Dziś mamy 10 czerwca 2023, sobota, imieniny obchodzą:

29 czerwca 2022

Proces ws. nadużyć szkole zmierza ku końcowi. Wyrok zapadnie już w lipcu?

fot. pow.

fot. pow.

W minionym miesiącu Sądzie Rejonowym w Nakle odbyła się kolejna rozprawa# przeciwko byłemu już dyrektorowi Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Potulicach Jackowi K., pracownicy nakielskiego ratusza Małgorzacie D. oraz jednemu z dostawców sprzętu do potulickiej szkoły Piotrowi Z. W ostatnią środę na pytania zadawane przez sąd oraz obrońców oskarżonych odpowiadał biegły sądowy, który badał okoliczności w zakresie technicznego zabezpieczenia szkoły.

Po zakończeniu prokuratorskiego śledztwa w toku postępowania postawiono liczne zarzuty zarówno dawnemu dyrektorowi potulickiej placówki szkolnej Jackowi K., jak i dwóm innym osobom – Małgorzacie D. i Piotrowi Z. Ich liczba oraz rodzaj są różne w stosunku do każdego z podejrzanych. Jacek K. usłyszał łącznie 10 zarzutów, Małgorzata D. – jeden zarzut, a Piotr Z. – 4 zarzuty. Dotyczyły one m.in. oszustwa i poświadczenia nieprawdy, niekorzystnego rozporządzania mieniem, niedopełnienia obowiązków, przekroczenia uprawnień czy nawet wyłudzenia.

Wśród czynów, jakich miał się dopuścić były dyrektor, jest np. przywłaszczenie telewizora zakupionego dla szkoły, nielegalne podłączenie ciepła ze szkoły do prywatnego mieszkania oraz nieprawne zbudowanie garażu na terenie szkoły. Zajęto się także sprawą instalacji monitoringu w szkole.

Szkodę na rzecz gminy wyliczono wówczas na 9 tys. zł. To właśnie w związku z tym zarzuty usłyszeli także Małgorzata D. i Piotr Z. Na koniec grudnia 2019 roku wobec tych trzech osób skierowano akt oskarżenia do nakielskiego sądu. Przedstawiono w nim zarzuty z artykułu 231 kodeksu karnego, którego treść brzmi: „Funkcjonariusz publiczny, który przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”. – Dotyczy on przekroczenia uprawnień oraz działania na szkodę organu prowadzącego szkołę, czyli de facto gminy Nakło – wyjaśnił nam zastępca prokuratora rejonowego w Nakle Arkadiusz Nowak. Wobec oskarżonych nie nałożono środków zapobiegawczych, a z uwagi na pandemię koronawirusa sąd zajął się całą tą sprawą z opóźnieniem.

Biegły sądowy zawiódł...
Ostatnie rozprawy dotyczyły wyłącznie instalacji monitoringu w potulickiej szkole. Aby w pełni wyczerpać temat, sąd postanowił wezwać na rozprawę w charakterze świadka biegłego, który badał sprawę pod kątem instalacji wspomnianego monitoringu. Podczas składania zeznań przez świadka sąd zauważył jednak, że ten podczas pełnienia funkcji biegłego w sprawie nie zaznajomił się dokładnie z aktami sprawy, a co za tym idzie – znaczną część swojej opinii oparł na podstawie wydanej wcześniej opinii technicznej przez inną osobę, która w całej sprawie wystąpiła wyłącznie w charakterze świadka.

Takie działanie zdecydowanie ujmuje wiarygodności opinii wydanej przez biegłego, co nie umknęło uwadze sądu oraz obrońców oskarżonych.

Tym samym na rozprawie z dnia 2 lutego sędzia Sądu Rejonowego w Nakle Renata Kowalska poinformowała o powołaniu nowego biegłego, który miał za zadanie ponownie zbadać kwestię zamontowanego monitoringu w szkole w Potulicach i wydać odrębną opinię z zakresu technicznego zabezpieczenia obiektu.

