesięcznie na dziecko, które nie jest objęte rodzinnym kapitałem opiekuńczym. Pieniądze trafiają bezpośrednio do podmiotu prowadzącego placówkę.

W maju do placówek opieki nad dziećmi trafi 86 mln zł

– W maju do podmiotów prowadzących żłobki, kluby dziecięce i do dziennych opiekunów trafi w sumie 86 mln zł. To środki obejmujące również wyrównanie od 1 stycznia br. Z tej kwoty 86 mln zł 20 mln zł to dofinansowanie za styczeń, 21 mln zł – za luty, 22,3 mln zł – za marzec, a 22,7 mln zł – kwiecień – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Jak dodaje minister, dofinansowanie przyznano już na niemal 62 tys. dzieci.

Pomoc w godzeniu życia rodzinnego z pracą

Godzenie życia rodzinnego z codzienną pracą zawodową to często spore wyzwanie dla rodziców – szczególnie gdy pociecha jest jeszcze mała – a zapewnienie fachowej opieki wiąże się nierzadko ze znacznymi kosztami.

– Właśnie dlatego 1 stycznia br. uruchomiliśmy rodzinny kapitał opiekuńczy, a z początkiem kwietnia – dofinansowanie pobytu w żłobku, klubie dziecięcym czy u dziennego opiekuna. Dopłacamy do opieki nad dziećmi, ponieważ zależy nam, by każdy, kto zdecyduje się na powierzenie opieki nad swoim dzieckiem np. żłobkowi, klubowi dziennemu czy dziennemu opiekunowi – miał taką możliwość – podkreśla minister Marlena Maląg.

Rodzinny kapitał opiekuńczy to nawet 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko w wieku od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia – niezależnie od dochodów. Pieniądze wypłacane są po 500 zł co miesiąc przez okres dwóch lat lub po 1 tys. zł miesięcznie przez rok.

Jak złożyć wniosek?

Wnioski zarówno o rodzinny kapitał opiekuńczy, jak i o dofinansowanie pobytu w żłobku, można składać tylko drogą elektroniczną przez:

- portal Empatia Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej,
- PUE ZUS,
- bankowość elektroniczną.

Ważna informacja dla rodziców! W przypadku złożenia wniosku o dofinansowanie pobytu w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna do końca maja br. – będzie ono przysługiwało z wyrównaniem od 1 stycznia br.

Materiał: Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Ramka na zdjęcia
74,90PLN 39,90PLN
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
LODY ALGIDA 900 ml
8,99PLN
Stres w pracy oraz jego wpływ na występowanie wypadków przy pracy
49PLN
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
49PLN
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
0

Co robić w przypadku zatrucia? Jak go unikać?

Jak się zachować w przypadku zatrucia? Jak go unikać? Na co uważać, żeby niego nie doszło?

(czytaj więcej)
0

Nie masz jeszcze prezentu na Dzień Ojca? Zaserwuj alternatywny, bezmięsny obiad!

W ostatnim czasie świętowaliśmy już Dzień Matki i Dzień Dziecka# Teraz przychodzi w końcu pora na Dzień Ojca, który przypada na 23 czerwca. Podaruj swojemu Tacie wspólnie spędzony czas! Specjalnie z tej okazji mamy dla Ciebie propozycję na uroczyste menu w nieco alternatywnej, bezmięsnej odsłonie.

(czytaj więcej)
0

„Czy możemy liczyć na europejską pomoc?”. Rozmowa z Jerzym Gawędą

Ponownie rozmawiamy z radnym Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego# Jerzym Gawędą na temat sytuacji politycznej w Europie w związku z toczącą się wojną w naszym sąsiedztwie. Minęło ponad sto dni od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę i nadal trudno mówić o szansach na pokój. Zdaniem naszego rozmówcy w samej Europie jest kilka państw, które wcale nie dążą do jego zawarcia.

(czytaj więcej)
0

Ortodonta dla dzieci. Kiedy warto iść do kontroli?

Dbanie o zęby dzieci to nie tylko nauka szczotkowania. Warto także zatroszczyć się o prawidłowy zgryz. Zajmuje się tym ortodonta.

(czytaj więcej)