Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

18 lipca 2021

Pogoda sprzyja wycieczkom rowerowym. Nie zapomnijmy o ważnych zasadach!

fot. pixabay.com

fot. pixabay.com

Wakacyjny czas sprzyja aktywnościom na# świeżym powietrzu. Coraz więcej osób spędza swój wolny czas również na rowerach. Jako użytkownicy jednośladów musimy jednak pamiętać o naszych obowiązkach i znać kilka zasad na prawidłowe korzystanie z dróg i ścieżek rowerowych. Zapoznajcie się z naszymi radami i ruszajcie na bezpieczne, rowerowe wycieczki.

Jako rowerzyści zachowajmy czujność i uwagę, zwłaszcza na przejściach dla pieszych czy przejazdach rowerowych - to tam dochodzi najczęściej do zdarzeń drogowych. Także w ruchu ulicznym czy na skrzyżowaniach. Bez należytej uwagi, gdy upały potęgują rozkojarzenie, nie trudno o wypadek.

Dlatego jako rowerzyści zawsze pamiętajmy o kilku zasadach zwiększających nasze bezpieczeństwo:

  • włączając się do ruchu zachowajmy ostrożność oraz ustąpmy pierwszeństwa innemu uczestnikowi ruchu lub innemu pojazdowi;
  • korzystajmy z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się poruszają. W przypadku braku drogi rowerowej można poruszać się poboczem lub jezdnią;
  • korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez rowerzystę jest dozwolone wyjątkowo, gdy:
  • opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;
  • szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów dozwolony jest z prędkością większą niż 60 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brak jest wydzielonej drogi dla rowerów;
  • warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (silny wiatr, ulewa, gęsta mgła);
  • korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jesteśmy zobowiązani jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Dodatkowo, rower powinien posiadać odpowiednie wyposażenie i być sprawny technicznie. Bardzo istotne jest oświetlenie. Polskie prawo reguluje to jasno. Jeżdżąc w dzień, należy posiadać tylne oświetlenie odblaskowe w kolorze czerwonym. W trakcie jazdy po zmroku dochodzi jeszcze przednie oświetlenie białe lub żółte oraz tylne czerwone. Sam rower powinien być przygotowany do jazdy, a najważniejsze jest sprawdzenie hamulców. Musi mieć też na wyposażeniu dzwonek.

Rowerzysta dodatkowo powinien zadbać o swoje bezpieczeństwo poprzez używanie za każdym razem kasku ochronnego. Nie jest to, co prawda obowiązkowe, jednak dobrze, aby rowerzyści zdali sobie sprawę, że nawet pozornie niegroźna wywrotka na rowerze i brak kasku, może spowodować spory uszczerbek na zdrowiu.

Przypominamy — kierującego rowerem obowiązują takie same przepisy ruchu jak wszystkich innych kierujących pojazdami.

Materiał: KGP

Oceń artykuł: 2 1

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (4) Zgłoś naruszenie zasad

    • 2 (4)

    Mrg, w dniu 18-07-2021 13:10:30 napisał:

    W Nakle wielu rowerzystów sprawia wrażenie nieco dziwnych. Jest ścieżka rowerowa a oni z niej nie korzystają... lepiej wkurzać innych

    odpowiedz

    • 3 (7)

    Robert, w dniu 18-07-2021 19:48:46 napisał:

    Drogi Mrg. Śmigam na rowerze od kilkunastu lat.Jeśli jadę rekreacyjnie to korzystam ze ścieżki rowerowej,ale jak już przesiadam się na rower "sportowy" gdzie średnia prędkość jest powyżej 35km/h, a niekiedy ok. 45km/h no to sobie nie wyobrażam jechać ścieżka rowerową.Szczerze mówiąc wolę przypierdzielić w twój samochód z wielkim hukiem ,niż wjechać w jadące dziecko po ścieżce rowerowej. Dodam, że w Nakle na ścieżkach rowerowych to powinno się zakazać ujeżdżania hulajnogą elektryczną.Pozdrawiam.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 4 (6)

    obserwator, w dniu 18-07-2021 20:09:28 napisał:

    Ciekawe kiedy nakielskie władze wezmą przykład z innych miast i ustawią znak zakaz jazdy rowerom po ulicy (szosie) tam gdzie jest ścieżka rowerowa, oraz usuną znaki zezwalające rowerzystom do jazdy szosą, tak jak jest to na trasie Występ Nakło!

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Kubek biały ze zdjęciem
24,90PLN
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Kolaż ze zdjęć 30x40
16,00PLN
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)