Dziś mamy 23 kwietnia 2024, wtorek, imieniny obchodzą:

29 kwietnia 2020

"Proszę opowiedzieć coś o sobie" - autoprezentacja na rozmowie o pracę

Otwarte pytania służą temu, by bardzo dokładnie poznać kandydata ubiegającego się o pracę. Prośba o autoprezentację jest jednym z# najczęściej zadawanych otwartych pytań. Warto przećwiczyć odpowiedź w domu, by na rozmowie kwalifikacyjnej zrobić lepsze wrażenie. Zatem, jak odpowiedzieć na pytanie dotyczące autoprezentacji, by zostać zatrudnionym?

Pracuj.pl zamieszcza Oferty Pracy z pełnym opisem cech pożądanych u danego kandydata. Kluczem do pomyślnego przejścia rozmowy o pracę będzie zamieszczenie tych cech w autoprezentacji. Przykładowo, jeśli w opisie cech pożądanych zamieszczono: szukamy osoby komunikatywnej, łatwo nawiązującej kontakty, umiejącej argumentować przez telefon, to warto, opowiadając o sobie podkreślić, że mamy takie cechy osobowości. Można powiedzieć, że lubimy podróże, bo umożliwiają poznawanie wielu ludzi, w poprzedniej pracy zawiązaliśmy wiele przyjaźni, rozmowy z nowo poznanymi ludźmi przychodzą nam z łatwością.
Jeśli pracodawca pisze, że potrzebuje ludzi zorientowanych na cel, możemy w swojej autoprezentacji powiedzieć, że lubimy sprawy doprowadzać do końca, nie przerywamy pracy w połowie, lubimy wykonywać zadania i odczuwamy satysfakcję ze skończonej pracy.
Praca na różnych stanowiskach wymaga innych umiejętności i cech osobowości, zawsze warto podkreślać w swoich wypowiedziach te, które pracodawca wymienił, jako mile widziane.
Oczywiście zawsze mówiąc o sobie, powinniśmy mówić prawdę, bo budowanie kariery na kłamstwie zawsze kończy się źle zarówno dla kandydata, jak i pracodawcy. Warto jednak w autoprezentacji podkreślać cechy, na których zależy pracodawcy, wówczas zrobimy na nim dużo lepsze wrażenie.

Co powinna zawierać odpowiedź na pytanie: "Proszę opowiedzieć o sobie"?

Oprócz wyżej wspomnianych nawiązań do cech, które są określone w ofercie pracy, warto podać następujące informacje:
1. Podstawowe informacje: skąd jesteśmy, gdzie mieszkamy.
2. Jakie mamy wykształcenie.
3. Jakie mamy doświadczenie zawodowe.
4. Kilka słów o swoim życiu prywatnym, na przykład: zainteresowania, dzieci, rodzaj aktywności, czy kuchni, jaki preferujemy.
Tak powinna wyglądać standardowa autoprezentacja, w której trakcie wciąż nawiązujemy do wymagań, jakie zostały wymienione w ofercie pracy.

Jeśli jednak rekruterzy nam na to pozwolą i wydłużą czas naszej odpowiedzi, warto wykazać się oryginalnością i powiedzieć coś o swoich wartościach, czym się w życiu kierujemy, co nas motywuje i co jest dla nas ważne. Wówczas na pewno zostaniemy zapamiętani.

 

Materiał Partnera- Artykuł Sponsorowany

Oceń artykuł: 3 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Kolejna wędrówka wzdłuż rzeki Noteć. Trasa nie będzie trudna

Zapraszam na wędrówkę z cyklu# "Po bezdrożach".

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Zmień swoje dotychczasowe nawyki. Serce kocha sport

Systematyczna aktywność fizyczna jest podstawą# zdrowego stylu życia. Małymi krokami spróbuj zmienić swoje dotychczasowe nawyki.

(czytaj więcej)
0

Kwiecień plecień. Poranne opady śniegu zaskoczyły mieszkańców

W kcyńskiej gminie dziś rano #padał śnieg z deszczem i to dość intensywnie. Za oknem przez kilkanaście minut panowała iście zimowa aura.

(czytaj więcej)