Nie ma dowodów na zniszczenie kamer?
Kolejny powołany przez sąd biegły miał całkowicie rozwiać wszelkie wątpliwości w kwestii instalacji monitoringu w szkole. Sąd oraz obrońcy oskarżonych zadawali wiele pytań biegłemu, który wypowiedział się w tym temacie w sposób jednoznaczny. – W mojej opinii cała sprawa jest prowadzona po niewłaściwym torze, bowiem przyjmuje się niewłaściwe założenia (…). W dalszej części opinii wskazywałem pewne ślady, które należało sprawdzić, a czego nie zrobiła prokuratura. Przez to na dobrą sprawę nie wiadomo, czy zdarzenie, które było początkiem postępowania, w ogóle miało miejsce. Chodzi o to, że nie ma dowodów na to, że kamery zostały zniszczone wskutek warunków atmosferycznych, czyli burzy, a co za tym idzie – czy w późniejszym czasie nastąpiła ich wymiana. To kwestionuje całkowicie zasadność przyjęcia takiego założenia przez prokuraturę – oświadczył biegły.

Już na kolejnej rozprawie oskarżeni – w tym były dyrektor szkoły Jacek K., będą mieli możliwość złożenia ostatecznych wyjaśnień w sprawie. Tego samego dnia przewidziane są również mowy końcowe obu stron postępowania. – Przewiduję, że będzie to ostatnia rozprawa w tym przewodzie sądowym – powiedziała sędzia SR w Nakle Renata Kowalska.
Z uwagi na obszerność materiałów zgromadzonych w toku całego postępowania należy się jednak spodziewać, że wyrok w całej sprawie nie zostanie ogłoszony w tym samym dniu, w którym wygłoszone zostaną mowy końcowe. Dlatego też można zakładać, że ogłoszenie wyroku nastąpi najprędzej w lipcu tego roku.

Źródło: 

Oceń artykuł: 5 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (26) Zgłoś naruszenie zasad

  • 7 (7)

  Masakra, w dniu 29-06-2022 18:17:07 napisał:

  Wstydu nie mają !!!

  odpowiedz

  • 4 (12)

  paterek, w dniu 29-06-2022 20:02:44 napisał:

  za Szkołę w Paterku niech się wezmą bo zlę tam się dzieje

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)
  • 2 (8)

  marysia, w dniu 29-06-2022 21:07:55 napisał:

  Zarząd Ogrodów Działkowych na ul. Browarnej w Nakle ,nie rozlicza pozyskanych środków od działkowiczów w sposób transparentny .Brak jest rocznego rozliczenia ,a jest to kwota na sumę ponad 12 tyś złotych. Dokładne rozliczenie modernizacji instalacji wodociągowej ,która była realizowana w ubiegłym roku, budzi wątpliwości, jako że część pieniędzy zostało .

  odpowiedz

  • 4 (10)

  Sławek, w dniu 29-06-2022 21:08:25 napisał:

  Ja pierd...ę , prokuratura nakileska i biegli nie mający kompetencji wypowiadania się na jakiekolwiek tematy - oto obraz tego pisowskiego kraju z dykty .

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 6 (8)

  Potulice, w dniu 29-06-2022 22:23:27 napisał:

  Powinny nastąpić rutynowe, cykliczne kontrole w zespole szkół w Potulicach. To co się tam dzieje to dramat. Począwszy od przedszkola po klasy ósme szkoły podstawowej. To jakie metody wychowawcze stosują nauczyciele i na co sobie pozwalają nadaje się tylko do nagłośnienia !

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)
  • 1 (5)

  Potulicka, w dniu 30-06-2022 08:15:03 napisał:

  Niech się wezmą również za nauczycieli w szkole w Potulicach !!! To ,na co sobie pozwalają nauczyciele, obrażanie uczniów,poniżanie, olewanie ich problemów, to tylko zalążek, a przedszkole? Jedna z przedszkolanek, pani kochanka byłego dyrektora, stosuje przemoc wobec dzieci, zamykanie w kantorku, zastraszanie. Poza tym,jak przedszkolanki mogą zakazywać dzieciom mówić,co było w przedszkolu?bo skoro w grupie 20osobowej każde dziecko milczy co jest w przedszkolu, bo pani nie każe mówić,to tak jest. Poza tym,żeby dziecko bało się w domu głośno bawić,bo w przedszkolu pani zaraz wyzywa? W Potulicach kontrola za kontrolą powinna być. Ta szkoła to fatalna pomyłka. Na szczęście moje dzieci wypisałam z tej"szkoły".

