Dziś mamy 19 marca 2024, wtorek, imieniny obchodzą:

18 lipca 2021

Ostatnia droga śp. Wandy Szkulmowskiej. Pożegnały ją rodzina i delegacje

fot. Tomasz Czachorowski

fot. Tomasz Czachorowski

9 lipca odeszła Wanda Szkulmowska - osoba wielkiego serca i# umysłu, która połączyła w jedną wartość swoje życie osobiste, zawodowe, pasje i wiedzę. Była wybitnym ekspertem i moderatorem kultury ludowej na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Będąc przekonaną, że jednym z bogactw każdego regionu jest sztuka i tradycja ludowa, którą należy z największym szacunkiem i zaangażowaniem chronić, promować i rozwijać, poświęciła twórcom ludowym i ich dziełom znaczącą część swojego zawodowego życia. Przyczyniła się do rozwinięcia badań terenowych związanych z kulturą tradycyjną i rękodziełem. Stworzyła nowatorski systemu promocji i wsparcia sztuki ludowej oraz jej twórców. Współinicjowała wystawy, konkursy, prezentacje, które aktywizowały środowiska twórcze Pałuk, Borów Tucholskich, Kujaw i Kaszub. W uroczystości pogrzebowej wziął udział wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski

Wanda Szkulmowska była pomysłodawczynią sytemu stypendialnego dla twórców ludowych - programu aktualnie kontynuowanego przez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego we współpracy ze Stowarzyszeniem Twórców Ludowych oraz Muzeum Etnograficznym w Toruniu w formie Konkursu Aktywności Artystycznej Twórców Ludowych. W jego ramach rokrocznie przyznawanych jest ponad 100 nagród finansowych dla artystów ludowych. Należała do osób, które nie tylko chętnie dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem, ale też zarażają innych swoją pasją. Była autorką ponad stu pięćdziesięciu publikacji, w tym 11 książek poświęconych sztuce ludowej regionów naszego województwa. Opracowała m.in.: trzy tomiki kujawskiego poety Franciszka Becińskiego, wydała szkic o sztuce ludowej w Borach Tucholskich, monografię zespołu regionalnego „Pałuki”, przygotowała wydawnictwo multimedialne „Ziemia rodzinna - to Kujawy”, monografię „Jesień na Pałukach. Żnińskie zjazdy twórców ludowych 1966-2010”. Była współautorką 13 programów telewizyjnych o zespołach folklorystycznych z cyklu „Na swojską nutę”. Spełniała się również jako wykładowca i nauczyciel akademicki. Po przejściu na emeryturę kontynuowała prace organizatorskie, redakcyjne i nadal wpierała z wielką energią i życzliwością twórców ludowych. Przez wiele lat była członkiem zarządu Kujawsko-Pomorskiego Towarzystwa Kulturalnego w Bydgoszczy, Rady Naukowej Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie oraz opiekunką oddziału bydgosko-toruńskiego stowarzyszenia.

Za swą działalność zawodową i społeczną została uhonorowana m.in.: Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem im. Oskara Kolberga, Srebrnym i Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz Medalem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis (w 2016 r.).

Materiał: Departament Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 11 9

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
0

Jak prawidłowo stosować antybiotyki? Nie przerywaj kuracji

Czy wiesz, jak prawidłowo stosować antybiotyki? Zapobieganie infekcjom i odpowiednie ich# leczenie pomogą zachować skuteczność leków i zapobiegać antybiotykoodporności.

(czytaj więcej)
0

Ćwiczenia policjantów i straży granicznej. Wspólne działania

Policjanci, wspólnie ze strażą graniczną, wzięli udział# w ćwiczeniach na terenie Portu Lotniczego w Bydgoszczy. Miały one na celu sprawdzenie i utrwalenie działań służb w odpowiedzi na realne zagrożenia, które mogą wystąpić podczas codziennej działalności lotniska.

(czytaj więcej)
0

Terytorialsi na kolejnym szkoleniu. Kurs SERE był bardzo wymagający

Ucieczka, unikanie przeciwnika, przetrwanie w terenie to tylko niektóre #zagadnienia kursu SERE poziomu B, który w minionym tygodniu zrealizowało Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu. W 5-dniowym kursie udział wzięło kilkunastu Terytorialsów z całego kraju, a zajęcia realizowane były m.in. na terenie borów Tucholskich.

(czytaj więcej)
0

Co nam mówi kod kreskowy? Czy prefiks 590 = Polska?

Kto odpowiada za kody kreskowe#? GS1 to międzynarodowa organizacja zajmująca się zarządzaniem systemem znakowania produktów kodami kreskowymi.

(czytaj więcej)