Dziś mamy 24 września 2021, piątek, imieniny obchodzą:

09 lipca 2021

Odeszła Wanda Szkulmowska. Była tegoroczną laureatką Medalu Sędziwoja

fot. Szubiński Dom Kultury

fot. Szubiński Dom Kultury

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy informację o# śmierci Wandy Szkulmowskiej inicjatorki i wieloletniej jurorki Konkursów Sztuki Ludowej Pałuk. Tegorocznej laureatki Medalu Honorowego Sędziwoja z Szubina.

Rodzinie zmarłej pragniemy złożyć
najszczersze kondolencje.

Dyrekcja i Pracownicy
Szubińskiego Domu Kultury

______________________________________

Wanda Szkulmowska, urodziła się w październiku 1931 r. w Warszawie. Przez ponad sześćdziesiąt lat działała na rzecz kultury ludowej i jej twórców z woj. kujawsko-pomorskiego. Jej dorobek twórczy to 153 opublikowane prace, w tym 11 książek, których była autorem lub współautorem, intensywna działalność na rzecz upowszechniania kultury, opieki nad sztuką ludową i jej twórcami, pełnienie funkcji wykładowcy na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, Uniwersytecie im. Kazimierza Wielkiego i Kujawsko-Pomorskiej Szkole Wyższej.

Działalność Pani Wandy zapoczątkowana została 1956 roku podjęciem pracy w Oddziale Upowszechniania Kultury Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy, którego przez wiele lat była kierownikiem. Zaowocowała z czasem m. in. wybitnym wkładem w rozwój kultury ludowej regionów – Kujaw, Pałuk, Borów Tucholskich, Kaszub, ziemi chełmińskiej i dobrzyńskiej. Przez cały czas swojej pracy w Wydziale Kultury zajmowała się stwarzaniem warunków dla rozwoju sztuki ludowej we wspomnianych regionach.

Oprócz prowadzenia bieżących spraw związanych z upowszechnianiem kultury, kształceniem kadr dla kultury, wymianą z zagranicą i wieloma innymi, brała udział w tworzeniu strategicznych planów rozwoju kultury w regionie. Wanda Szkulmowska pracowała w zespole przygotowującym perspektywiczny program rozwoju kultury w woj. bydgoskim do 1990 roku. Była inicjatorem i głównym organizatorem w tzw. eksperymencie szubińskim. Był to eksperymentalnie prowadzony w latach 1960-1961 w czterech powiatach w Polsce (m.in. szubińskim) program „Szkoła ośrodkiem życia kulturalnego młodocianych i dorosłych na wsi”. Eksperyment ten przyczynił m.in. do ożywienia sztuki ludowej na Pałukach. Jednym z efektów było ogłoszenie w 1963 roku pierwszego konkursu „Sztuka Ludowa Pałuk” w Szubinie.

Od roku 1961 Wanda Szkulmowska działała w Kujawsko-Pomorskim Towarzystwie Kulturalnym w Bydgoszczy, od 1975 roku przewodniczyła Sekcji Kultury Ludowej tego Towarzystwa. Sekcja ta była ważną płaszczyzną współdziałania dla wielu osób z różnych instytucji i stowarzyszeń kulturalnych. Dzięki temu współdziałaniu wypracowano praktykę odbywania co roku w jednym z regionów dużej imprezy związanej ze sztuką ludową. Inicjatywą Wandy Szkulmowskiej było ogłoszenie w 1976 roku konkursów „Haft w stroju ludowym” dla regionu Pałuk oraz „Złotogłowie kaszubskie”.

Była pomysłodawczynią i organizatorką wielu wystaw poświęconych sztuce ludowej. Najważniejsze to: „Sztuka ludowa i jej twórcy. Kujawy- Pałuki.”, Bydgoszcz 1963, „Współczesna sztuka ludowa w woj. bydgoskim”, Bydgoszcz 1971, Wystawa objazdowa sztuki ludowej regionu Kujaw, Pałuk i Kaszub” 1972-1989 Rumunia, NRD, Bułgaria, Francja, i różne miasta w Polsce, „Współczesna sztuka ludowa Kujaw, Pałuk i Kaszub”, Bydgoszcz 1983, „Hafty kaszubskie woj. bydgoskiego”, Warszawa 1985. Do wielu z tych wystaw W. Szkulmowska pisała i redagowała obszerne katalogi, zawierające opisy obiektów i sylwetki twórców. Katalogi te pozwalały czytelnikowi zorientować się co dzieje się w sztuce ludowej danego regionu. Jest redaktorem i współautorem trzech pozycji o fundamentalnym znaczeniu dla historii sztuki ludowej Kaszub, Pałuk i Kujaw. Są to „Sztuka ludowa Kaszub. Przeszłość i teraźniejszość” 1995, „Sztuka ludowa Pałuk. Przeszłość i teraźniejszość” 1996, „Sztuka ludowa Kujaw. Przeszłość i teraźniejszość” 1997.