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)
  • 1 (5)

  Potuliczanka, w dniu 30-06-2022 08:44:38 napisał:

  Inne przedszkolanki nie są lepsze. Człowiek daje dziecko z myślą żeby było zaopiekowanie, bezpieczne i szczęśliwe w gronie innych dzieci a dzieci wychodzą z domu do przedszkola z płaczem, do przedszkola, które jest na miejscu, które powinno zapewnić temu dziecku wsparcie. Panie pracują jak za kare. Wystarczy spojrzeć na przedszkolaków na placu zabaw. Panie w telefonach, albo na ploteczkach, w ogóle nie zaangażowane w zabawę grupy, aż cud że jeszcze do nieszczęścia nie doszło. Ale podobno zbiera się już grono rodziców którzy chcą realnych, widocznych zmian. Idźmy z postępem. Zmieniają się metody wychowawcze, styl relacji pomiędzy dzieckiem a rodzicem a w przedszkolu system kar i nagród rodem z PRL. Moje dzieci również wypisane. Mimo szkoły 10 m od domu. !

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (4)
  • 2 (4)

  przyjaciel psów, w dniu 30-06-2022 09:04:27 napisał:

  biegły sądowy zawiódł.... słabe to....ale w państwie pisu to norma jak trzeba gdzie trzeba

  odpowiedz

  • 0 (2)

  dd, w dniu 30-06-2022 11:20:30 napisał:

  W Potulicach to kucharka posiłki brudnymi rękoma robi, nie umytymi a panią Dyrektor to nawet nie interesuje...

  odpowiedz

  • 2 (4)

  robert, w dniu 30-06-2022 16:35:28 napisał:

  Proponuje .więcej szkoł sprawdzic.

  odpowiedz

  • 0 (4)

  Bshxbsn, w dniu 30-06-2022 20:42:08 napisał:

  Z tego konieczność większego nadzoru nad szkołami . Proste. Szkoła nie powinna a musi być miejscem bezpiecznym, tolerancyjnym i neutralnym. Szkoła w Potulicach tych warunków nie spełnia. I kontroli powinny podlegać wszystkie co do których są wątpliwości w wymienionych kwestiach

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Ww, w dniu 30-06-2022 20:45:05 napisał:

  Dlaczego nie widać odpowiedzi na komentarze?

  odpowiedz

  • 0 (0)

  przyjaciel psów, w dniu 01-07-2022 10:23:07 napisał:

  No P. J.K. gdzie uczyło się grać w siatkówkę? w pisie nie , to pewne

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Wstyd , w dniu 06-07-2022 23:04:30 napisał:

  wstyd panie.. wstyd.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Fotokalendarze A3
35PLN
Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Zadaj pytanie
20PLN
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
49PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
0

Wesele sporym wydatkiem. W jaki sposób i na czym można zaoszczędzić?

Koszty organizacji ślubu i wesela rosną z roku na rok. Wiele osób poszukuje sposobów, by #zaoszczędzić. Jak wynika z naszych analiz, obecnie za „talerzyk” płacimy od 250 do nawet 500 złotych. W Polsce zwykle organizowane są przyjęcia na średnio 80 do 100 osób, choć niektóre pary planują huczne wesela nawet dla 300 gości. Wesele to zwykle spory wydatek w domowym budżecie. Podpowiadamy, w jaki sposób zaoszczędzić i na czym.

(czytaj więcej)
0

Idealny składnik diety odchudzającej. Sprytne sposoby na jajka w stylu fit

Jajko to produkt powszechnie znany i lubiany, chętnie spożywany osobno, ale także jako #dodatek czy element wielu potraw. Stanowi również idealny składnik diety dla osób, które pragną zrzucić parę kilogramów lub być fit dzięki codziennym aktywnościom czy uprawianiu sportu.

(czytaj więcej)
0

"Poradnik bezpiecznego wypoczynku”. O czym należy pamiętać?

Przed rozpoczęciem ferii zachęcamy do zapoznania się z# „Poradnikiem bezpiecznego wypoczynku” Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz sprawdzenia wiarygodności organizatora za pośrednictwem bazy danych o wypoczynku.

(czytaj więcej)
0

Międzynarodowy Dzień Bezpieczeństwa Żywności. Ustanowiony w 2018 roku

Już po raz piąty, 7 czerwca obchodzimy Międzynarodowy Dzień #Bezpieczeństwa Żywności. W tym roku hasło przewodnie to „Standardy żywnościowe ratują życie”.

(czytaj więcej)