Proces ws. nadużyć szkole zmierza ku końcowi. Wyrok zapadnie już w lipcu?

fot. pow.
W minionym miesiącu Sądzie Rejonowym w Nakle odbyła się kolejna rozprawa# przeciwko byłemu już dyrektorowi Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Potulicach Jackowi K., pracownicy nakielskiego ratusza Małgorzacie D. oraz jednemu z dostawców sprzętu do potulickiej szkoły Piotrowi Z. W ostatnią środę na pytania zadawane przez sąd oraz obrońców oskarżonych odpowiadał biegły sądowy, który badał okoliczności w zakresie technicznego zabezpieczenia szkoły.
Po zakończeniu prokuratorskiego śledztwa w toku postępowania postawiono liczne zarzuty zarówno dawnemu dyrektorowi potulickiej placówki szkolnej Jackowi K., jak i dwóm innym osobom – Małgorzacie D. i Piotrowi Z. Ich liczba oraz rodzaj są różne w stosunku do każdego z podejrzanych. Jacek K. usłyszał łącznie 10 zarzutów, Małgorzata D. – jeden zarzut, a Piotr Z. – 4 zarzuty. Dotyczyły one m.in. oszustwa i poświadczenia nieprawdy, niekorzystnego rozporządzania mieniem, niedopełnienia obowiązków, przekroczenia uprawnień czy nawet wyłudzenia.
Wśród czynów, jakich miał się dopuścić były dyrektor, jest np. przywłaszczenie telewizora zakupionego dla szkoły, nielegalne podłączenie ciepła ze szkoły do prywatnego mieszkania oraz nieprawne zbudowanie garażu na terenie szkoły. Zajęto się także sprawą instalacji monitoringu w szkole.
Szkodę na rzecz gminy wyliczono wówczas na 9 tys. zł. To właśnie w związku z tym zarzuty usłyszeli także Małgorzata D. i Piotr Z. Na koniec grudnia 2019 roku wobec tych trzech osób skierowano akt oskarżenia do nakielskiego sądu. Przedstawiono w nim zarzuty z artykułu 231 kodeksu karnego, którego treść brzmi: „Funkcjonariusz publiczny, który przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”. – Dotyczy on przekroczenia uprawnień oraz działania na szkodę organu prowadzącego szkołę, czyli de facto gminy Nakło – wyjaśnił nam zastępca prokuratora rejonowego w Nakle Arkadiusz Nowak. Wobec oskarżonych nie nałożono środków zapobiegawczych, a z uwagi na pandemię koronawirusa sąd zajął się całą tą sprawą z opóźnieniem.
Biegły sądowy zawiódł...
Ostatnie rozprawy dotyczyły wyłącznie instalacji monitoringu w potulickiej szkole. Aby w pełni wyczerpać temat, sąd postanowił wezwać na rozprawę w charakterze świadka biegłego, który badał sprawę pod kątem instalacji wspomnianego monitoringu. Podczas składania zeznań przez świadka sąd zauważył jednak, że ten podczas pełnienia funkcji biegłego w sprawie nie zaznajomił się dokładnie z aktami sprawy, a co za tym idzie – znaczną część swojej opinii oparł na podstawie wydanej wcześniej opinii technicznej przez inną osobę, która w całej sprawie wystąpiła wyłącznie w charakterze świadka.
Takie działanie zdecydowanie ujmuje wiarygodności opinii wydanej przez biegłego, co nie umknęło uwadze sądu oraz obrońców oskarżonych.
Tym samym na rozprawie z dnia 2 lutego sędzia Sądu Rejonowego w Nakle Renata Kowalska poinformowała o powołaniu nowego biegłego, który miał za zadanie ponownie zbadać kwestię zamontowanego monitoringu w szkole w Potulicach i wydać odrębną opinię z zakresu technicznego zabezpieczenia obiektu.
Nie ma dowodów na zniszczenie kamer?
Kolejny powołany przez sąd biegły miał całkowicie rozwiać wszelkie wątpliwości w kwestii instalacji monitoringu w szkole. Sąd oraz obrońcy oskarżonych zadawali wiele pytań biegłemu, który wypowiedział się w tym temacie w sposób jednoznaczny. – W mojej opinii cała sprawa jest prowadzona po niewłaściwym torze, bowiem przyjmuje się niewłaściwe założenia (…). W dalszej części opinii wskazywałem pewne ślady, które należało sprawdzić, a czego nie zrobiła prokuratura. Przez to na dobrą sprawę nie wiadomo, czy zdarzenie, które było początkiem postępowania, w ogóle miało miejsce. Chodzi o to, że nie ma dowodów na to, że kamery zostały zniszczone wskutek warunków atmosferycznych, czyli burzy, a co za tym idzie – czy w późniejszym czasie nastąpiła ich wymiana. To kwestionuje całkowicie zasadność przyjęcia takiego założenia przez prokuraturę – oświadczył biegły.
Już na kolejnej rozprawie oskarżeni – w tym były dyrektor szkoły Jacek K., będą mieli możliwość złożenia ostatecznych wyjaśnień w sprawie. Tego samego dnia przewidziane są również mowy końcowe obu stron postępowania. – Przewiduję, że będzie to ostatnia rozprawa w tym przewodzie sądowym – powiedziała sędzia SR w Nakle Renata Kowalska.
Z uwagi na obszerność materiałów zgromadzonych w toku całego postępowania należy się jednak spodziewać, że wyrok w całej sprawie nie zostanie ogłoszony w tym samym dniu, w którym wygłoszone zostaną mowy końcowe. Dlatego też można zakładać, że ogłoszenie wyroku nastąpi najprędzej w lipcu tego roku.
Źródło:
Czytaj również
- Uczestnicy Rajdu Koguta dotarli do Nakła. Odpoczynek na przystani
- Ksiądz Albert Grudzka rapował na Wyspie Młyńskiej. Koncert w Boże Ciało
- "Nauczanie Otwartości w Edukacji”. Konferencja podsumowująca projekt
- Wierni wzięli udział w procesji. Boże Ciało w Sadkach
- Szubińska jedynka świętowała. Było uroczyście!
Dodaj komentarz
Wesele sporym wydatkiem. W jaki sposób i na czym można zaoszczędzić?

