Pożar i bójka w Zakładzie Karnym. Służby działały wspólnie

fot. ppor. Justyna Sejdowska-Szrajber
W Zakładzie Karnym w Potulicach odbyły się # ćwiczenia specjalistyczne, które miały na celu sprawdzenie współdziałania funkcjonariuszy różnych służb mundurowych w sytuacji zagrożenia wewnętrznego jednostki penitencjarnej oraz prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych.
W ćwiczeniach oprócz funkcjonariuszy Służby Więziennej wzięli udział również funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej w Nakle nad Notecią, Komendy Powiatowej Policji w Nakle nad Notecią oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Potulicach. Przeprowadzono trening praktyczny na podstawie dwóch scenariuszy zagrożenia bezpieczeństwa.
Epizody kryzysowe
Pierwsza część ćwiczeń dotyczyła bójki skazanych na placu spacerowym. Przystąpiono do negocjacji ze skazanymi, aby siłą rozmowy uniknąć siłowych rozwiązań. W wyniku podjętych działań poszkodowany został bezwłocznie doprowadzony do lekarza celem udzielenia mu adekwatnej pomocy medycznej. Na potrzeby ćwiczeń zaszła także konieczność podjęcia bezpośredniej interwencji. Do działań wkroczyli funkcjonariusze Grupy Interwencyjnej Służby Więziennej, którzy obezwładnili pozostałych osadzonych przebywających na placu spacerowym. Sytuacja została szybko opanowana, a sprawcy zaistniałej bójki zostali odizolowani. Scenariusz drugiej części ćwiczeń praktycznych rozegrał się na terenie hali produkcyjnej Hjort Knudsen Polen, gdzie w wyniku zaprószenia ognia powstał pożar. Przeprowadzono sprawną ewakuację osadzonych oraz podjęto akcję gaśniczą celem likwidacji zagrożenia.
Spostrzeżenia i wnioski
Po zakończeniu części praktycznej nadszedł czas na podsumowanie i wyciągnięcie wniosków z przeprowadzonych ćwiczeń. Tego rodzaju trening usprawnia działania nie tylko funkcjonariuszy Służby Więziennej, ale także daje możliwość ćwiczenia scenariuszy różnych zagrożeń innym służbom mundurowym. Istotne staje się to w sytuacji realnego zagrożenia, gdyż wypracowanie i wyćwiczenie stałych elementów w sytuacjach kryzysowych pozwala na bardziej optymalne zarządzanie i działanie na rzecz bezpieczeństwa zarówno wewnątrz zakładu karnego jak i ogółu społeczeństwa.
materiał: ppor. Justyna Sejdowska-Szrajber
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria





Czytaj również
- Niepoczytalny Michał R. trafi do zakładu. Sprawa umorzona
- Dramat przy bagnach. Mężczyna, który zbiegł z miejsca zdarzenia nie żyje
- 6-latek wpadł do pięciometrowej studzienki! Został zabrany do szpitala
- Kierował pod wpływem alkoholu i z sądowym zakazem. Ponad dwa promile
- Pirat drogowy namierzony. 2500 zł mandatu i punkty karne
Wesele sporym wydatkiem. W jaki sposób i na czym można zaoszczędzić?

Koszty organizacji ślubu i wesela rosną z roku na rok. Wiele osób poszukuje sposobów, by #zaoszczędzić. Jak wynika z naszych analiz, obecnie za „talerzyk” płacimy od 250 do nawet 500 złotych. W Polsce zwykle organizowane są przyjęcia na średnio 80 do 100 osób, choć niektóre pary planują huczne wesela nawet dla 300 gości. Wesele to zwykle spory wydatek w domowym budżecie. Podpowiadamy, w jaki sposób zaoszczędzić i na czym.
(czytaj więcej)Idealny składnik diety odchudzającej. Sprytne sposoby na jajka w stylu fit

Jajko to produkt powszechnie znany i lubiany, chętnie spożywany osobno, ale także jako #dodatek czy element wielu potraw. Stanowi również idealny składnik diety dla osób, które pragną zrzucić parę kilogramów lub być fit dzięki codziennym aktywnościom czy uprawianiu sportu.
(czytaj więcej)"Poradnik bezpiecznego wypoczynku”. O czym należy pamiętać?

Przed rozpoczęciem ferii zachęcamy do zapoznania się z# „Poradnikiem bezpiecznego wypoczynku” Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz sprawdzenia wiarygodności organizatora za pośrednictwem bazy danych o wypoczynku.
(czytaj więcej)Międzynarodowy Dzień Bezpieczeństwa Żywności. Ustanowiony w 2018 roku

Już po raz piąty, 7 czerwca obchodzimy Międzynarodowy Dzień #Bezpieczeństwa Żywności. W tym roku hasło przewodnie to „Standardy żywnościowe ratują życie”.
(czytaj więcej)