Dziś mamy 24 września 2021, piątek, imieniny obchodzą:

31 lipca 2021

Popołudniowa przejażdżka rowerem. Sprawdź, co może rowerzysta!

fot. pixabay.com

fot. pixabay.com

Aura sprzyja rowerowym wycieczkom. Coraz chętniej sięgamy do# naszych garaży i piwnic po jednoślady. Warto przypomnieć o podstawowych zasadach bezpiecznego poruszania się na drogach.

Policjanci przypominają o zasadach bezpiecznego podróżowania jednośladem.

Rowerzysto:

 • pamiętaj, jesteś pełnoprawnym uczestnikiem ruchu drogowego i korzystając z drogi masz obowiązek stosować się do zasad ruchu drogowego. Znaki drogowe i przepisy obowiązują wszystkich uczestników ruchu.
 • korzystaj z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów jeśli są wyznaczone dla kierunku, w którym jedziesz lub zamierzasz skręcić. W sytuacji braku infrastruktury rowerowej korzystaj z jezdni, a tylko warunkowo z chodnika.
 • jadąc na wprost po drodze dla rowerów, pasie ruchu dla rowerów, jezdni, bądź innej części drogi na wprost masz pierwszeństwo przed pojazdami przecinającymi Twój kierunek ruchu.
 • poruszaj się rowerem wyposażonym w światło o barwie białej lub żółtej selektywnej (z przodu roweru) i czerwonej (z tyłu). Do obowiązkowego wyposażenia należą też sprawny hamulec i dzwonek,
 • zamiar zmiany kierunku jazdy sygnalizuj wyciągniętą w bok ręką i zawsze obejrzyj się i upewnij, że manewr możesz wykonać bezpiecznie,
 • korzystaj z pobocza nadającego się do jazdy,
 • poruszaj się zgodnie z zasadami ruchu prawostronnego,
 • po przejściu dla pieszych zawsze przeprowadzaj rower.

Pamiętaj, że masz prawo:

 • jechać chodnikiem, gdy jego szerokość wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów. Możesz też poruszać się chodnikiem, gdy opiekujesz się dzieckiem do 10 lat, które jedzie rowerem.
 • korzystać z chodnika w przypadku złych warunków atmosferycznych (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła) jednak zawsze ustępuj pierwszeństwa pieszym
 • wyprzedzać powoli jadące pojazdy z ich prawej strony, co jest szczególnie przydatne przy omijaniu korków
 • przewozić dzieci na rowerze w specjalnym foteliku albo w ciągniętej przez rower przyczepce przeznaczonej do ich przewozu,
 • przejeżdżać (a nie przeprowadzać rower) przez jezdnię wyznaczonym przejazdem dla rowerów,
 • zatrzymać się na wlocie skrzyżowania w śluzie rowerowej obok innych rowerzystów.

Przypominamy o obowiązkowym i dodatkowym wyposażeniu roweru.

Materiał: KMP w Toruniu 

Oceń artykuł: 1 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (8) Zgłoś naruszenie zasad

  • -2 (6)

  sajmon, w dniu 31-07-2021 19:18:45 napisał:

  a może by tak napisać jakie mają obowiązki ?? np korzystanie z trasy pieszo rowerowej . .. Niedouczone KMP w Toruniu

  odpowiedz

  • -3 (5)

  ojejkum, w dniu 31-07-2021 19:40:55 napisał:

  Nie bądź gejem, przejedz się rowerem.

  odpowiedz

  • 2 (6)

  weda, w dniu 31-07-2021 20:40:09 napisał:

  przejście dla pieszych jest dla pieszych a nie rowerzystów gdzie policja ...widziałem jak nasi bohaterowie prawie napadli w biały dzień /w nocy nie podejdą/ na biednych siedzących sobie na trawie daleko od drogi nawet nie spozywających napojów. W nocy zamiast spać w ukryciu przypilnujcie miejsca typu myjnie itd. Na wsi piją alkohol pod sklepami ale tam nie ,bo rolnik nie pozwoli

  odpowiedz

  • 0 (12)

  flak, w dniu 01-08-2021 00:16:18 napisał:

  a co z typami którzy maja drogę dla rowerów ale jadą po jezdni? Pełno jest amatorów kolarstwa dla których droga dla rowerów to jakiś badziew bo notorycznie jada po dordze. Nie lubie kolarzy i ich pedałów :>

