Dziś mamy 19 sierpnia 2022, piątek, imieniny obchodzą:

03 grudnia 2021

Ponad 1,2 mld złotych trafi do kujawsko-pomorskich samorządów

fot. KPUW w Bydgoszczy

fot. KPUW w Bydgoszczy

Jednostki samorządu terytorialnego z województwa kujawsko-pomorskiego otrzymają# 1,26 mld złotych z Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych.

Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych to nowa forma wsparcia inwestycji samorządów. Program pomoże odbudować gospodarkę dotkniętą gospodarczymi skutkami pandemii Covid-19, pobudzi inwestycje we wszystkich regionach Polski. Samorządy w całym kraju dostaną nawet do 95 proc. bezzwrotnego dofinansowania kosztów ponoszonych na inwestycje, m.in. w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną, modernizację źródeł ciepła czy gospodarowanie odpadami. Operatorem Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych jest Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK).

– To historyczny moment dla kujawsko-pomorskich samorządów i wielka szansa na to, aby małe ojczyzny podjęły takie decyzje, które na trwałe zmienią samorządy, poziom życia mieszkańców, atrakcyjność inwestycyjną i chęć pozostania właśnie w tych samorządach. Dziś w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy podsumujemy z samorządowcami ten chyba najważniejszy program w historii polskich samorządów w ostatnich 30 latach – mówi Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

– Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych to projekt długookresowy, który wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Pilotażowa edycja pobudzi inwestycje w 2785 samorządach w Polsce. Łącznie pomożemy im zrealizować ponad 4 tysiące projektów na kwotę ponad 23 mld zł. Samorządy zrealizują wiele potrzebnych inwestycji, na których skorzystają Polacy i gospodarka – podsumowuje Tomasz Robaczyński, członek zarządu BGK, polskiego banku rozwoju.

Zgodnie z regulaminem, o przyznaniu dofinansowania decydował Prezes Rady Ministrów na podstawie rekomendacji komisji powołanej przy KPRM. BGK wystawił już promesy dla samorządów, a te uruchomią przetargi w ciągu maksymalnie pół roku od otrzymania promes.

– To jeden z najlepszych i największych dotąd programów inwestycyjnych. Program, który dofinansowuje inwestycje strategiczne z punktu widzenia mieszkańców i samorządów. To bezzwrotne dofinansowanie inwestycji, na które dotąd samorządów nie było stać z różnych powodów. Przede wszystkim albo z niskich wpływów do budżetu, albo też w wyniku innych perturbacji finansowych. Te inwestycje poprawiają bezpieczeństwo, ale też poprawiają jakość życia mieszkańców i dlatego są tak ważne, priorytetowe dla samorządów – zwraca uwagę poseł Ewa Kozanecka.

– W rozmowach z samorządowcami wiele razy słyszałem, że część inwestycji była odkładana. Były one uznawane za bardzo ważne, ale po obliczeniu kosztów samorządy stwierdzały, że niestety w danym momencie nie stać ich na realizację tych ważnych i oczekiwanych przez mieszkańców projektów. Dzięki temu programowi jest to teraz możliwe i za to bardzo serdecznie, również w imieniu samorządowców, dziękuję – mówi poseł Tomasz Latos.

Nabór do kolejnej edycji

Nabór do kolejnej edycji Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych ruszy w najbliższych tygodniach. BGK uruchomi dwa równoległe nabory wniosków: dla wszystkich jednostek samorządu terytorialnego i drugi dla gmin popegeerowskich.

W naborze dla wszystkich samorządów będą 4 priorytety, a w nich 36 obszarów inwestycyjnych. Każda jednostka samorządu terytorialnego będzie mogła złożyć 3 wnioski i otrzymać bezzwrotne dofinansowanie nawet do 95 proc. wartości inwestycji.

Gminy, które Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zakwalifikował jako gminy popegeerowskie, będą mogły równolegle złożyć dwa dodatkowe wnioski w specjalnie dla nich przygotowanym naborze. To rozwiązanie pomoże wyrównywać ich szanse rozwojowe. W naborze dla gmin popegeerowskich nie będzie podziału na priorytety, wnioski będą mogły dotyczyć 36 obszarów gospodarki. Dofinansowanie wyniesie do 98 proc. wartości inwestycji.

Więcej informacji dotyczących Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych można znaleźć na stronie internetowej programu https://www.bgk.pl/polski-lad/.

Materiał: Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy

Oceń artykuł: 2 7

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (13) Zgłoś naruszenie zasad

  • 16 (20)

  pisowska obrzydła zaraza, w dniu 03-12-2021 16:13:42 napisał:

  co odrażająca i kłamliwa propaganda w tym pisowskim szmatławcu. Samorządy nic nie zyskują tylko tracą. Do tej pory samorządy miały swoje pieniądze i mogły inwestować w co chciały. Teraz samorządom odebrano część ich dochodów i w zamian za to daje im się jakieś propagandowe ochłapy żeby mogły w swoich gminach zrobić tylko to co spodoba się pisowskiemu rządowi. Tak jak w komunie. Ludzie, nie widzicie co się dzieje. Pisowska mafia doprowadza kraj do totalnej zapaści i ruiny, jeszcze nasze prawnuki będą spłacać to co ci katotalibowie rozkradli. Co za odrażający ludzie dostali się do władzy..