Koszty organizacji ślubu i wesela rosną z roku na rok. Wiele osób poszukuje sposobów, by #zaoszczędzić. Jak wynika z naszych analiz, obecnie za „talerzyk” płacimy od 250 do nawet 500 złotych. W Polsce zwykle organizowane są przyjęcia na średnio 80 do 100 osób, choć niektóre pary planują huczne wesela nawet dla 300 gości. Wesele to zwykle spory wydatek w domowym budżecie. Podpowiadamy, w jaki sposób zaoszczędzić i na czym.
(czytaj więcej)Idealny składnik diety odchudzającej. Sprytne sposoby na jajka w stylu fit

Jajko to produkt powszechnie znany i lubiany, chętnie spożywany osobno, ale także jako #dodatek czy element wielu potraw. Stanowi również idealny składnik diety dla osób, które pragną zrzucić parę kilogramów lub być fit dzięki codziennym aktywnościom czy uprawianiu sportu.
(czytaj więcej)"Poradnik bezpiecznego wypoczynku”. O czym należy pamiętać?

Przed rozpoczęciem ferii zachęcamy do zapoznania się z# „Poradnikiem bezpiecznego wypoczynku” Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz sprawdzenia wiarygodności organizatora za pośrednictwem bazy danych o wypoczynku.
(czytaj więcej)Międzynarodowy Dzień Bezpieczeństwa Żywności. Ustanowiony w 2018 roku

Już po raz piąty, 7 czerwca obchodzimy Międzynarodowy Dzień #Bezpieczeństwa Żywności. W tym roku hasło przewodnie to „Standardy żywnościowe ratują życie”.
(czytaj więcej)
Komentarze (26) Zgłoś naruszenie zasad
Masakra, w dniu 29-06-2022 18:17:07 napisał:
odpowiedz
paterek, w dniu 29-06-2022 20:02:44 napisał:
odpowiedz
marysia, w dniu 29-06-2022 21:07:55 napisał:
odpowiedz
Sławek, w dniu 29-06-2022 21:08:25 napisał:
odpowiedz
Potulice, w dniu 29-06-2022 22:23:27 napisał:
odpowiedz
Potulicka, w dniu 30-06-2022 08:15:03 napisał:
odpowiedz
Potuliczanka, w dniu 30-06-2022 08:44:38 napisał:
odpowiedz
przyjaciel psów, w dniu 30-06-2022 09:04:27 napisał:
odpowiedz
dd, w dniu 30-06-2022 11:20:30 napisał:
odpowiedz
robert, w dniu 30-06-2022 16:35:28 napisał:
odpowiedz
Bshxbsn, w dniu 30-06-2022 20:42:08 napisał:
odpowiedz
Ww, w dniu 30-06-2022 20:45:05 napisał:
odpowiedz
przyjaciel psów, w dniu 01-07-2022 10:23:07 napisał:
odpowiedz
Wstyd , w dniu 06-07-2022 23:04:30 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!