Dziś mamy 26 kwietnia 2024, piątek, imieniny obchodzą:

30 lipca 2021

Omijanie rogatek to prowokowanie tragedii! Uważajmy na przejazdach

fot. archiwum

fot. archiwum

Kolejarze apelują! Ignorowanie znaku# stop, czerwonego światła, omijanie rogatek, to prowokowanie tragedii, a rozsądek i korzystanie z informacji na żółtych naklejkach, umieszczonych na przejazdach ratuje życie. Bezpieczne piątki - wakacyjne działania PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. i Straży Ochrony Kolei na przejazdach kolejowo-drogowych dodatkowo przypominają o bezpieczeństwie.

Ambasadorzy Bezpieczeństwa w każdy wakacyjny piątek prowadzą działania na przejazdach kolejowo-drogowych. Dodatkowe kontrole zachowania kierowców, rowerzystów oraz edukacja i wskazywanie, gdzie znajdziemy ważne informacje na żółtych naklejkach, przypominają o bezpieczeństwie podczas wyjazdów i powrotów z wakacji.

„Bezpieczne piątki” to akcja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. w ramach kampanii społecznej „Bezpieczny przejazd”. Dziś akcje pracowników PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. i Straży Ochrony Kolei są na przejazdach m.in. we Wronkach, Władysławowie, Świnoujściu, Tłuszczu, Częstochowie, Opolu, Łodzi.

Nieostrożność, pośpiech i brawura kierowców to przyczyna 99 proc. wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych. Niezatrzymywanie się przed znakiem stop, ignorowanie czerwonych świateł, omijanie zamkniętych, wjeżdżanie pod opadające rogatki, czy też wjeżdżanie na przejazd bez możliwości zjazdu – to najczęstsze przyczyny tragedii.

Liczba zdarzeń na przejazdach kolejowo-drogowych maleje. W 2020 r. w porównaniu z 2019 r. o 15% zmniejszyła się liczba wypadków z pojazdami na przejazdach kolejowo-drogowych. W 2020 roku odnotowano 158 zdarzeń, a w 2019 roku 185. Od 1 lipca do 31 sierpnia 2020 roku było 25 wypadków, zginęło w nich 5 osób, 4 zostały ciężko ranne.

Ambasadorzy Bezpieczeństwa apelują o przestrzeganie przepisów podczas przekraczania torów i o „słuchanie głosu rozsądku”. Chcemy aby te wakacje były bezpieczniejsze.

#ŻółtaNaklejkaPLK ratuje życie. Naklejki umieszczone na przejazdach kolejowo-drogowych mają trzy ważne numery. To Indywidualny numer przejazdu, który precyzyjnie określa położenie, numer alarmowy 112, który należy wybrać, gdy zagrożone jest życie i zdrowie oraz numer do służb technicznych PLK, na który można zgłaszać nieprawidłowości i awarie na przejazdach, które nie zagrażają bezpośrednio życiu.

W czerwcu 2018 r. dla zwiększenia bezpieczeństwa kierowców, pieszych i pasażerów pociągów, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. oznakowały 14 tys. przejazdów kolejowo-drogowych żółtymi naklejkami z informacjami, które ratują życie w niebezpiecznych sytuacjach na torach.

„Bezpieczny przejazd…” edukacja na lato

Kampania społeczna „Bezpieczny przejazd” to działania na przejazdach, w szkołach, spoty o bezpiecznym zachowaniu w tv, radiu, Internecie, plakaty i ulotki. Dzięki aplikacjom mobilnym kampanii „Bezpieczny przejazd” dzieci nie będą się nudzić podczas wakacyjnych podróży. Razem z Ambasadorami Bezpieczeństwa zapraszamy rodziców i dzieci do korzystania z aplikacji mobilnych oraz gier edukacyjnych, dostępnych na stronie internetowej kampanii. W trakcie podróżowania pociągiem czy samochodem najmłodsi mogą poznać zasady bezpieczeństwa.

„Bezpieczny przejazd VR” to aplikacja mobilna, która, przy użyciu gogli VR, pozwala uczyć się na wykreowanym w wirtualnej rzeczywistości przejeździe. Można jej używać również korzystając z samego smartfona. Dostępna jest w wersji na Androida oraz iOS.

