Dziś mamy 19 kwietnia 2024, piątek, imieniny obchodzą:

15 stycznia 2022

Obrady Konwentu Powiatów Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Wypracowano trzy stanowiska

fot. pow.

fot. pow.

W czwartek, 13 stycznia 2022 r. w Ciechocinku odbyły się obrady# Konwentu Powiatów Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Przybyłych powitała i zaprezentowała powiat aleksandrowski Lidia Tokarska – Starosta Aleksandrowski. Konwentowi przewodniczył Starosta Wąbrzeski – Krzysztof Maćkiewicz.

Zadaniem Konwentu jest reprezentowanie interesów członków Związku Powiatów Polskich w danym regionie. Pełni on rolę doradczą względem organów ZPP i może w szczególności przyjmować własne stanowiska lub opinie oraz kierować do zarządu ZPP pisma o podjęcie interwencji – w sprawach związanych z celami statutowymi.

Konwent może również współpracować z organami administracji rządowej i samorządowej w danym województwie. Tworzą go starostowie i prezydenci miast na prawach powiatu będący członkami ZPP lub upoważnione przez nich osoby w danym województwie.

Podczas spotkania wypracowano trzy stanowiska Konwentu. Pierwsze z nich dotyczy przyspieszenia prac związanych ze zmianą przepisów ustawy prawo farmaceutyczne w zakresie pełnienia przez apteki ogólnodostępne dyżurów w porze nocnej i dni wolne od pracy. Problemem ogólnokrajowym jest uchylanie się przez apteki od pełnienia wyznaczonych dyżurów, które określone są uchwałą przez radę powiatu. Pomimo wielu prób podejmowanych przez władze samorządów powiatowych, mających na celu wypracowanie konsensusu pomiędzy obowiązkiem wynikającym z ustawy a stanowiskiem właścicieli aptek ogólnodostępnych, którzy coraz częściej odmawiają pełnienia wyznaczonych dyżurów, w obecnym stanie prawnym nie jest możliwe określenie modelu pełnienia dyżurów akceptowalnego przez obie strony.

Kolejnym stanowiskiem wspólnie wypracowanym przez Konwent jest stanowisko dotyczące subwencji oświatowej. W związku z rosnącymi kosztami funkcjonowania oświaty, głównie w zakresie płacowym wynikającym z działań rządu, powiatom zaczyna brakować środków na wydatki bieżące. Problem niedofinansowania oświaty wynika wprost z różnicy jaka powstała pomiędzy wysokością podwyżek wynagrodzeń w oświacie (2019 – 2020 r.), a otrzymaną w tych latach subwencją oświatową. Od strony rządowej oczekuje się adekwatnego wzrostu środków na wynagrodzenia dla kadry pedagogicznej oraz pracowników administracji i obsługi, a także skompensowania wydatków ponoszonych na utrzymanie infrastruktury szkolnej wynikających z gwałtownego wzrostu cen nośników energii, a przede wszystkim nie pomniejszania dochodów budżetów z powodu wprowadzenia „Polskiego Ładu”.

Trzecie stanowisko Konwentu dotyczy przyspieszenia prac związanych ze zmianą przepisów ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych w zakresie dotyczącym stwierdzenia zgonu i jego przyczyny. Bieżący stan prawny stanowi problem dla starostów, z uwagi na brak jednoznacznych uregulowań pozwalających wyznaczyć odpowiednią osobę odpowiedzialną za stwierdzenie zgonu. Obecnie brak jest jasnych zasad wskazujących źródło finansowania tego zadania przez powiaty.

W obradach Konwentu uczestniczyli m.in Wicewojewoda Kujawsko-Pomorski – Józef Ramlau, Członek Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego – Sławomir Kopyść oraz starostowie powiatów z terenu naszego województwa, Wicestarosta Aleksandrowski – Adam Potaczek, Przewodniczący Rady Powiatu Aleksandrowskiego – Arkadiusz Świątkowski, Sekretarz Powiatu Aleksandrowskiego – Paulina Smykowska, Skarbnik Powiatu Aleksandrowskiego – Mariusz Możdżeń, Zastępca Prezydenta Włocławka – Domicela Kopaczewska, Burmistrz Ciechocinka – Leszek Dzierżewicz, Pełnomocnik Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego ds. współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego – Andrzej Potoczek.

Prelegentami podczas Konwentu byli: Marcin Wiecki – dyrektor Regionu Kujawsko-Pomorskiego Banku Gospodarstwa Krajowego w Toruniu, Anna Pawlak – dyrektor ds. rozwoju relacji społecznych w BGK, Marzena Łukowska i Paweł Polikowski – przedstawiciele BGK regionu kujawsko-pomorskiego, Grzegorz P. Kubalski – zastępca dyrektora Biura Związku Powiatów Polskich, Violetta Witkowska – naczelnik Wydziału Wdrażania Projektów Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko- Pomorskiego w Toruniu.

Materiał: Starostwo Powiatowe w Aleksandrowie

Oceń artykuł: 8 10

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Szkolenie okresowe pracowników
49PLN
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
0

Ciekawe miejsca na terenie Leśnictwa Dębogóra. Co warto zobaczyć?

Pogoda nie zachęca wręcz do #wychodzenia na zewnątrz, więc My chcemy Was zachęcić do lektury przy porannej kawie. Tym razem kilka ciekawych miejsc na terenie Leśnictwa Dębogóra.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Edukacyjny piknik z okazji Dnia Ziemi. Wstęp bezpłatny

22 kwietnia 2024 r. po raz pięćdziesiąty czwarty obchodzimy# Dzień Ziemi. To święto ekologiczne, które w tym roku promowane jest hasłem: Planeta kontra plastik. W ramach obchodów Główny Inspektorat Ochrony Środowiska jest współorganizatorem edukacyjnego pikniku na terenie Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB.

(czytaj więcej)
0

Wskoczył do rzeki, by ratować nastolatkę. Ryzykował własnym życiem (film)

Starszy aspirant Łukasz Grabowski z Komendy #Miejskiej Policji w Toruniu, ryzykując własne życie, uratował młodą kobietę. Nie zważając na silne prądy i niską temperaturę wody, funkcjonariusz ruszył na pomoc 16-latce, która tonęła w nurcie Wisły.

(czytaj więcej)