Wśród ważnych pozycji autorstwa Wandy Szkulmowskiej należy wymienić: „Sztuka ludowa w Borach Tucholskich” 2003, „Oj stąpej koniku. Rzecz o zespole regionalnym „Pałuki” z Kcyni”, Kcynia 2006, „Jesień na Pałukach. Zjazdy twórców ludowych w Żninie w latach 1966 – 2010.” Żnin 2010. Jest współautorką znaczących publikacji: „Szubińskie konkursy sztuki ludowej Pałuk”, Szubin 2007; „Pałucka sztuka ludowa i jej twórcy. Szubińskie konkursy w latach 1963 - 2012”, Szubin 2012.

Wanda Szkulmowska była współautorem i prowadzącym cyklu 13 programów dla Telewizji Bydgoszcz poświęconych amatorskim zespołom folklorystycznym z regionów Kujaw, Pałuk i Kaszub. Również napisała scenariusz, była autorką komentarza i konsultantem etnograficznym dwóch filmów dla TVP1 „Przywoływki dyngusowe” i „Dożynki na Pałukach” (1999-2000).

Wanda Szkulmowska została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi (1962), Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1968), Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2001), Medalem im. Oskara Kolberga ”Za zasługi dla kultury ludowej” (1987), Srebrnym i Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze- Gloria Artis”(2005 i 2016), Medalem „Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis”(2016) oraz Medalem Honorowym Sędziwoja z Szubina (2021).

Materiał: Szubiński Dom Kultury 

Oceń artykuł: 1 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Balustrady Bramy Ogrodzenia
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Meble kuchenne - na zamówienie
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Nowoczesny styl
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Sprawdzanie i regulacja ciśnienia w ogumieniu
Pokój dzienny/ jadalnia
0

Dzień Bez Samochodu. Zostaw auto w garażu i nadrób zaległości!

Zdarza Ci się narzekać, że masz za mało czasu na czytanie, oglądanie filmów, albo# załatwianie spraw urzędowych? Jeśli dodatkowo jesteś kierowcą – mamy dla Ciebie dobrą radę. Dziś, w Dzień Bez Samochodu, zostaw auto w garażu i nadrób zaległości!

(czytaj więcej)
0

Młodzi chętnie kontynuują tradycję przygotowywania przetworów na zimę

Polacy kochają przetwory – po raz kolejny pokazało cykliczne# badanie Barometr Providenta. Za specjałami ze słoika nie przepada zaledwie 3 proc. respondentów. Choć ulubionym przysmakiem Polaków w każdym wieku są kiszone ogórki, można zauważyć, że im młodsi badani, tym większa słabość do słodkich, owocowych smaków.

(czytaj więcej)
0

Apetyt na kawę służy zdrowej starości. Dobroczynne związki zaklęte w filiżance

Co piąty mieszkaniec Unii Europejskiej ma 65 lat i więcej#. Oznacza to, że niemal 100 milinów ludzi na naszym kontynencie mierzy się z wyzwaniami późnego wieku. Wśród nich znajduje się wiele rodzajów zaburzeń zdolności poznawczych, w tym choroba Alzheimera. Schorzenie to dotyka już 5 proc. osób w tym wieku. Przewiduje się, że populacja osób starszych będzie rosła, co prawdopodobnie będzie równoznaczne ze wzrostem liczby osób cierpiących na chorobę Alzheimera. Nie dziwi więc zwiększony wysiłek naukowców w celu poszukiwania czynników mogących przedłużać sprawność umysłową. Jedynym z nich, szczególnie przykuwającym uwagę badaczy, jest kawa.

(czytaj więcej)
0

Rozmowa szer. Agatą Wasiluk. W weekend zdobyła V-ce Mistrzostwo Polski

Żołnierz 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony# Terytorialnej szer. Agata Wasiluk ma 24 lata. Pochodzi z Bydgoszczy, na co dzień służy w 82 batalionie lekkiej piechoty w Inowrocławiu, który podlega pod brygadę. Ma 177 cm wzrost i 64 kg wagi. Ukończyła studia pierwszego stopnia z wychowania fizycznego.

(czytaj więcej)