Dziś mamy 25 czerwca 2022, sobota, imieniny obchodzą:

25 maja 2022

Mama 4 plus. Emerytura za wychowanie co najmniej czwórki dzieci

fot. pixabay.com

fot. pixabay.com

Mamy, które zrezygnowały z pracy lub# jej nie podjęły, aby wychowywać przynajmniej czwórkę dzieci i tym samym nie wypracowały choćby minimalnej emerytury, mogą liczyć na wsparcie finansowe. Jest nim rodzicielskie świadczenie uzupełniające, potocznie nazwane świadczeniem „Mama 4 plus”.

Program „Mama 4 plus” funkcjonuje już od ponad 3 lat. Adresowany jest dla kobiet po 60 roku życia, które urodziły i wychowały lub jedynie wychowały, co najmniej czworo dzieci. Po spełnieniu określonych warunków o świadczenie mogą również ubiegać się mężczyźni- informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Aby otrzymać rodzicielskie świadczenie uzupełniające, potocznie nazywane „Mama 4 plus” trzeba spełnić kilka warunków ustawowych. Jednym z nich jest brak dochodu zapewniającego niezbędne środki utrzymania. Przy ocenie prawa do świadczenia są brane pod uwagę tylko źródła dochodu osoby, która się o nie ubiega – wyjaśnia rzeczniczka

Świadczenie przyznawane jest na wniosek, który należy złożyć w ZUS lub w KRUS.

Jeśli wniosek składamy w ZUS (formularz ERSU), to do niego należy dołączyć w szczególności oświadczenie o sytuacji osobistej, rodzinnej, majątkowej i materialnej (druk ERU), zagraniczny dokument stanu cywilnego potwierdzający urodzenie dziecka, jeżeli akt urodzenia dziecka nie jest sporządzony w polskim rejestrze stanu cywilnego, akt zgonu w przypadku śmierci matki dzieci, zaświadczenia potwierdzające osiągane dochody oraz inne dokumenty, które mogą mieć wpływ na przyznanie świadczenia.

Wysokość świadczenia wynosi tyle, co gwarantowana minimalna emerytura, czyli od marca 1338,44 zł brutto. Taką kwotę dostają osoby, które nie pobierają emerytury ani renty i nie posiadają dochodu zapewniającego niezbędne środki utrzymania. Natomiast w przypadku pobierania emerytury lub renty w kwocie niższej niż najniższa emerytura, świadczenie stanowi dopełnienie do kwoty 1338,44 zł. Na przykład, jeśli obecnie pobieramy świadczenie w wysokości 900 zł, to zostanie ono uzupełnione o 438,44 zł, tj. do 1338,44 zł.

W województwie kujawsko-pomorskim świadczenie Mama 4 plus otrzymuje ponad 4 tys. osób, w tym 1,6 tys. osób otrzymuje pełną wysokość świadczenia, a 2,4 tys. osób otrzymuje uzupełnienie do kwoty gwarantowanej emerytury minimalnej.

O czym należy zawiadomić ZUS, jeśli pobiera się Mama 4 plus: Osoba pobierająca rodzicielskie świadczenie uzupełniające, ma obowiązek zawiadomić ZUS o wszelkich zmianach, które mają wpływ na prawo do tego świadczenia i jego wysokość, na przykład o podjęciu zatrudnienia, osiąganiu dodatkowych dochodów czy też prawie do innego świadczenia.

Materiał: Zakład Ubezpieczeń Społecznych - Oddział w Bydgoszczy

Oceń artykuł: 0 10

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (17) Zgłoś naruszenie zasad

  • 16 (20)

  Obatel, w dniu 25-05-2022 13:01:51 napisał:

  Rozumiem że biedna mamusia nie mogła się całe życie ruszyć do roboty bo wychowywała te dzieci do 60 roku życia - mimo, że dzieciątka były już 40 letnie i miały już dawno swoje dzieci! A mówili że komunizm już nigdy nie wróci?

  odpowiedz

  • 20 (22)

  Pracujacy, w dniu 25-05-2022 13:05:15 napisał:

