Dziś mamy 17 sierpnia 2022, środa, imieniny obchodzą:

03 sierpnia 2022

Problem z projektami chodników. „Nie zapadły jeszcze decyzje”

fot. pow.

fot. pow.

W tym roku zaplanowano projekty budowy chodników w Anielinach#. Minęła już połowa roku, a projekty nie są jeszcze gotowe. Co stoi na przeszkodzie dla tej inwestycji?

W Anielinach w tym roku mają powstać chodniki. Konieczne jest jednak najpierw wykonanie ich projektów. 20 tys. zł na ten cel przeznaczono z budżetu gminy Sadki, a dodatkowo 15 tys. zł przekazali mieszkańcy w ramach funduszu sołeckiego. Budowa chodników znacznie poprawi bezpieczeństwo mieszkańców tej miejscowości, ale żeby je wykonać najpierw konieczne jest opracowanie projektów. Minęła już połowa roku, a projekty nie są jeszcze gotowe. Dlaczego?

– Jest to częsty problem, z którym się borykamy. Są nowe wymogi techniczne dla projektowanych, budowanych dróg. One zakładają konieczność budowania i projektowania kanałów technologicznych. Często borykamy się z tym, żeby uzyskiwać odstępstwa i zgody na to, żeby tego nie realizować. Na naszym terenie dopiero w nielicznych miejscach pojawiają się światłowody. Często jest tak, że „na siłę” te kanały byśmy musieli robić, zwiększa to koszty inwestycji. A później te kanały latami stoją po prostu niewykorzystywane. To jest kwestia znalezienia złotego środka, czy te kanały realizować ponosząc większe koszty, czy z takim zdroworozsądkowym podejściem tego nie robić, szczególnie jeśli to są drogi łączące dwa sołectwa i przebiegają przez tereny rolne – wyjaśnił sekretarz gminy Sadki Andrzej Wiekierak. Jeżeli jednak będzie konieczność projektowania chodników z kanałami technologicznymi, taki projekt będzie znacznie droższy. Pieniądze, jakie zaplanowano mogą nie wystarczyć. – Nie zapadły jeszcze decyzje, czy projekty będą robione bez kanałów i bez dokładania pieniędzy. Sołtys ma się zastanowić, czy będzie to realizowane, czy zaplanowane pieniądze zostaną przeznaczone na inne cele – poinformował sekretarz gminy. – Na razie jeszcze nie została podjęta decyzja. Nie wiemy, ile to będzie kosztowało – podsumowała sołtys Anielin Barbara Kwiatkowska. Decyzja co do projektów ma zapaść w ciągu najbliższych tygodni.  

Źródło: 

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 2 (2)

    Mieszkaniec, w dniu 04-08-2022 12:41:32 napisał:

    Może w Sadkach na ul. Bohaterów by zrobić chodnik , mało ludzi tam chodzi pieszo , dużo dzieci mieszka na tej ulicy a samochody pędzą 100km/h nie patrzą nawet czy idzie się z małym dzieckiem w wózku . Jeszcze tam tragedii się nie stało ...

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Stres w pracy oraz jego wpływ na występowanie wypadków przy pracy
49PLN
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
0

Odśwież pokój na nowy rok szkolny! Szybka metamorfoza

Zbliżający się nowy rok szkolny to zwykle emocjonujący czas dla dzieci i rodziców.# Ekscytacja dziecka na myśl o powrocie do szkoły, miesza się z żalem za kończącymi się wakacjami. Pojawia się tęsknota za szkolnymi kolegami, a wrodzona, dziecięca ciekawość, przekłada się na motywację do nauki i zabawy. Dla rodziców z kolei to moment, w którym chcą jak najlepiej przygotować dziecko do tego, by czerpało z chodzenia do szkoły maksimum satysfakcji. Istotne są tutaj nie tylko kupno zeszytów czy książek, ale również zaaranżowanie wnętrza pokoju dziecięcego tak, by zachęcało do efektywnej nauki, jak i pozwalało na odpoczynek.

(czytaj więcej)
0

Sprzedaż pożyczek. W porównaniu do roku ubiegłego wzrost o 19%

W lipcu 2022 r. firmy pożyczkowe udzieliły łącznie 307,5 tys. nowych# pożyczek o wartości 793 mln zł. W porównaniu do lipca 2021 r. liczba udzielonych pożyczek wzrosła o 19,1%, a wartość o 18,0%.

(czytaj więcej)
0

Prawie 48,5 mln zł. Tyle mieszkańcy regionu przekazali dla organizacji

W 2022 roku mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego #po raz kolejny pokazali, że chętnie wspierają bliskie im cele przekazując w swoich rozliczeniach PIT prawie 48,5 mln zł dla organizacji pożytku publicznego. To rekordowa kwota wyższa o ponad 6 mln zł w porównaniu z ubiegłym rokiem. Kwoty te rosną z roku na rok.

(czytaj więcej)
0

Julia Hladiy z Kowalewa przekazała cenne znalezisko. Tysiącletni krzyżyk

Julia Hladiy, pochodząca z Kowalewa (gmina Szubin), postanowiła# związać swoje życie z Gdańskiem. Tam, od jakiegoś czasu, łowi bursztyny. W lutym tego roku znalazła jantar w kształcie krzyża, pochodzący z XII wieku. Swoje znalezisko oddała do Muzeum Bursztynu w Gdańsku.

(czytaj więcej)