Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

05 października 2022

Poezja na wyciągnięcie ręki. Konkurs recytatorski za nami

fot. Monika Mitek, Justyna Kromrych, Eliza Wegner-Pogiel.

fot. Monika Mitek, Justyna Kromrych, Eliza Wegner-Pogiel.

Chcąc upamiętnić dwusetną rocznicę wydania "Ballad i romansów "Adama# Mickiewicza Gminna Biblioteka w Sadkach, dnia 30 września, zorganizowała konkurs recytatorski pod hasłem "Poezja na wyciągnięcie ręki".

W konkursie udział wzięli uczniowie ze szkół podstawowych w Sadkach i Anielinach oraz uczniowie z ZSCKR w Samostrzelu i uczennica z MOW w Samostrzelu. Za daniem tego wydarzenia było pielęgnowanie pamięci oraz promowaniu kultury języka ojczystego, rozbudzając wśród uczestników zainteresowanie poezją oraz sztuką recytacji.

Jury w składzie :Ewa Makowska wicedyrektor ZSCKR Samostrzel, Bożena Podemska-dyrektor NSP "Stowarzyszenia Żakus w Anielinach oraz Dorota Wiśniewska -dyrektor przedszkola "Dobre Ludki" w Sadkach spośród 33 uczestników wyłoniło następujących zwycięzców:

Kategoria klas I-III
1. Antonina Kubik,
2. Małgorzata Wajer,

Kategoria Klas IV-VI
1. Nadia Kominiak, Zuzanna Gołatka,
2. Inga Sójka,
3. Julia Giczela, Wiktoria Wentzel, Igor Skieresz,
wyróżnienie: Maja Biernat, Julia Siemion, Szymon Grzankowski

Kategoria szkół ponadpodstawowych
1.Aleksander Leks,
2.Marcelina Tadych, Dawid Sikorski,
3.Roksana Owsiana.

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy , szczególnie że utwory Adama Mickiewicza do łatwych nie należą.
Konkurs został zorganizowany w ramach zadania "Poezja na wyciągnięcie ręki-200 lat polskiego romantyzmu" dofinansowanego ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Materiał: Joanna Brzozowska

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Prawdziwy test umiejętności. Zgrupowanie zwane "pętlą taktyczną"

Żołnierze kompanii logistycznej #8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy w minionych 14 dniach odbywali szkolenie zintegrowane na poligonie w Łojewie, pomyślnie zakończyli końcowy egzamin podsumowujący znajomość wojskowej wiedzy praktycznej doskonalonej podczas tego zgrupowania poligonowego zwany „pętlą taktyczną”.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)