„Bezpieczny Przejazd – Wyzwanie” to niekończący się wyścig, podczas którego można poznać różne kategorie przejazdów oraz wyrobić nawyk prawidłowego ich pokonania, niezależnie od kategorii. Świetna zabawa dla wszystkich lubiących rywalizację, pobijanie rekordów i zdobywanie trofeów. Dostępna jest w wersji na Androida, iOS oraz Windows.
Dla najmłodszych – Gra w znaki, Memory, Znajdź różnicę i Puzzle, czyli to co wszyscy lubimy najbardziej. I doskonała okazja dla rodziców, by sprawdzili swoją wiedzę na temat zasad bezpieczeństwa i znajomość przepisów ruchu drogowego. Wszystkie gry są dostępne na www.bezpieczny-przejazd.pl/edukacja/dla-dzieci.

Materiał: Mirosław Siemieniec rzecznik prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Oceń artykuł: 6 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (7) Zgłoś naruszenie zasad

    • -3 (7)

    DLugo, w dniu 30-07-2021 11:05:16 napisał:

    czy 6 minut zamkniętych rogatek z zegarkiem w ręku to nie nad wyraz długo?

    odpowiedz

    • 0 (6)

    Mieszkaniec Powiatu , w dniu 30-07-2021 23:49:21 napisał:

    Nie stosowanie się do krajowych przepisów gdzie wyraźnie jest napisane ze przejazd należy zamknąć nie wcześniej niż na 3 minuty przed najazdem czoła pociągu .A tym czasem nakielscy dyżurni prowokują kierowców do przejazdu na czerwonym gdyż potrafią zamknąć przejazd nawet na 10minut przed najazdem czoła pociągu. Co jest nie legalne niestety policja nie potraci rozwiazac problemu....

    odpowiedz

    • -3 (3)

    Pozdrawiam., w dniu 31-07-2021 08:30:19 napisał:

    Zgadzam się z przedmówcą.Ba! Czasami to dyżurna potrafi zamykać dosyć,że sporo przed czasem to i nie patrzy czy między rogatkami jest samochód.kiedyś nawet zamknęła samochód na przejeździe właśnie na Staszica.Dalej patrząc ,to na ulicy Drzymały potrafi zamknąć jedną tylko jedną stronę,Stojąc 10minut nie sposób objechać rogatki.Nasuwa mi się pytanie ,czy oby nie jest to robione celowo ,by kierującym puszczały nerwy i wykonywali niedozwolone manewry.Cały przejazd jest monitorowany ,a potem kierującego zgłasza się na policję i dostaje mandat na podstawie nagrania.Zastanawiające.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (2)
    • 2 (2)

    CNA, w dniu 31-07-2021 14:42:22 napisał:

    Co za ludzie komentują ten artykuł, napewno nie powinni być kierowcami. Pozdrawiam.

    odpowiedz

    • 3 (3)

    Dobra Rada, w dniu 01-08-2021 07:56:26 napisał:

    Wszystkim, wiecznie żyjącym w pośpiechu i narzekającym osobom polecam dokształcić się co do specyfiki pracy dróżnika przejazdowego jak i innych pracowników kolei oraz ryzyka z jakim wiąże się ta praca. Nikt wam na złość przed nosem rogatek nie zamyka, gdyż jest to robione dla waszego bezpieczeństwa. Jeżeli ktoś nie rozumie tak prostej rzeczy to polecam wrócić się do podstawówki. Komentarze wielkich nakielskich "znawców" przepisów itp. jak zawsze na poziomie dna, macie czas pisać bzdurne komentarze ale poczekać kilka minut na przejeździe to już problem ;)

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
49PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
0

Najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Dlaczego warto jeść śniadanie?

Śniadanie to najważniejszy posiłek# w ciągu dnia. Dzięki niemu dostarczamy organizmowi węglowodany, które są źródłem energii.

(czytaj więcej)
0

Sprawdzono jakość handlową jaj. Jakie nieprawidłowości stwierdzono?

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów #Rolno-Spożywczych (IJHARS) przedstawia wyniki planowej kontroli w zakresie jakości handlowej jaj, przeprowadzonej w IV kwartale 2023 r. w sklepach spożywczych i innych punktach sprzedaży detalicznej na terenie całego kraju.

(czytaj więcej)
0

Zmień swoje dotychczasowe nawyki. Serce kocha sport

Systematyczna aktywność fizyczna jest podstawą# zdrowego stylu życia. Małymi krokami spróbuj zmienić swoje dotychczasowe nawyki.

(czytaj więcej)
0

Poranne ćwiczenia strażaków. Udział wzięło pięć zastępów

W czwartek, 25 kwietnia w godzinach rannych strażacy #prowadzili ćwiczenia na obiekcie przy ulicy Kcyńskiej w Szubinie.

(czytaj więcej)