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 6 (10)

  Jebiacypis, w dniu 03-12-2021 17:49:05 napisał:

  J***ć pis

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 1 (7)

  Pyton, w dniu 03-12-2021 17:49:14 napisał:

  Tylko piniądz wydany, totalny bezsens. Do urn i tak pójdzie garstka ludzi

  odpowiedz

  • 7 (11)

  Obatel, w dniu 03-12-2021 19:22:11 napisał:

  Ży--ć się chce od tej pisowskie reklamy i propagandy. Łaskawcy

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 7 (11)

  Proste, w dniu 03-12-2021 20:05:51 napisał:

  Przestańcie kur.. Bo zaczynacie być gorsi od TVP, a piszcie o inflacji itp...

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 1 (1)

  obserwatorka, w dniu 04-12-2021 10:50:53 napisał:

  Wszystkie pieniądze pójdą jak zwykle na podwyżki dla burmistrza i jego podwładnych. Tyle z tego będzie pożytku!

  odpowiedz

  • -1 (1)

  pisowiec, w dniu 04-12-2021 12:32:39 napisał:

  Te 23 miliardy złotych PiS wyda na różne zadania samorządowe tylko dla swoich.Chołota z KO nie będzie mogła z nich korzystać ?

  odpowiedz

  • 2 (2)

  piskomuna, w dniu 04-12-2021 20:57:23 napisał:

  Kolejne kartonowe czeki, kasa na kredyt, ściągnie się z frajerów. Śmietankę zbiorą nieliczni.

  odpowiedz

  • 2 (2)

  Barbara , w dniu 05-12-2021 11:06:53 napisał:

  Co za propaganda pisowska , aż niedobrze się robi. PiS niszczy samorządy , kradnie i popiera ,, swoich” . Mam nadzieję, że kiedyś to się skończy.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Ramka na 3 zdjęcia (1015)
39,90PLN 29,90PLN
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Ramki ślubne
39,90PLN
0

Odśwież pokój na nowy rok szkolny! Szybka metamorfoza

Zbliżający się nowy rok szkolny to zwykle emocjonujący czas dla dzieci i rodziców.# Ekscytacja dziecka na myśl o powrocie do szkoły, miesza się z żalem za kończącymi się wakacjami. Pojawia się tęsknota za szkolnymi kolegami, a wrodzona, dziecięca ciekawość, przekłada się na motywację do nauki i zabawy. Dla rodziców z kolei to moment, w którym chcą jak najlepiej przygotować dziecko do tego, by czerpało z chodzenia do szkoły maksimum satysfakcji. Istotne są tutaj nie tylko kupno zeszytów czy książek, ale również zaaranżowanie wnętrza pokoju dziecięcego tak, by zachęcało do efektywnej nauki, jak i pozwalało na odpoczynek.

(czytaj więcej)
0

Nowa publikacja o Kcyni . O argentyńskim Rozpętku i nie tylko

– Uwielbiam ten moment, gdy po wielu miesiącach pracy nad projektem# uzyskuje on swój ostateczny kształt i jest to suma wysiłków wielu osób. Kształt piękniejszy niż wszystko, co o nim myślałam wcześniej – tak o wydaniu książki pt. „Ciekawostki o Kcyni i okolicy. Ku nauce i rozrywce czytających skrzętnie zebrane” pisze Justyna Makarewicz, autorka publikacji.

(czytaj więcej)
0

Prawie 48,5 mln zł. Tyle mieszkańcy regionu przekazali dla organizacji

W 2022 roku mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego #po raz kolejny pokazali, że chętnie wspierają bliskie im cele przekazując w swoich rozliczeniach PIT prawie 48,5 mln zł dla organizacji pożytku publicznego. To rekordowa kwota wyższa o ponad 6 mln zł w porównaniu z ubiegłym rokiem. Kwoty te rosną z roku na rok.

(czytaj więcej)
0

Czy pompy ciepła się psują? Na te rzeczy warto zwrócić uwagę podczas instalacji

W związku z wysokimi cenami gazu i węgla, a także rosnącą świadomością# ekologiczną konsumentów, coraz więcej Polaków decyduje się na zainstalowanie pomp ciepła. Pomagają w tym dofinansowania, które mogą pokryć nawet 90 proc. kosztów montażu i sprzętu. Za instalację należy zapłacić od 40 do 60 tysięcy złotych – cena zależy m.in. od mocy urządzenia. Pompy ciepła uznawane są za dobre i niezawodne rozwiązanie. Jak często ulegają awarii? I na co zwrócić uwagę podczas instalacji?

(czytaj więcej)