Dziś mamy 23 września 2021, czwartek, imieniny obchodzą:

29 kwietnia 2020

"Proszę opowiedzieć coś o sobie" - autoprezentacja na rozmowie o pracę

Otwarte pytania służą temu, by bardzo dokładnie poznać kandydata ubiegającego się o pracę. Prośba o autoprezentację jest jednym z# najczęściej zadawanych otwartych pytań. Warto przećwiczyć odpowiedź w domu, by na rozmowie kwalifikacyjnej zrobić lepsze wrażenie. Zatem, jak odpowiedzieć na pytanie dotyczące autoprezentacji, by zostać zatrudnionym?

Pracuj.pl zamieszcza Oferty Pracy z pełnym opisem cech pożądanych u danego kandydata. Kluczem do pomyślnego przejścia rozmowy o pracę będzie zamieszczenie tych cech w autoprezentacji. Przykładowo, jeśli w opisie cech pożądanych zamieszczono: szukamy osoby komunikatywnej, łatwo nawiązującej kontakty, umiejącej argumentować przez telefon, to warto, opowiadając o sobie podkreślić, że mamy takie cechy osobowości. Można powiedzieć, że lubimy podróże, bo umożliwiają poznawanie wielu ludzi, w poprzedniej pracy zawiązaliśmy wiele przyjaźni, rozmowy z nowo poznanymi ludźmi przychodzą nam z łatwością.
Jeśli pracodawca pisze, że potrzebuje ludzi zorientowanych na cel, możemy w swojej autoprezentacji powiedzieć, że lubimy sprawy doprowadzać do końca, nie przerywamy pracy w połowie, lubimy wykonywać zadania i odczuwamy satysfakcję ze skończonej pracy.
Praca na różnych stanowiskach wymaga innych umiejętności i cech osobowości, zawsze warto podkreślać w swoich wypowiedziach te, które pracodawca wymienił, jako mile widziane.
Oczywiście zawsze mówiąc o sobie, powinniśmy mówić prawdę, bo budowanie kariery na kłamstwie zawsze kończy się źle zarówno dla kandydata, jak i pracodawcy. Warto jednak w autoprezentacji podkreślać cechy, na których zależy pracodawcy, wówczas zrobimy na nim dużo lepsze wrażenie.

Co powinna zawierać odpowiedź na pytanie: "Proszę opowiedzieć o sobie"?

Oprócz wyżej wspomnianych nawiązań do cech, które są określone w ofercie pracy, warto podać następujące informacje:
1. Podstawowe informacje: skąd jesteśmy, gdzie mieszkamy.
2. Jakie mamy wykształcenie.
3. Jakie mamy doświadczenie zawodowe.
4. Kilka słów o swoim życiu prywatnym, na przykład: zainteresowania, dzieci, rodzaj aktywności, czy kuchni, jaki preferujemy.
Tak powinna wyglądać standardowa autoprezentacja, w której trakcie wciąż nawiązujemy do wymagań, jakie zostały wymienione w ofercie pracy.

Jeśli jednak rekruterzy nam na to pozwolą i wydłużą czas naszej odpowiedzi, warto wykazać się oryginalnością i powiedzieć coś o swoich wartościach, czym się w życiu kierujemy, co nas motywuje i co jest dla nas ważne. Wówczas na pewno zostaniemy zapamiętani.

 

Materiał Partnera- Artykuł Sponsorowany

Oceń artykuł: 2 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Dzień Bez Samochodu. Zostaw auto w garażu i nadrób zaległości!

Zdarza Ci się narzekać, że masz za mało czasu na czytanie, oglądanie filmów, albo# załatwianie spraw urzędowych? Jeśli dodatkowo jesteś kierowcą – mamy dla Ciebie dobrą radę. Dziś, w Dzień Bez Samochodu, zostaw auto w garażu i nadrób zaległości!

(czytaj więcej)
0

Młodzi chętnie kontynuują tradycję przygotowywania przetworów na zimę

Polacy kochają przetwory – po raz kolejny pokazało cykliczne# badanie Barometr Providenta. Za specjałami ze słoika nie przepada zaledwie 3 proc. respondentów. Choć ulubionym przysmakiem Polaków w każdym wieku są kiszone ogórki, można zauważyć, że im młodsi badani, tym większa słabość do słodkich, owocowych smaków.

(czytaj więcej)
0

Apetyt na kawę służy zdrowej starości. Dobroczynne związki zaklęte w filiżance

Co piąty mieszkaniec Unii Europejskiej ma 65 lat i więcej#. Oznacza to, że niemal 100 milinów ludzi na naszym kontynencie mierzy się z wyzwaniami późnego wieku. Wśród nich znajduje się wiele rodzajów zaburzeń zdolności poznawczych, w tym choroba Alzheimera. Schorzenie to dotyka już 5 proc. osób w tym wieku. Przewiduje się, że populacja osób starszych będzie rosła, co prawdopodobnie będzie równoznaczne ze wzrostem liczby osób cierpiących na chorobę Alzheimera. Nie dziwi więc zwiększony wysiłek naukowców w celu poszukiwania czynników mogących przedłużać sprawność umysłową. Jedynym z nich, szczególnie przykuwającym uwagę badaczy, jest kawa.

(czytaj więcej)
0

Rozmowa szer. Agatą Wasiluk. W weekend zdobyła V-ce Mistrzostwo Polski

Żołnierz 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony# Terytorialnej szer. Agata Wasiluk ma 24 lata. Pochodzi z Bydgoszczy, na co dzień służy w 82 batalionie lekkiej piechoty w Inowrocławiu, który podlega pod brygadę. Ma 177 cm wzrost i 64 kg wagi. Ukończyła studia pierwszego stopnia z wychowania fizycznego.

(czytaj więcej)