  Dobre! A ta co miała 2 lub 3 dzieci to nie wychowywała i dawaj do roboty przez 40 lat! Brawo wy!!

  odpowiedz

  • 3 (9)

  Heh, w dniu 25-05-2022 14:56:19 napisał:

  Teraz to nawet z gwałtów dzieci będą mile widziane, dalej patole na Ukrainę, tam Ruskie czekają na takie. Jak dobrze pójdzie to będzie 8 i dwie emerytury.

  odpowiedz

  • 16 (16)

  Moja, w dniu 25-05-2022 14:57:43 napisał:

  Moja teściowa wychowała 4 dzieci i całe życie przy tym pracowała. Pytam po co!?

  odpowiedz

  • 7 (7)

  ja, w dniu 25-05-2022 15:55:17 napisał:

  ***** *** oni to wymyślili

  odpowiedz

  • 3 (9)

  Irena, w dniu 25-05-2022 16:11:46 napisał:

  Ale ktos komuś kazał mieć4 dzieci????? Mógł mieć jedno i stóp.dzieci kosztują.masz dzieci masz wydatki.zarob tyle żeby dać im wszystko a nie patrzeć na to że dostanę emeryturę i 500+. Tak myślą tylko pustaki i dziecioroby.sram te emeryturę i te 4 mordy do żarcia.takim słowo antykoncepcja jest obce.

  odpowiedz

  • 5 (9)

  Napierdala, w dniu 25-05-2022 16:27:16 napisał:

  Materiał: Zakład Ubezpieczeń Społecznych - Oddział w Bydgoszczy właśnie mnie uświadomił, gdzie idą składki osoby pracującej, na mamusie dziecioroby. Pozniej się nie dziwię ze wyliczają mi 200 zł emerytury za 30 lat, jak dziś mamusia zgarnie 1200 za dziecioróbstwo. Tak samo Ci z kapitałem początkowym jakoś mają emerytury w tysiącach, a nam obliczają ze za 30 lat będę dostawał 200zl. Jakiś podwójny system emerytów jest w tym kraju

  odpowiedz

  • 6 (8)

  a, w dniu 25-05-2022 18:18:34 napisał:

  Tylko nieliczne rodziny wychowały czwórkę dzieci i mogą z nich być dumne!większość wielodzietnych rodzin to zwykłe patolstwo! same Brajanki i vanessy!

  odpowiedz

  • 4 (6)

  Nina, w dniu 25-05-2022 18:19:35 napisał:

  Nie mam nic do tego że pomaga się rodzinom z dziećmi,sama pracuje cale życie ponieważ nie miałam warunków w PRL n założenie rodziny, ale chyba przesadzamy z tym rozdawnictwem ja to się ma do osób, które prowadzą jednoosobowa działalność i muszą płacić ZUS ,rozumie matka samotnie wychowują ca dzieci ale nie bogaci rodzice j to się ma do emerytów którzy całe życie przepracowali a dzisiaj nie ma ja na czynsz i leki. WIELE rzeczy powinno być zweryfikowane ponownie nie może być tak że lepiej żyją z zasiłków ni, ludzie pracujący.

  odpowiedz

  • 2 (6)

  Hehe, w dniu 25-05-2022 19:46:55 napisał:

  Co Wy patusy zrobicie jak PiS się skończy, a skoczy się wcześnie czy później. Oddacie 10latka do okna życia?

  odpowiedz

  • 4 (4)

  lumi, w dniu 25-05-2022 19:52:45 napisał:

  A teraz niech pisuary powiedzą ,dlaczego kobieta która wychowała 4 lub więcej dzieci i pracując doczekła się emerytury. NIE dostanie tego świadczenia. Przecież tak samo zasłużyła jak pato. Dlatego powinny mieć dołożoną tą emeryturę do tej swojej. Bo przecież bardzo dużo jest takich co gdy miały dzieci i nie pracując nie miały nawet czasu iść do szkoły np. na wywiadówkę. Wynika z tego że z tym rządem warto być pato w różnych tego odmianach.Fajnie jest brać kasę za free. No ale jak dają to co mamy zrobić .Nic tylko brać .I narzekać na Tuska że ma taką emeryturę. No kur..w....a taką sobie tam wyrobił. Ale co nas to obchodzi ,ludzie patrzcie co się dzieje w kraju a nie co jedna osoba tam ma.A szydło to co? Niekompetentna baba od wideł oderwana i siedzi tam za 350euro dziennej diety. Tak ,Tak tyle wynosi jej i innych dieta dzienna. Plus pensja miesięczna.

