Dziś mamy 24 września 2023, niedziela, imieniny obchodzą:

07 czerwca 2023
Wiadomości z regionu

Oszustwo "na policjanta" i "covid19". Seniorki straciły pieniądzę i biżuterię

fot. KMP w Bydgoszczy

fot. KMP w Bydgoszczy

Sprawcy, podszywając się pod policjantów oraz personel medyczny, okradli dwie #bydgoszczanki. 82 i 87-latka straciły pieniądze oraz złotą biżuterię, po tym jak odebrały telefon od „fałszywego” policjanta, a w drugim przypadku medyka. Pamiętajmy, że POLICJANCI nigdy i pod żadnym pozorem nie zwracają się z prośbą o przekazanie jakichkolwiek kwot pieniędzy czy innych kosztowności. Bądźmy czujni i nie przekazujmy żadnych pieniędzy nieznanym osobom. To oszuści!

Wczoraj (06.06.2023) policjanci z bydgoskiego Błonia oraz Szwederowa otrzymali dwa zgłoszenia dotyczące oszustw metodą na tak zwanego policjanta oraz covid-19.

Pokrzywdzona 82-latka odebrała telefon od mężczyzny podającego się za jej syna, który poinformował ją, że potracił ciężarną kobietę i potrzebuje pieniędzy na kaucję w wysokości 50 tysięcy złotych, aby uniknąć aresztu. Następnie rozmowę kontynuowała nieznana seniorce kobieta podająca się za policjantkę, która uwiarygodniła powyższe zdarzenie oraz wydała instrukcję. 82-letnia bydgoszczanka uwierzyła w tę historię i przekazała 12 tysięcy złotych oraz złotą biżuterię, wartą kilkaset złotych, nieznanemu mężczyźnie pod miejscem zamieszkania.

Natomiast w przypadku 87-letniej mieszkanki naszego miasta, sprawca podawał się za personel medyczny ze szpitala, gdzie rzekomo miały trafić jej dzieci chore na COVID-19 i potrzebne są pieniądze na leczenie. Seniorka uwierzyła w tę historię i przekazała mężczyźnie, który pojawił się w drzwiach jej mieszkania, swoje oszczędności w kwocie 25 tysięcy złotych oraz złotą biżuterię wartą 22 tysiące złotych.

Obie pokrzywdzone po pewnym czasie zorientowały się, że zostały oszukane.


Pamiętajmy, że policjanci nigdy i pod żadnym pozorem nie zwracają się z prośbą o przekazanie jakichkolwiek kwot pieniędzy. Tego rodzaju sytuacje są dowodem na to, że mamy do czynienia z oszustami. Niestety dopiero po wszystkim ofiara orientuje się, że została oszukana, bardzo często wcześniej przekazując oszustom oszczędności swojego życia, a nawet zaciągając kredyty.

Oszustwa „na wnuczka” i „na policjanta”, to oszustwa, w których ofiarami są przeważnie osoby starsze. Metoda działania przestępców w takich przypadkach za każdym razem jest bardzo podobna. Najczęściej wyszukują osobę, jej adres i numer telefonu w książce telefonicznej, po czym nawiązują kontakt. Podają się za członka rodziny: wnuczka, kolegę, przyjaciela, a ostatnio najczęściej policjanta. Do tego prowadzą rozmowę w taki sposób, że osoba pokrzywdzona jest przekonana, że rozmawia z prawdziwym policjantem.

Apelujemy również do bliskich osób starszych - zadbajcie Państwo o bezpieczeństwo seniorów. Powiedzcie im o zagrożeniach, uczulcie na opisywane przestępcze techniki, z których korzystają oszuści. Porozmawiajcie ze swoimi rodzicami bądź dziadkami o czyhających na nich zagrożeniach ze strony takich osób. Wpłyńcie Państwo na osoby starsze, by kontaktowały się z Wami i pytały o radę.

Pamiętajmy!! Policjanci nigdy nie dzwonią w takich przypadkach jak opisują to oszuści podający się za policjantów i nigdy nie żądają wypłaty pieniędzy.

• Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości zawsze możemy zadzwonić na Policję.

• 112 to numer alarmowy, pod którym mogą Państwo uzyskać pomoc.