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 0 (6)

  kolo, w dniu 01-08-2021 08:02:22 napisał:

  Rowerzysta,który chce poruszać się chodnikiem musi spełnić trzy warunki jednocześnie! Warunek szerokości chodnika ,prędkości dopuszczalnej na jezdni z nim graniczącej i sprawowania opieki nad dzieckiem do 10 lat jadącej rowerkiem.Brak jednego z tych trzech warunków eliminuje rowerzystę z ruchu po chodniku.Wyjątkowym przypadkiem kiedy może poruszać się chodnikiem są bardzo trudne warunki pogodowe uniemożliwiające poruszanie się po jezdni z zachowanie pierwszeństw dla pieszych .Chodnik jak sama nazwa wskazuje służy do chodzenia pieszych i to jest ich święte miejsce ,a u nas brakuje jeszcze rykszy na chodnikach i możemy chodzić rowami albo kanałami.

  odpowiedz

  • -1 (5)

  Technika was zgubiła., w dniu 01-08-2021 09:00:15 napisał:

  Ludzie czytam te wypociny.I tak sobie myślę.ile nienawiści jest w społeczeństwie i dlaczego?Większości się nie podoba że ktoś jeździ rowerem z i znajdą się tacy co nie rozumieją,jak można chodzić chodnikiem.Gdzie ten świat i wraz z nim społeczeństwo dąży.Życie wam przemija na pierdołach i nowinkach techniki, a nie potraficie się cieszyć z dnia jaki otrzymujecie co dzień rano jak tylko otworzycie oczy:-).

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Torba na akcesoria fryzjerskie
82PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Żel UV 5ml
7,50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Pokój dzienny / jadalnia/ pokój młodzieżowy
Nowe stylizacje
Sprawdzanie geometrii kół
0

Dzień Bez Samochodu. Zostaw auto w garażu i nadrób zaległości!

Zdarza Ci się narzekać, że masz za mało czasu na czytanie, oglądanie filmów, albo# załatwianie spraw urzędowych? Jeśli dodatkowo jesteś kierowcą – mamy dla Ciebie dobrą radę. Dziś, w Dzień Bez Samochodu, zostaw auto w garażu i nadrób zaległości!

(czytaj więcej)
0

Młodzi chętnie kontynuują tradycję przygotowywania przetworów na zimę

Polacy kochają przetwory – po raz kolejny pokazało cykliczne# badanie Barometr Providenta. Za specjałami ze słoika nie przepada zaledwie 3 proc. respondentów. Choć ulubionym przysmakiem Polaków w każdym wieku są kiszone ogórki, można zauważyć, że im młodsi badani, tym większa słabość do słodkich, owocowych smaków.

(czytaj więcej)
0

Apetyt na kawę służy zdrowej starości. Dobroczynne związki zaklęte w filiżance

Co piąty mieszkaniec Unii Europejskiej ma 65 lat i więcej#. Oznacza to, że niemal 100 milinów ludzi na naszym kontynencie mierzy się z wyzwaniami późnego wieku. Wśród nich znajduje się wiele rodzajów zaburzeń zdolności poznawczych, w tym choroba Alzheimera. Schorzenie to dotyka już 5 proc. osób w tym wieku. Przewiduje się, że populacja osób starszych będzie rosła, co prawdopodobnie będzie równoznaczne ze wzrostem liczby osób cierpiących na chorobę Alzheimera. Nie dziwi więc zwiększony wysiłek naukowców w celu poszukiwania czynników mogących przedłużać sprawność umysłową. Jedynym z nich, szczególnie przykuwającym uwagę badaczy, jest kawa.

(czytaj więcej)
0

Rozmowa szer. Agatą Wasiluk. W weekend zdobyła V-ce Mistrzostwo Polski

Żołnierz 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony# Terytorialnej szer. Agata Wasiluk ma 24 lata. Pochodzi z Bydgoszczy, na co dzień służy w 82 batalionie lekkiej piechoty w Inowrocławiu, który podlega pod brygadę. Ma 177 cm wzrost i 64 kg wagi. Ukończyła studia pierwszego stopnia z wychowania fizycznego.

(czytaj więcej)