Nasza psychika jest fundamentem naszego dobrostanu. Zadbaj o zdrowie

fot. Rzecznik Praw Pacjenta
Dzisiaj chcemy poruszyć temat, który jest ważny# a równocześnie często zaniedbywany - zdrowie psychiczne. W dzisiejszym zabieganym i stresującym świecie, zapominamy o tym, że to nasza psychika jest fundamentem naszego dobrostanu. Możemy inwestować w karierę, osiągać sukcesy zawodowe i gromadzić bogactwo materialne, ale jeśli zaniedbamy zdrowie psychiczne, to wszystko traci na wartości.
Nie bagatelizujmy swojego złego samopoczucia, które może objawiać się w różny sposób - od chronicznego zmęczenia po niespokojny sen czy uczucie ciągłego napięcia. Warto zadbać o siebie i znaleźć chwilę na refleksję nad swoim samopoczuciem, a także być wrażliwym na potrzeby innych. Kryzys psychiczny czy choroba nie zawsze są widoczne na pierwszy rzut oka, dlatego warto nauczyć się rozpoznawać sygnały i wiedzieć, gdzie szukać pomocy.
Długotrwałe izolacje i stresujące sytuacje, które towarzyszyły nam przez ostatnie lata, pozostawiają trwały ślad na psychice. Dlatego teraz, kiedy świat wraca do normy, jest to dobry czas, aby zastanowić się nad profilaktyką zdrowia psychicznego. Bardzo ważne jest dbanie o prawidłową dietę, wypoczynek, zdrowy sen, a także aktywność fizyczną i utrzymywanie więzi społecznych.
Choć są to hasła znane i powtarzane od lat, w dzisiejszych czasach bardzo trudno zadbać o wszystkie te elementy na raz. Mimo, iż okres pandemicznych restrykcji mamy już za sobą, nadal możemy odczuwać skutki izolacji społecznej czy lęku związanego z ciężką chorobą. Tym bardziej niezwykle ważne jest, aby w codziennej gonitwie znaleźć czas dla siebie i poświęcić chwilę na refleksję nad swoim samopoczuciem. Nie zapominajmy również o osobach w naszym otoczeniu, które mogą wymagać pomocy. Bądźmy uważni na drugiego człowieka, bo kryzysu psychicznego czy choroby przecież nie widać.
A co powinniśmy zrobić, jeśli zauważymy u siebie niepokojące objawy? Przede wszystkim nie bagatelizujmy naszego złego samopoczucia. W przypadku pogorszenia się zdrowia psychicznego należy zgłosić się do specjalisty – psychologa lub psychiatry. Warto w tym miejscu przypomnieć, że do lekarza psychiatry nie potrzebne jest skierowanie. Natomiast w przypadku nagłego pogorszenia się stanu zdrowia, należy udać się na izbę przyjęć przy szpitalu posiadającym w swojej strukturze oddział psychiatryczny.
Wsparcia można także szukać w licznych organizacjach zajmujących się pomaganiem osobom w kryzysie psychicznym. Listę takich organizacji można znaleźć na stronie Rzecznika Praw Pacjenta.
Źródło: Rzecznik Praw Pacjenta
Czytaj również
- Nowe paliwo na stacjach benzynowych. Zmiany od 1 stycznia
- Wymagające warunki dla kierowców. Standardy zimowego utrzymania dróg
- Udostępniono internetową Bazę Rodzin. Szlachetna Paczka rusza z pomocą
- "Inżynierowie Przyszłości”. Propozycja skierowana do nauczycieli i uczniów
- Gęsina źródłem witamin. Doceniana nie tylko w Polsce
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Zmiana przepisów. Nowe normy handlowe w odniesieniu do jaj

28 listopada 2023 roku straciło moc rozporządzenie #Komisji (WE) nr 589/2008 z dnia 23 czerwca 2008 roku ustanawiające szczegółowe zasady wykonywania rozporządzenia Rady (WE) nr 1234/2007 w sprawie norm handlowych w odniesieniu do jaj (Dz. Urz. L 163 z 24.06.2008 r., str. 6 ze zm.).
(czytaj więcej)Puchar Tymbarku. Trwają zapisy uczniów do turnieju piłkarskiego

Zapraszamy uczniów szkół podstawowych do udziału# w turnieju o Puchar Tymbarku. Przedsięwzięcie skierowane jest do młodych, aktywnych miłośników piłki nożnej, którzy chcą aktywnie spędzać czas i rozwijać swoje umiejętności piłkarskie. Zapisy trwają do 31 stycznia 2024 roku. Na zwycięzców czekają wspaniałe nagrody. Wydarzenie jest objęte patronem Ministra Edukacji i Nauki.
(czytaj więcej)Nowe paliwo na stacjach benzynowych. Zmiany od 1 stycznia

Od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw w Polsce będzie wprowadzane sukcesywnie nowe paliwo# - benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów – tzw. E10. Benzyna silnikowa E10 zastąpi na stacjach paliw benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Benzyna silnikowa E5, która zostanie zastąpiona benzyną E10, zawiera maksymalnie do 5% objętościowo biokomponentów (bioetanolu), podczas gdy benzyna E10 będzie zawierała maksymalnie do 10% objętościowo biokomponentów. Ta zmiana nie wymaga dodatkowych działań od większości właścicieli pojazdów. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa.
(czytaj więcej)Innowacyjny projekt cyfrowy. Wzmocnienie bezpieczeństwa żywności

Jesteś przedsiębiorcą z branży spożywczej? Pracujesz przy# kontroli przedsiębiorców? A może po prostu jesteś świadomym konsumentem, któremu zależy, żeby żywność była bezpieczna? „System powiadamiania o wprowadzeniu do obrotu żywności prozdrowotnej (SPOŻ)” to innowacyjny projekt, który wspiera wszystkich uczestników rynku spożywczego.
(czytaj więcej)
Komentarze (6) Zgłoś naruszenie zasad
słuchacz, w dniu 19-11-2023 11:26:54 napisał:
odpowiedz
Martynka stara panna po 30, w dniu 19-11-2023 11:27:06 napisał:
odpowiedz
słuchacz, w dniu 19-11-2023 11:45:54 napisał:
odpowiedz
słuchacz, w dniu 19-11-2023 12:01:59 napisał:
odpowiedz
słuchacz, w dniu 19-11-2023 15:08:30 napisał:
odpowiedz
Anna , w dniu 20-11-2023 06:46:38 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!