Materiał: kom. Lidia Kowalska / Zespół Komunikacji Społecznej KMP w Bydgoszczy

Oceń artykuł: 2 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (9) Zgłoś naruszenie zasad

  • 4 (4)

  Pola, w dniu 07-06-2023 15:58:42 napisał:

  Ludzie Kochani , tyle się mówi o tym wszystkim w telewizji i innych mediach ,piszą o tym w prasie a wciąż nie brakuje osób, które dają się nabrać. Brak słów.

  odpowiedz

  • 3 (3)

  Gość , w dniu 07-06-2023 16:01:10 napisał:

  Tak, to racja, ja już takich osób w ogóle nie żałuję.

  odpowiedz

  • 0 (2)

  Ja, w dniu 07-06-2023 19:57:09 napisał:

  Może pani nie ogląda i nie słucha co mówią w telewizji.Ja też nie oglądam telewizji nie słucham co mówią w radio i jestem zdrowszy.. mniej nerwowy.W mediach i radio tylko kłamstwa i opluwanie się na wzajem

  odpowiedz

  • 5 (5)

  Micki , w dniu 07-06-2023 20:06:24 napisał:

  A policja w przedszkolu dzieciom bajki opowiada zamiast łapać złodziei.

  odpowiedz

  • 4 (4)

  Roman, w dniu 07-06-2023 20:13:00 napisał:

  Policja i straż w Nakle najchętniej spotykają z dziećmi ,a tak raczej to różnej maści przestępców łapać.

  odpowiedz

  • 2 (2)

  Banderdowny, w dniu 07-06-2023 20:55:35 napisał:

  Niestety w ostatnim czasie nasiliły się telefony tego bądź podobnego typu jak ktoś próbował na Pani/Pana dane wyłudzić pożyczkę, nawet posuwają się, że dzownia z pożyczka z chwilowek Ty mówisz, że nie wysylales wniosku, a oni ze skieruja sprawę do Twojego banku, gdzie gosc od bezpieczenstwa dzowni za godiznke i probuje Ci zrobic rachunek zaoasowy bo Twoj jest chwilowo zawieszony wby oszust nie ukradl kasy. Niestwty w wiekszoci przypadkow w słuchawce sluchac znany nam ostatnio wschodni akcent w głosie. Smutne to, ale należy wyzywać takich dzbanów przez telefon od najgorszych smieci i nie szczędzić słów.

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Uli, w dniu 07-06-2023 21:45:05 napisał:

  XD XD XD XD

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Ja, w dniu 11-06-2023 07:41:45 napisał:

  Oszustwo przecież Polacy są okradani na codzien i nic z tym nie robią

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Ja, w dniu 11-06-2023 07:41:47 napisał:

  Oszustwo przecież Polacy są okradani na codzien i nic z tym nie robią

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Budowa hal
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Konstrukcje stalowe
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Personalizowane zaproszenia na I komunię świętą
4,00PLN
Fotobraz 30x40
52,00PLN
0

50 gminnych pracowni komputerowych. Nabór do projektu "miniPAKT"

Podczas konferencji prasowej #w Olsztynie minister cyfryzacji Janusz Cieszyński ogłosił rozpoczęcie naboru do konkursu miniPAKT – gminne pracownie komputerowe. „miniPAKT, to konkurs grantowy, dzięki któremu JST będą mogły stworzyć u siebie kreatywną przestrzeń, która rozwinie nowe formy wzmacniania kompetencji cyfrowych wśród obywateli. Każdy samorząd może otrzymać 200 tys. na zorganizowanie takiej pracowni” – zaznaczył szef resortu cyfryzacji.

(czytaj więcej)
0

Międzynarodowy Dzień Głuchych i Języka Migowego. Ustanowiony w 1958 r.

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień #Głuchych i Języka Migowego.

(czytaj więcej)
0

Pakiet edukacyjny „Rodzina Ulmów”. Materiały do wykorzystania na lekcjach

Zachęcamy do korzystania z materiałów edukacyjnych #przygotowanych przez Ośrodek Rozwoju Edukacji z okazji beatyfikacji rodziny Ulmów. Przybliżają one nie tylko historię rodziny z Markowej, ale także inne postaci ratujące Żydów w czasie II wojny światowej. Uczniowie i nauczyciele mogą wziąć udział także w różnych konkursach, których celem jest popularyzacja wiedzy o relacjach polsko-żydowskich w czasie okupacji niemieckiej oraz postawach Polaków udzielających pomocy swoim żydowskim sąsiadom.

(czytaj więcej)
0

Trwa sezon na grzyby. "Jeżeli masz wątpliwości, nie ryzykuj"

Zbieranie grzybów wymaga wiedzy oraz #doświadczenia.

(czytaj więcej)