  odpowiedz

  • 2 (4)

  sarkazm, w dniu 25-05-2022 21:56:29 napisał:

  Dla mnie to proste, dla madki która nigdy nie pracowała a ma 4 dzieci 1500zł emerytury byleby na miche ryżu starczyło. Dla Matki z 4 dzieci i 20 latami pracy 3600 emerytury i wszystkie inne świadczenia. W przeciwnym wypadku wszystkim młodym kobietom zalecam się ruchać do oporu a broń boże uczyć i pracować

  odpowiedz

  • 4 (6)

  inflacja, w dniu 25-05-2022 22:26:55 napisał:

  Sorry ale już nie daje rady na to wszystko pracować jadę do Anglii

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Karolina, w dniu 26-05-2022 04:19:47 napisał:

  DAWNO SIE TAK NIE UBAWILAM JAK Z waszych wpisów, lepsze niż występ kabaretu,ale dobre spostrzeżenia, Naklo ubaw na całego, a jak Wy funkcujecie w tych rodzinach.Pizdrawism czekam na dalsze wpisy.

  odpowiedz

  • 1 (1)

  Włościanka, w dniu 26-05-2022 10:02:24 napisał:

  Marzec, idę na dworzec zobaczyć uchodźców. Coś ponad 50 cyganów upaińskich; dzieciaków tyle, że trudno zliczyć. Kilka lat temu 2 koczowiska cyganów rumuńskich dostało mieszkania socjalne. Mama+ i 500+ to ,,nie dziwota", że jesteśmy oblegani przez tę wielodzietną nację. Zwykli upaińcy też nie wyjadą bo u nich plusów brak.

  odpowiedz

  • 4 (4)

  Mroczanka, w dniu 26-05-2022 13:15:47 napisał:

  Ekgroszek po 3 tysiące za tonę, rachunki za prąd najdroższe w historii, ceny jedzenia szybują w górę, a oni dalej bawią się w rozawnictwo. Puszczą nas z torbami.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Ramka na zdjęcia
13,90PLN 8,90PLN
Stres w pracy oraz jego wpływ na występowanie wypadków przy pracy
49PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Wypalenie zawodowe jako przyczyna występowania wypadków przy pracy
49PLN
0

Co robić w przypadku zatrucia? Jak go unikać?

Jak się zachować w przypadku zatrucia? Jak go unikać? Na co uważać, żeby niego nie doszło?

(czytaj więcej)
0

Nie masz jeszcze prezentu na Dzień Ojca? Zaserwuj alternatywny, bezmięsny obiad!

W ostatnim czasie świętowaliśmy już Dzień Matki i Dzień Dziecka# Teraz przychodzi w końcu pora na Dzień Ojca, który przypada na 23 czerwca. Podaruj swojemu Tacie wspólnie spędzony czas! Specjalnie z tej okazji mamy dla Ciebie propozycję na uroczyste menu w nieco alternatywnej, bezmięsnej odsłonie.

(czytaj więcej)
0

„Czy możemy liczyć na europejską pomoc?”. Rozmowa z Jerzym Gawędą

Ponownie rozmawiamy z radnym Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego# Jerzym Gawędą na temat sytuacji politycznej w Europie w związku z toczącą się wojną w naszym sąsiedztwie. Minęło ponad sto dni od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę i nadal trudno mówić o szansach na pokój. Zdaniem naszego rozmówcy w samej Europie jest kilka państw, które wcale nie dążą do jego zawarcia.

(czytaj więcej)
0

Ortodonta dla dzieci. Kiedy warto iść do kontroli?

Dbanie o zęby dzieci to nie tylko nauka szczotkowania. Warto także zatroszczyć się o prawidłowy zgryz. Zajmuje się tym ortodonta.

(czytaj więcej)