Dziś mamy 17 sierpnia 2022, środa, imieniny obchodzą:

07 lipca 2022

Niepokorny plażowicz otrzymał mandat. Mieszkaniec powiatu nakielskiego opuścił teren kąpieliska

fot. KPP Wągrowiec

fot. KPP Wągrowiec

Przypominamy, że na strzeżonych kąpieliskach czuwający nad# bezpieczeństwem ratownicy mogą poprosić wypoczywających o konkretne zachowanie, mogą nawet wyprosić z terenu kąpieliska.

Ratownik decyduje czy można korzystać z kąpieli w rejonie jego nadzoru – swoją decyzje ogłasza poprzez wywieszenie odpowiedniej flagi - biała flaga oznacza, że kąpiel jest dozwolona, a czerwona informuje o zakazie kąpieli,

W przypadkach zagrożenia (np. nagła zmiana pogody) ratownik może wywiesić czerwoną flagę zakazując dalszej kąpieli.

Ratownik jest po to, by strzec bezpieczeństwa kąpiących, ale nie jest opiekunką do dzieci, zatem to na rodzicach ciąży obowiązek obserwowania swojego dziecka, gdy wejdzie do wody.

Do obowiązków ratownika należy również prewencyjne działanie – zapobieganie sytuacjom niebezpiecznym.

Kwestie bezpieczeństwa na kąpieliskach reguluje m.in. Ustawa z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych

Ratownik jako osoba zatrudniona przez zarządzającego obszarem wodnym ma pełne prawo do:

Art. 6. Zarządzający wyznaczonym obszarem wodnym lub osoba przez niego upoważniona może nie wpuścić na ten obszar osoby lub żądać opuszczenia przez nią tego obszaru, jeśli zachowanie osoby wyraźnie wskazuje, że znajduje się ona w stanie nietrzeźwości lub jest pod wpływem środka odurzającego.

Przypominamy również, że nie można pływać kajakiem rowerkiem wodnym itp. po „kilku głębszych”

Art. 35. Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi w ruchu wodnym statek lub inny obiekt pływający, niebędący pojazdem mechanicznym, podlega karze grzywny.

Niestety nie wszyscy potrafią zachować się na kąpieliskach, a na zwrócenie im uwagi przez ratowników reagują niepotrzebną agresją. W niedzielne popołudnie 25-letni miejszkaniec jednej z miejscowości z gminy Kcynia, który przybył na plażę w Kobylcu swoim głośnym i wulgarnym zachowaniem zakłócał tam obecnym wypoczynek. Kiedy ratownicy zwrócili mu uwagę, wówczas agresję słowną skierował w ich kierunku. Takie zachowanie nie jest tolerowane i w każdym podobnym przypadku ratownicy mogą liczyć na policjantów. Awanturnik wraz z policjantami opuścił plażę i otrzymał mandat karny z art 51 KW.

Przypominamy, że kto zakłóca porządek publiczny, naraża się na mandat w wysokości do 500 złotych, a w przypadku skierowania postępowania na drogę sądową, grzywna może wynieść nawet 5 000 złotych

Materiał: KPP Wągrowiec

Oceń artykuł: 15 3

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (5) Zgłoś naruszenie zasad

  • 2 (4)

  Martynka , w dniu 07-07-2022 09:08:41 napisał:

  Ciekawe co brał oprócz alkoholu, już myślałem że to w Wąsoszu, skąd był?

  odpowiedz

  • 10 (12)

  Hel , w dniu 07-07-2022 10:41:17 napisał:

  Czy to ważne skąd , cham zawsze będzie chamem. Nie jednym wydaje się że wszystko im wolno,a co do zachowania to wyssane z mlekiem matki.

  odpowiedz

  • 5 (5)

  Szuwarek, w dniu 07-07-2022 12:42:04 napisał:

  Konkretne zachowanie czyli wsiadaj brachu do przeciekającego kajaka i wio na środek jeziora.

  odpowiedz

  • 4 (4)

  patka, w dniu 07-07-2022 13:34:09 napisał:

  on to raczej wyssal z mlekiem ojca :)

  odpowiedz

  • 5 (5)

  czytelnik, w dniu 07-07-2022 14:24:01 napisał:

  Poszanowania prawa,godności bliźniego,cudzej własności muszą od dziecka uczyć rodzice,karanie nie zawsze jest srodkiem wychowawczym,jednak dyscyplinuje społeczeństwo.Za wulgaryzmy karani byc powinni wszyscy,łącznie z dzićmi,małolatami.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Ramki urodzinowe
39,90PLN
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
Ramka na 4 zdjęcia
39,90PLN 27,90PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Konstrukcje stalowe
0

Odśwież pokój na nowy rok szkolny! Szybka metamorfoza

Zbliżający się nowy rok szkolny to zwykle emocjonujący czas dla dzieci i rodziców.# Ekscytacja dziecka na myśl o powrocie do szkoły, miesza się z żalem za kończącymi się wakacjami. Pojawia się tęsknota za szkolnymi kolegami, a wrodzona, dziecięca ciekawość, przekłada się na motywację do nauki i zabawy. Dla rodziców z kolei to moment, w którym chcą jak najlepiej przygotować dziecko do tego, by czerpało z chodzenia do szkoły maksimum satysfakcji. Istotne są tutaj nie tylko kupno zeszytów czy książek, ale również zaaranżowanie wnętrza pokoju dziecięcego tak, by zachęcało do efektywnej nauki, jak i pozwalało na odpoczynek.

(czytaj więcej)
0

Sprzedaż pożyczek. W porównaniu do roku ubiegłego wzrost o 19%

W lipcu 2022 r. firmy pożyczkowe udzieliły łącznie 307,5 tys. nowych# pożyczek o wartości 793 mln zł. W porównaniu do lipca 2021 r. liczba udzielonych pożyczek wzrosła o 19,1%, a wartość o 18,0%.

(czytaj więcej)
0

Prawie 48,5 mln zł. Tyle mieszkańcy regionu przekazali dla organizacji

W 2022 roku mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego #po raz kolejny pokazali, że chętnie wspierają bliskie im cele przekazując w swoich rozliczeniach PIT prawie 48,5 mln zł dla organizacji pożytku publicznego. To rekordowa kwota wyższa o ponad 6 mln zł w porównaniu z ubiegłym rokiem. Kwoty te rosną z roku na rok.

(czytaj więcej)
0

Julia Hladiy z Kowalewa przekazała cenne znalezisko. Tysiącletni krzyżyk

Julia Hladiy, pochodząca z Kowalewa (gmina Szubin), postanowiła# związać swoje życie z Gdańskiem. Tam, od jakiegoś czasu, łowi bursztyny. W lutym tego roku znalazła jantar w kształcie krzyża, pochodzący z XII wieku. Swoje znalezisko oddała do Muzeum Bursztynu w Gdańsku.

(czytaj więcej)