Dziś mamy 21 października 2020, środa, imieniny obchodzą:

29 kwietnia 2020

"Proszę opowiedzieć coś o sobie" - autoprezentacja na rozmowie o pracę

Otwarte pytania służą temu, by bardzo dokładnie poznać kandydata ubiegającego się o pracę. Prośba o autoprezentację jest jednym z# najczęściej zadawanych otwartych pytań. Warto przećwiczyć odpowiedź w domu, by na rozmowie kwalifikacyjnej zrobić lepsze wrażenie. Zatem, jak odpowiedzieć na pytanie dotyczące autoprezentacji, by zostać zatrudnionym?

Pracuj.pl zamieszcza Oferty Pracy z pełnym opisem cech pożądanych u danego kandydata. Kluczem do pomyślnego przejścia rozmowy o pracę będzie zamieszczenie tych cech w autoprezentacji. Przykładowo, jeśli w opisie cech pożądanych zamieszczono: szukamy osoby komunikatywnej, łatwo nawiązującej kontakty, umiejącej argumentować przez telefon, to warto, opowiadając o sobie podkreślić, że mamy takie cechy osobowości. Można powiedzieć, że lubimy podróże, bo umożliwiają poznawanie wielu ludzi, w poprzedniej pracy zawiązaliśmy wiele przyjaźni, rozmowy z nowo poznanymi ludźmi przychodzą nam z łatwością.
Jeśli pracodawca pisze, że potrzebuje ludzi zorientowanych na cel, możemy w swojej autoprezentacji powiedzieć, że lubimy sprawy doprowadzać do końca, nie przerywamy pracy w połowie, lubimy wykonywać zadania i odczuwamy satysfakcję ze skończonej pracy.
Praca na różnych stanowiskach wymaga innych umiejętności i cech osobowości, zawsze warto podkreślać w swoich wypowiedziach te, które pracodawca wymienił, jako mile widziane.
Oczywiście zawsze mówiąc o sobie, powinniśmy mówić prawdę, bo budowanie kariery na kłamstwie zawsze kończy się źle zarówno dla kandydata, jak i pracodawcy. Warto jednak w autoprezentacji podkreślać cechy, na których zależy pracodawcy, wówczas zrobimy na nim dużo lepsze wrażenie.

Co powinna zawierać odpowiedź na pytanie: "Proszę opowiedzieć o sobie"?

Oprócz wyżej wspomnianych nawiązań do cech, które są określone w ofercie pracy, warto podać następujące informacje:
1. Podstawowe informacje: skąd jesteśmy, gdzie mieszkamy.
2. Jakie mamy wykształcenie.
3. Jakie mamy doświadczenie zawodowe.
4. Kilka słów o swoim życiu prywatnym, na przykład: zainteresowania, dzieci, rodzaj aktywności, czy kuchni, jaki preferujemy.
Tak powinna wyglądać standardowa autoprezentacja, w której trakcie wciąż nawiązujemy do wymagań, jakie zostały wymienione w ofercie pracy.

Jeśli jednak rekruterzy nam na to pozwolą i wydłużą czas naszej odpowiedzi, warto wykazać się oryginalnością i powiedzieć coś o swoich wartościach, czym się w życiu kierujemy, co nas motywuje i co jest dla nas ważne. Wówczas na pewno zostaniemy zapamiętani.

 

Materiał Partnera- Artykuł Sponsorowany

Oceń artykuł: 1 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Światowy Dzień bez Samochodu. Zamiast auta wybierz rower!

W dniu dzisiejszym obchodzimy Światowy# Dzień bez Samochodu. Jest to idealny czas, aby do pracy zamiast samochodem pojechać rowerem albo autobusem.

(czytaj więcej)
0

Zrób to warzywnie! Tradycyjne dania w roślinnej odsłonie

Idealny przepis na poradzenie sobie z nudą w kuchni sprowadza się do jednego słowa: #warzywa! Mimo że plony z pól i grządek mogą wydawać się mało spektakularnym elementem dań, potrafią nieźle namieszać – zwłaszcza w tradycyjnych i znanych na wylot recepturach. Gulasz, gołąbki, spaghetti, pulpety czy curry mogą smakować wyśmienicie w warzywnej wersji bez mięsa. Zapraszamy do zielonej rewolucji w kuchniach!

(czytaj więcej)
0

Zdrowa dieta na urlopie? To proste! Wystarczy pamiętać o kilku zasadach

Wyjazdy wakacyjne rządzą się swoimi prawami, a miejsca, które odwiedzamy kuszą #rozmaitymi aromatami i smakami. Jak cieszyć się wypoczynkiem bez wyrzutów sumienia i wpływu na figurę? Swoimi radami na wakacje bez wyrzeczeń dzieli się Gaja Kuroń, ekspertka dietetyczna w Kuroniowie Diety.

(czytaj więcej)
0

Sezon na grzyby w pełni. Poznajcie przepisy z tymi smakołykami

Początek jesieni nie musi oznaczać pożegnania z lokalnymi specjałami i sezonowymi #przysmakami. To pora idealna dla wszystkich miłośników grzybów. Zamiast zerkać w stronę warzywnych grządek, warto skupić się na darach prosto z lasu. Kurki, borowiki, podgrzybki, kanie, rydze, maślaki… Kulinarna wyobraźnia zaczyna pracować na najwyższych obrotach! Zastanawiacie się, jak wykorzystać te aromatyczne i pełne smaku skarby? Skorzystajcie z porad szefa kuchni Knorr i pozwólcie sobie na niezrównaną grzybową ucztę.

(czytaj więcej)